Банько В.Г. Будівлі, споруди та обладнання туристських комплексів: Навчальний посібник. 2-ге вид., перероб. та доп. — К.: Дакор, 2008. — 328 с.
3.3. Матеріали для оздоблення основних приміщень готелю
У внутрішньому оздобленні готелю фарбові та лакофарбові покриття займають основне місце. Покриття захищають поверхні стін, підлоги, стелі від руйнівного впливу навколишнього середовища, покращують санітарно-гігієнічні норми та являються одним з основних засобів художнього рішення інтерєру.
Для оздоблення внутрішніх приміщень готелю застосовують слідуючі фарбові склади:
— водоемульсійні — для стін в приміщеннях, крім санітарних вузлів, перукарень та буфетів;
— масляні — для стін в усіх приміщеннях;
— мастичні — для приміщень житлової групи та громадських;
— силікатні — для стін в приміщеннях житлової групи;
— синтетичні емалі — для стін вестибюля, холів та віталень, коридорів та сходів в перукарнях, буфетах та санвузлах;
Клейове фарбування застосовується для обробки внутрішніх поверхонь приміщень по штукатурці і бетону. Високоякісне фарбування номерів та інших приміщень виробляється по старанно підготовленій поверхні. За якістю сполучення, в клейових фарбах застосовується головним чином костний клей (галерта). Для отримання міцного мастичного фарбування кращим зв'язковим — є казеїновий клей (суміш сухого поршку з щіпочками та мінеральними солями).
Природні і синтетичні фарби наносяться тонким шаром. Утворившись при цьому плівка повинна бути достатньо зносостійка, міцна та еластична, в окремих випадках — водонепроникна.
Фарби та емалі призначаються для одержання непрозорого декоративного шару, закриваючого текстуру будівельного непрозорого шару та закриваючого текстуру будівельного матеріалу.
Лаки створюють кольоровий прозорий шар, не змінюючи текстуру офарбовують матеріал.
Оліфи (натуральні, полімеризовані, гліфталеві, комбінуючі) застосовуються для обробки приміщень готелю по штукатурці, гіпсу, металу. Для обробки обладнання для декоративних цілей використовується тільки натуральна, штучна та гліфталева оліфа. Лаки використовуються:
— для обробки по штукатурці та гіпсу — шарові на бітумній та асфальтній основі, а також смоляної та масляно-смоляної (по фарбованій поверхні);
— для обробки по металу та дереву — смоляною, масляно-смоляною на бітумній основі та асфальтовій основі, спиртовій та нітроцелюлозній, а також паркетний лак (тільки по дереву)
— для декоративної обробки, а також для обробки обладнання — смоляною, масляно — смоляною, смоляною на бутімній основі та асфальтній основі, спиртовій нітрогліцериновій, целлюлозній, декоративний «мороз».
В приміщеннях житлової групи слід остерігатись різних конт-расних кольорових сполучень. Обробку рекомендується будувати на гармонії кольорів — світлих та м'яких, інтенсивних та глибоких, спокійних кольорів. Стіни не слід завантажувати декоративними елементами. Для придання фарбованій поверхні м'якості та бархатистості фарби підбирають більш складними.
Для приміщення громадського призначення застосовують мастичні (більш дорогі) фарби. Високоякісна клейова фарба міцна та гігієнічна, повітряно провідна. Недолік її полягає у тому, що не можна при фарбуванні проводити вологу обробку стін. Тому клейове фарбування можна рекомендувати в сполученні з облицюванням найбільш забруднених частин стіни.
Силікатні фарби рекомендуються для оздоблення житлових та господарських приміщень, перукарнях, приміщеннях вестибюльної групи, коридорів, сходів, поверхових холів. Силікатні фарби легко та рівно лягають по цеглі та бетону, штукатурці, панелям. Поверхня, пофарбована силікатною фарбою, добре миється теплою водою з милом. Фарбування міцне, водостійке та повітрянопроникаюче.
