Банько В.Г. Будівлі, споруди та обладнання туристських комплексів: Навчальний посібник. 2-ге вид., перероб. та доп. — К.: Дакор, 2008. — 328 с.

2.2. Конструктивні типи та схеми будівель і споруд.

Остов без каркасних одноповерхових та багатоповерхових будівель з несучими зовнішніми та внутрішніми стінами представляють собою коробку, просторова грубість якої складається перекриттями та стінами, утворюючи грубі горизонтальні та вертикальні діафрагми. Стійкість такого несучого остова залежить від надійності зв'язку між стінами та перекриттями, їх грубості та стійкості.

В каркасних будівлях остовом служить каркас. Будівлі бувають з повним і неповним каркасом. Повним називається каркас, в якому вертикальні елементи розміщені як по периметру

зовнішніх стін, так і в середині будівлі, а неповним — каркас з несучими стінами та внутрішнім каркасом, колони якого заміняють внутрішні несучі стіни.

Стійкість зовнішніх стін в таких будівлях, в основному, елементи каркасу та перекриття. Таку конструктивну схему застосовують в багатоповерхових громадських будівлях при відсутності значних динамічних навантажень.

Одноповерхові каркасні виробничі будівлі складаються із залізобетонного каркасу, стін та покриття. Каркас складається з вертикальних елементів — колон та горизонтальних ригелів, балок та ферм. По балкам та фермам укладають плити покриття, а в необхідних випадках виконують світлові або аераційні ліхтарі (рис. 2.2).

В багатоповерхових виробничих будівлях каркасного типу (рис. 2.3) каркас складається з колон і ригелів, утворюючих багатоярусні рами з грубими елементами. Рами розміщують поперек будівлі, а в повздовжньому напрямку стійкість будівель створюють стальними зв'язками. Число прольотів в каркасах буває від 1 до 4, а іноді і більше. Верхні поверхи перекривають стропильними балками чи фермами та плитами, аналогічними покриттю одноповерхових будівель. Стіни роблять із панелей або цегли.

Багатоповерхові громадські будівлі споруджують трьох типів: каркасно-панельні, без каркасно-панельні та з несучими цегляними стінами. Каркасно-панельні будівлі складаються із каркасу, плит, перекриття, перегородок та панельних стін.

П'яти — і дев'ятиповерхових житлових будівель готельного типу будують з несучими внутрішніми та зовнішніми, поперечними і продольними перегородками, а також з несучими зовнішніми та внутрішніми стінами. Останнє рішення допускає більш вільне внутрішнє планування будівлі.

Аксонометрія панельного житлового будинку показана на рис. 2.4. а, типові залізобетонні вироби представлені на рис. 2.5.



Рис. 2.2 Одноповерхова виробнича будівля

а — з ліхтарями для освітлення та вентиляції; б — без ліхтарів.

Експлікація до рис. 2.2:

1. колони; 2. ліхтарі; 3. підкранова балка; 4. плити покриття; 5. ригель.



Рис. 2.3 Багатоповерхова виробнича будівля каркасного типу Експлікація до рис 2.3:

1.фундамент; 5. балка покриття;

2. колонна; 6. плита покриття;

3. ригель; 7. стінова панель.

4. зв'язок;



Рис.2.4 Аксонометрія панельного житлового будинку



Рис. 2.5 Типові залізобетонні вироби

Експлікація до Рис. 2.5:

1. фундаментний блок; 6. ригель або прогін;

2-3. стінові блоки підвалу; 7. колони;

4. настил перекриття; 8. східний марш;

5. плита перекриття з великими 9. мозаїчний проступ; отворами; 10. балконна плита.