Екскурсія по Івано-Франківську

Вулиця Лепкого

Від площі біля готелю Україна бере свій початок вулиця Лепкого( колись називалася Кілінського, В. Леніна). Богдан Лепкий (1872-1941) – відомий український поет і прозаїк, критик і літературознавець, громадсько-культурний діяч. Який у своїх творах описував народне життя періоду Київської Русі, козаччини, Першої Світової війни, національно-визвольних рухів,українського народу за незалежність. Його творча діяльність пов’язана з Гуцульщиною, Покуттям та Опіллям, а після “Чуєш, брате мій…” стала реквієм полеглому в боротьбі за волю Українському січовому стрілецтву.
Народився він на хуторі Кривенький (нині не існує), дитинство минуло в селі Крегулець, із 1879 по 1891 родина жила у селах Поручин і Жуків (нині Бережанського району). Протягом восьми років (із 1878) мешкав у Бережанах у свого діда-священика і віце-маршалка Бережанського повіту, Михайла Глібовицького. Брат Левка і Миколи Лепких, батько Лева Ростислава Лепкого.
В нашому місті він був неодноразово. У 1909 року Б. Лепкий виступив у Станіславові на похороні композитора Січинського, з яким товаришував. І побував письменник у нашому місті і під час свого 60- річчя, яке відбувалося 18 березня 1932 р. в залі українського “Сокола”. З нагоди 120 –річчя ювілею Б.Лепкого на початку вулиці встановлено меморіальну дошку з бар’ялефним зображенням письменника.
У будинку 27 знаходиться літературний музей Прикарпаття, який є філією краєзнавчого музею він заснований 16 травня 1986 року як другий у Україні (після Одеського) регіональний музей. Матеріали експозиції висвітлює розвиток літературного процесу на Прикарпатті від найдивніших часів до сьогодення. Предметом гордості Літературного музею Прикарпаття є проведена уперше науково-дослідницька робота щодо збору матеріалів, упорядкування та видання невідомої поезії сучасниці Івана Франка – Ольги Дучимінської. Літературний музей Прикарпаття першим в Україні проводив різноманітні виставкові заходи, які знайомили відвідувачів з життям і творчістю письменників, що замовчувались у роки тоталітарного режиму. Таким чином, для дослідників, студентів, учнів з відкрито імена Марка Боєслава , Дмитра Рудика, Івана Боднарчука, Марійки Підгірянки та багатьох інших „лицарів пера”. З музеєм активно співпрацюють культурно-просвітницькі діячі зарубіжжя, української діаспори США, Канади, Великої Британії, Словаччини. Письменники з Польщі, Румунії, Узбекистану подарували багато цінних матеріалів, які частково експонуються в музеї. У свою чергу, у м.Коканд (Узбекистан) відбулася виставка про творчу діяльність Івано-Франківського обласного відділення Національної спілки письменників України.
Літературний музей Прикарпаття надав для цієї виставки свої експозиції. Авторитет працівників закладу сприяв тому, що в дар музею передають родинні реліквії, робочі архіви, власні твори. Нещодавно було передано за заповітом Олександри Ленець прижиттєве видання книги Богдана Лепкого. Музей виділив окрему кімнату для представлення творчості сучасних письменників. Зібрані працівниками матеріали суттєво допомагають науковцям дослідити літературознавчі питання сучасного письменства.
За традицією, яка склалася упродовж багатьох років у Літературному музеї Прикарпаття, місяць березень розпочинається виставками, літературними та літературно-мистецькими вечорами, приуроченими до вшанування пам’яті Тараса Шевченка. На цьогорічній Шевченківській виставці будуть представлені для огляду експонати, що складають частину фондових колекцій Літературного музею, які подаровані свідомими громадянами міста і області та надіслані з американського континенту представниками української діаспори. - Повідомили в управлінні культури ОДА.
Окрім того, визначною подією у культурному житті міста стане відзначення 80-літнього ювілею Павла Добрянського, українського письменника – гумориста, члена НСПУ, лауреата обласної літературної премії імені Василя Стефаника. В Літературному музеї Прикарпаття розгорнуто виставку, присвячену ювілею гумориста, на якій представлений його творчий доробок та цікавий фотодокументальний матеріал.
А до ювілею Перемоги у Літературному музеї Прикарпаття (м. Івано-Франківськ, вул. Лепкого, 27) відкрито виставку «Озброєна муза». Про це повідомили в прес-службі ОДА. В експозиції виставки використані матеріали виключно з фондових колекцій Літературного музею Прикарпаття. Серед експонатів – оригінальні фотографії воєнної доби, фронтові листи та документи, а також літературні твори – збірки поезій, повісті, мемуари – написані на хвилі спогадів драматичних подій, які назавжди запали в душу та серце їхніх авторів.
Всі ці безцінні родинні реліквії передані в свій час до музею самими учасниками бойових дій та їхніми родини. Серед учасників драматичних подій Другої світової війни були письменники з Прикарпаття і ті, літературна діяльність яких була пов’язана з Прикарпаттям.