Для внутрішнього оздоблення готелю найбільш придатні синтетичні, полівенілацитатні та інші водоемульсійні фарби. Вони дешевше, гігієнічніше та міцніше масляних. Наносять їх валиком чи розпилювачем по будь-якому матеріалу. Нові водоемульсійні фарбники мають велику по кольору та фактурі палітру, та створюють в сполученнях з різними штучними та природними матеріалами різноманітніші кольорові композиції.
Для номерів рекомендується полівенілацитатані фарби, для сходів — гліфталеві (водорозводжувальні), для буфетних, санітарних вузлів та перукарнях — СЄМ, СТЕМ-45, гліфталеві та емалеві; для підсобних буфетів та буфетних, санітарних вузлів та перукарнях — алкідно — пральні, пентафталеві і гліфталеві.
Для внутрішнього оздоблення з природного каменю виробляють особливо тонкі плити, які кріпляться розчином на стіну без
застосування спеціальних закріплень. Плити товщиною 6-20 мм виробляють шляхом розрізання блоків природного каменя (мармур, вапняк, туфа і т. д.) алмазним диском. Тонкі облицювальні плити з мармуру виробляються поліруючими та тонкошліфуваль-ними. Облицівки з дорогих та довговічних природних матеріалів, бюро обслуговування великих готелів, ресторанів та інших великих за площею приміщень громадського призначення.
Широко почала використовуватися керамічна мозаїка з тонких дрібних плиток розміром 4x2 або 2x2 см, наклеєних на папір або сітку розміром ЗО см.
Перукарні та буфети, у господарчих та виробничих приміщеннях, скрізь, де можливе пароутворення, поява зайвої вологи та запахів, обов'язково водостійка, облицівка стелі та об-лицьівка нижньої частини стіни водонепроникна. Така облицівка виконується у вигляді панелі з матеріалу, що допускає миття стін теплою водою з хімікатами.
Керамічні та інші панелі з плит роблять в підсобних приміщеннях поверхових буфетів. В перукарнях та буфетах віддають перевагу більш декоративним рулонним та листовим матеріалам, не підключаючи санітарного значення цих приміщень.
В облицьюванні верхніх частин стін громадського призначення, в якості звуковбираючої обробки використовують новий акустичний матеріал — акмініт, який має приязну фактуру поверхні, пофарбованої різним кольором. Широко почали використовувати і декоративний паперово-слоїсний пластик — гігієнічний, теплостійкий, з зовнішньої поверхні будь-якого малюнку та кольору.
В коридорах, сходинкових клітках, холах, бюро обслуговування для облицювання стін застосовується покриття лаком або прозорою плівкою, деревостружкові плити або мікро фанери на паперовій основі. Встановлювати панелі в коридорах не бажано, оскільки панель знімає висоту приміщення, робить його більш вузьким та тісним.
Використовувати водостійкі панелі в номерах рекомендується лише в тому випадку, якщо ліжка поставлені впродовж стін. В окремих випадках водостійкі панелі роблять з конструктивних міркувань або в санітарно-гігєнічних цілях. Іноді таку панель роблять на великій ділянці стіни, при встановленні в номері умивальника або над ліжком. Для такої часткової облицівки рекомендується плівка ПВХ, павилон, текстовініт і т. д.
Для світла необхідна якість облицівки.
Останні експлуатаційно-технічні потреби до матеріалів для фарбування та облицювання притоків — світлова та звуковбира-юча здатність, а також водо-, паро-, вогнестійкість.
Для поверхових холів, приймалень, коридорів, сходів наряду з силікатними та кленовими фарбуваннями, особливо в готелях першого розряду та в нерозрядних, висотних туристських комплексах рекомендуються акустичні стелі.
Акустичні стелі різних типів використовують в усіх приміщеннях вестибюльної групи, в кафе, ресторанах, барах, музикальних, приймальнях і в інших приміщеннях громадського призначення.
В приміщеннях громадського призначення влаштовують різні акустичні підвісні стелі, які забезпечують звуковбирання, перекриттям та одним з основних засобів звукоізоляції приміщень від ударних шумів та верхніх поверхів. Наряду зі своїм основним функціональним призначенням такі стелі вносять художню виразність в композицію інтер'єру.
В перукарнях бажаний прилад дерев'яно-волокнистих або цементно-фібролітових акустичних стель мембран. В окремих випадках допускається в обробці стель перукарнях водоемульсійні, силікатні та клеєві фарби.
Підвісні люмінісцентні стелі дають можливість економічно та ефективно вирішити питання освітлення залів, коридорів та інших приміщень готелю. Стельове освітлення в цьому випадку може бути відкритим та закритим, зі скритим підвісом або схованими в стелю плафонами. Підвісні стелі являються декоративним елементом інтер'єру, так як під світлом або визначним розміщенням світлових крапок в сполученні з тих або інших акустичних матеріалів підшивки, можна створити на стелі акценти, впливаючи на зорі сприйняття.
Підвищення стелі створює різницю висот суміжних приміщень і тому використовується для виділення великих площ та об'ємів.
Акустичні матеріали для стель (плити) виготовляють однорідні та багаторідні, з регулярною та не регулярною колоподібною перфорацією, з різними за формою та ознаками, з борознами, розташованими в одному або в обох взаємно перпендикулярних направленнях, з різною шириною випуклих поліс та ін.
Плити двох шарів склеюють синтетичними казеїновими клеями. Одношарові плити використовуються обов'язково в сполученні з пористими ізоляційними звуковбираючими матеріалами. Лицьову поверхню акустичних плит оздоблюють шаром вибілюючої цел-люлози або офарбовують силікатними або синтетичними водоемульсійними фарбами.
Матеріалом для гладких одношарових та перфорованих підвішених стель — є деревоволокнисті, цементно-фібролітові, алюмінієві та інші метали, плити, склоперлит та різні нові матеріали. Розміри плиток та плит різноманітні.
Основним показником якості покриття підлоги є звукопоглинання, неслизькі, пручання до стирання, водо-, тепло-, вогне— та термостійкість, звукопоглинаюча здатність, стійкість до хімічних миючих засобів.
Матеріали та конструкцію покриття підлоги обирають в залежності від профілю та розряду готелю, призначення приміщення.
Найкращим дерев'янним покриттям підлоги в житлових та громадських будівлях є набірний паркет, не дивлячись на тру-доємкість його покладення, що потребує доброї спеціальної підготовки. При якісному виробі, паркетна клітинка, повинна бути вироблена з дерева твердої породи, добре висушеного, без плям на поверхні підлоги набірного паркету, підібрана за кольором та малюнком текстури.
Для вестибюлів рекомендується довготривалі підлоги: з природних матеріалів (граніт, мармур) чи штучного типу брекчія, мозаїчні та полімер-цементного, а також плитка різного типу. В приймальні бажано мати більш м'яку та теплу підлогу, для вестибюлів використовують монолітні безшовні мастичні підлоги на основі штучних смол.
В приймальнях та холах настеляють паркетні підлоги або м'які, з синтетичних матеріалів. Використання в цій групі приміщень килимових підлог, штучних килимів та доріжок з ворсової тканини неможливо розцінювати як надлишки. В цих приміщеннях практично цілодобово рухаються люди, та м'які килимові підлоги, приглушаючи шум кроків, забезпечують тишу у будівлі. М'якими покриттями підлог можна також послабити шуми, проникаючі в приміщення нижніх поверхів.
При покритті з різнини чи пластика товщиною 3 мм необхідний підстеляючий шар товщиною 1 мм. Для покриття з
лінолеуму чи пластику на основі, з товщиною 2-3 мм підстиляю-чий шар повинен бути товщиною 1-2 мм, а для покриття з пластику без основи, товщиною 1,8-2 мм, підстиляючий шар необхідний товщиною 2-3 мм.
В готелі найбільше розповсюдження отримали полівенілхло-ридні рулонові матеріали та релін на тепло- та звукопоглинаючій основі.
М'які теплі підлоги в коридорах та приміщеннях громадського використання найбільш ефективні килимові покриття, вироблені на основі синтетичних смол. Вони практичні, їх легко обробляти пилосмоком.
Застосування килимових покриттів значно спрощує і скорочує роботу по підготовці, підгонці та обробці стиків.
Для оздоблення внутрішніх приміщень готелю застосовують слідуючі фарбові склади:
— водоемульсійні — для стін в приміщеннях, крім санітарних вузлів, перукарень та буфетів;
— масляні — для стін в усіх приміщеннях;
— мастичні — для приміщень житлової групи та громадських;
— силікатні — для стін в приміщеннях житлової групи;
— синтетичні емалі — для стін вестибюля, холів та віталень, коридорів та сходів в перукарнях, буфетах та санвузлах;
Клейове фарбування застосовується для обробки внутрішніх поверхонь приміщень по штукатурці і бетону. Високоякісне фарбування номерів та інших приміщень виробляється по старанно підготовленій поверхні. За якістю сполучення, в клейових фарбах застосовується головним чином костний клей (галерта). Для отримання міцного мастичного фарбування кращим зв'язковим — є казеїновий клей (суміш сухого поршку з щіпочками та мінеральними солями).
Природні і синтетичні фарби наносяться тонким шаром. Утворившись при цьому плівка повинна бути достатньо зносостійка, міцна та еластична, в окремих випадках — водонепроникна.
Фарби та емалі призначаються для одержання непрозорого декоративного шару, закриваючого текстуру будівельного непрозорого шару та закриваючого текстуру будівельного матеріалу.
Лаки створюють кольоровий прозорий шар, не змінюючи текстуру офарбовують матеріал.
Оліфи (натуральні, полімеризовані, гліфталеві, комбінуючі) застосовуються для обробки приміщень готелю по штукатурці, гіпсу, металу. Для обробки обладнання для декоративних цілей використовується тільки натуральна, штучна та гліфталева оліфа. Лаки використовуються:
— для обробки по штукатурці та гіпсу — шарові на бітумній та асфальтній основі, а також смоляної та масляно-смоляної (по фарбованій поверхні);
— для обробки по металу та дереву — смоляною, масляно-смоляною на бітумній основі та асфальтовій основі, спиртовій та нітроцелюлозній, а також паркетний лак (тільки по дереву)
— для декоративної обробки, а також для обробки обладнання — смоляною, масляно — смоляною, смоляною на бутімній основі та асфальтній основі, спиртовій нітрогліцериновій, целлюлозній, декоративний «мороз».
Для приміщення громадського призначення застосовують мастичні (більш дорогі) фарби. Високоякісна клейова фарба міцна та гігієнічна, повітряно провідна. Недолік її полягає у тому, що не можна при фарбуванні проводити вологу обробку стін. Тому клейове фарбування можна рекомендувати в сполученні з облицюванням найбільш забруднених частин стіни.
Силікатні фарби рекомендуються для оздоблення житлових та господарських приміщень, перукарнях, приміщеннях вестибюльної групи, коридорів, сходів, поверхових холів. Силікатні фарби легко та рівно лягають по цеглі та бетону, штукатурці, панелям. Поверхня, пофарбована силікатною фарбою, добре миється теплою водою з милом. Фарбування міцне, водостійке та повітрянопроникаюче.
Для внутрішнього оздоблення готелю найбільш придатні синтетичні, полівенілацитатні та інші водоемульсійні фарби. Вони дешевше, гігієнічніше та міцніше масляних. Наносять їх валиком чи розпилювачем по будь-якому матеріалу. Нові водоемульсійні фарбники мають велику по кольору та фактурі палітру, та створюють в сполученнях з різними штучними та природними матеріалами різноманітніші кольорові композиції.
Для номерів рекомендується полівенілацитатані фарби, для сходів — гліфталеві (водорозводжувальні), для буфетних, санітарних вузлів та перукарнях — СЄМ, СТЕМ-45, гліфталеві та емалеві; для підсобних буфетів та буфетних, санітарних вузлів та перукарнях — алкідно — пральні, пентафталеві і гліфталеві.
Для внутрішнього оздоблення з природного каменю виробляють особливо тонкі плити, які кріпляться розчином на стіну без
застосування спеціальних закріплень. Плити товщиною 6-20 мм виробляють шляхом розрізання блоків природного каменя (мармур, вапняк, туфа і т. д.) алмазним диском. Тонкі облицювальні плити з мармуру виробляються поліруючими та тонкошліфуваль-ними. Облицівки з дорогих та довговічних природних матеріалів, бюро обслуговування великих готелів, ресторанів та інших великих за площею приміщень громадського призначення.
Широко почала використовуватися керамічна мозаїка з тонких дрібних плиток розміром 4x2 або 2x2 см, наклеєних на папір або сітку розміром ЗО см.
Перукарні та буфети, у господарчих та виробничих приміщеннях, скрізь, де можливе пароутворення, поява зайвої вологи та запахів, обов'язково водостійка, облицівка стелі та об-лицьівка нижньої частини стіни водонепроникна. Така облицівка виконується у вигляді панелі з матеріалу, що допускає миття стін теплою водою з хімікатами.
Керамічні та інші панелі з плит роблять в підсобних приміщеннях поверхових буфетів. В перукарнях та буфетах віддають перевагу більш декоративним рулонним та листовим матеріалам, не підключаючи санітарного значення цих приміщень.
В коридорах, сходинкових клітках, холах, бюро обслуговування для облицювання стін застосовується покриття лаком або прозорою плівкою, деревостружкові плити або мікро фанери на паперовій основі. Встановлювати панелі в коридорах не бажано, оскільки панель знімає висоту приміщення, робить його більш вузьким та тісним.
Використовувати водостійкі панелі в номерах рекомендується лише в тому випадку, якщо ліжка поставлені впродовж стін. В окремих випадках водостійкі панелі роблять з конструктивних міркувань або в санітарно-гігєнічних цілях. Іноді таку панель роблять на великій ділянці стіни, при встановленні в номері умивальника або над ліжком. Для такої часткової облицівки рекомендується плівка ПВХ, павилон, текстовініт і т. д.
Для світла необхідна якість облицівки.
Останні експлуатаційно-технічні потреби до матеріалів для фарбування та облицювання притоків — світлова та звуковбира-юча здатність, а також водо-, паро-, вогнестійкість.
Для поверхових холів, приймалень, коридорів, сходів наряду з силікатними та кленовими фарбуваннями, особливо в готелях першого розряду та в нерозрядних, висотних туристських комплексах рекомендуються акустичні стелі.
Акустичні стелі різних типів використовують в усіх приміщеннях вестибюльної групи, в кафе, ресторанах, барах, музикальних, приймальнях і в інших приміщеннях громадського призначення.
В приміщеннях громадського призначення влаштовують різні акустичні підвісні стелі, які забезпечують звуковбирання, перекриттям та одним з основних засобів звукоізоляції приміщень від ударних шумів та верхніх поверхів. Наряду зі своїм основним функціональним призначенням такі стелі вносять художню виразність в композицію інтер'єру.
В перукарнях бажаний прилад дерев'яно-волокнистих або цементно-фібролітових акустичних стель мембран. В окремих випадках допускається в обробці стель перукарнях водоемульсійні, силікатні та клеєві фарби.
Підвісні люмінісцентні стелі дають можливість економічно та ефективно вирішити питання освітлення залів, коридорів та інших приміщень готелю. Стельове освітлення в цьому випадку може бути відкритим та закритим, зі скритим підвісом або схованими в стелю плафонами. Підвісні стелі являються декоративним елементом інтер'єру, так як під світлом або визначним розміщенням світлових крапок в сполученні з тих або інших акустичних матеріалів підшивки, можна створити на стелі акценти, впливаючи на зорі сприйняття.
Підвищення стелі створює різницю висот суміжних приміщень і тому використовується для виділення великих площ та об'ємів.
Акустичні матеріали для стель (плити) виготовляють однорідні та багаторідні, з регулярною та не регулярною колоподібною перфорацією, з різними за формою та ознаками, з борознами, розташованими в одному або в обох взаємно перпендикулярних направленнях, з різною шириною випуклих поліс та ін.
Плити двох шарів склеюють синтетичними казеїновими клеями. Одношарові плити використовуються обов'язково в сполученні з пористими ізоляційними звуковбираючими матеріалами. Лицьову поверхню акустичних плит оздоблюють шаром вибілюючої цел-люлози або офарбовують силікатними або синтетичними водоемульсійними фарбами.
Матеріалом для гладких одношарових та перфорованих підвішених стель — є деревоволокнисті, цементно-фібролітові, алюмінієві та інші метали, плити, склоперлит та різні нові матеріали. Розміри плиток та плит різноманітні.
Основним показником якості покриття підлоги є звукопоглинання, неслизькі, пручання до стирання, водо-, тепло-, вогне— та термостійкість, звукопоглинаюча здатність, стійкість до хімічних миючих засобів.
Матеріали та конструкцію покриття підлоги обирають в залежності від профілю та розряду готелю, призначення приміщення.
Найкращим дерев'янним покриттям підлоги в житлових та громадських будівлях є набірний паркет, не дивлячись на тру-доємкість його покладення, що потребує доброї спеціальної підготовки. При якісному виробі, паркетна клітинка, повинна бути вироблена з дерева твердої породи, добре висушеного, без плям на поверхні підлоги набірного паркету, підібрана за кольором та малюнком текстури.
Для вестибюлів рекомендується довготривалі підлоги: з природних матеріалів (граніт, мармур) чи штучного типу брекчія, мозаїчні та полімер-цементного, а також плитка різного типу. В приймальні бажано мати більш м'яку та теплу підлогу, для вестибюлів використовують монолітні безшовні мастичні підлоги на основі штучних смол.
В приймальнях та холах настеляють паркетні підлоги або м'які, з синтетичних матеріалів. Використання в цій групі приміщень килимових підлог, штучних килимів та доріжок з ворсової тканини неможливо розцінювати як надлишки. В цих приміщеннях практично цілодобово рухаються люди, та м'які килимові підлоги, приглушаючи шум кроків, забезпечують тишу у будівлі. М'якими покриттями підлог можна також послабити шуми, проникаючі в приміщення нижніх поверхів.
При покритті з різнини чи пластика товщиною 3 мм необхідний підстеляючий шар товщиною 1 мм. Для покриття з
лінолеуму чи пластику на основі, з товщиною 2-3 мм підстиляю-чий шар повинен бути товщиною 1-2 мм, а для покриття з пластику без основи, товщиною 1,8-2 мм, підстиляючий шар необхідний товщиною 2-3 мм.
В готелі найбільше розповсюдження отримали полівенілхло-ридні рулонові матеріали та релін на тепло- та звукопоглинаючій основі.
М'які теплі підлоги в коридорах та приміщеннях громадського використання найбільш ефективні килимові покриття, вироблені на основі синтетичних смол. Вони практичні, їх легко обробляти пилосмоком.
Застосування килимових покриттів значно спрощує і скорочує роботу по підготовці, підгонці та обробці стиків.