Рекреаційно-туристична характеристика Європейського макрорайону

Специфіка ресурсно-рекреаційного простору

Значну частину території Румунії займають гори і височини. У північних і центральних районах розташовані Східні Карпати (максимальна висота — 2000 м) і Південні Карпати (найвища точка – г. Молдовяну, 2544 м), які утворюють у плані кільцеподібну структуру. На заході – середньовисотні Західні Румунські гори (Апусені). Між ними і Карпатами знаходиться Трансильванське плато. На півдні Румунії розташована Нижньодунайська рівнина, обмежена р. Дунай, на заході – Західна рівнина, частина Середньодунайської рівнини. На схід від р. Серет —Молдавське плато, на південний-схід за Дунаєм – плато Добруджа.
Головна фізико-географічної особливість Румунії – Карпатська гірська система. Цей складний ланцюг гір проходить через всю країну від українського кордону на півночі до кордону з Сербією на південному заході у формі підкови, що замикається на захід від гір Апусені. Єдиний район, розташований на південь від Дунаю, Добруджа, має невисокі горби і частково заболочений. Всередині гірської дуги Карпат знаходиться Трансильванія (звана угорцями Ерделі) — горбиста високопродуктивна і дуже красива територія. На її західній околиці, всередині гір Апусені, розташований нерівномірно покритий лісом масив Біхор.
У Трансільванському басейні, Карпатах і західних долинах тепле літо і холодні зими. Температура влітку іноді досягає +38 °С, а взимку опускається до -32 °С. У Валахії, Молдавії і Добруджі літо більш тепле, а зима не така холодна. У молдавських і валаських степах рослинність обрідна, лише на схилах пагорбів ростуть фруктові дерева. Біля підніжжя гір ростуть листяні ліси, в яких переважають дуб, береза та бук. Вище розташовуються хвойні ліси, в основному соснові і ялинові. Великі дикі тварини - дикий кабан, вовк, рись, лисиця, ведмідь, сарна, гірський козел та олень -живуть в основному в Карпатських горах. У долинах живуть білка, заєць, борсук і тхір. У країні багато птахів, а в долині Дунаю, яка частково є заповідником, зупиняються перелітні птахи. В ріках велика кількість риби: щука, осетер, лосось, окунь, вугор.
Величезний рекреаційний потенціал країни незаперечний - тут зосереджена безліч бальнеологічних зон (близько третини всіх мінеральних і термальних вод Європи), красиві гірські райони і протяжне (245 км) морське узбережжя. Разом з тим велика частина чорноморського узбережжя Румунії зайнята дельтою Дунаю з безліччю проток, боліт і каналів. Дунай, на превеликий жаль вважається найбільш забрудненої річкою Європи, не додає популярності пляжному відпочинку в районі Дельти. Таким чином, тільки 70 кілометрів пляжів в південній частині румунського узбережжя (ближче до кордону з Болгарією) придатні для повноцінного відпочинку.

Болгарія
Велика частина країни — гірські хребти Стара-Планіна, Средна-Гора, Ріла з горою Мусала (вища точка Балканського півострова, 2925 м), Пірін, Родопи. На півночі Болгарії – Нижньодунайська рівнина, в центрі – Казанликська улоговина, південніше – широка Верхньофракійська низовина. Великі річки: Дунай, Маріца. Ліси займають близько 1/3 території, переважно листяні. Болгарія славиться олійними трояндами, які квітнуть по всій Казанликській долині, відомій як Трояндова долина. Високо в горах зустрічаються дуже рідкісні і красиві квіти – едельвейси. Національні парки Болгарії: Віташа, Золоті піски, Ропотамо, Стенето та інші. Болгарська прибережна смуга протягнулася на 648 км. Mісцями її ширина досягає 100 м. Клімат помірний, на півдні перехідний до середземноморського. На рівнинах середні температури січня від -2 до 2 °С, липня до 25 °С. Опадів випадає в рік від 450 мм на рівнинах, до 1300 мм – в горах. Завдяки легкому морському бризу влітку немає виснажливої жари.
З точки зору географічного місцезнаходження Болгарія більше ніж сусідні країни заслуговує на назву балканської країни, оскільки через її територію проходить Стара Планина "Балкан" (стара назва Хемус). На півночі Болгарію з Румунією розділяє Дунай (за винятком Добруджі). У Болгарії виділяють три географічні області: Дунайська рівнина; гірський масив, що складається з двох різних систем - Балкани і Родопи; і Південно-східна рівнина, що охоплює Марішський басейн або історично стару частину Ромелії.
Балкани або Стара Планина - найдовший гірський ланцюг на півострові, на честь якого він названий. Він нарозташована до системи Альп і Карпат і простягається від Сербського кордону, що знаходиться поблизу річки Тімок, яка впадає в Дунай, до Чорного моря. У західній своїй частині біля вершини Шипка Стара Планина піднімається на висоту від 1500 до 2376 м (на вершині Ботве). Балкани мають глибокі тунелі в надріччі ріки Іскр. Південний схил Старої Планини відносно крутий, а північний - плавно спускається до Дунайської рівнини. Вершини вкриті багатою рослинністю: пасовища на гірських хребтах, ліси, серед яких переважають букові дерева.
Завдяки природним захисним умовам рельєфу біля підніжжя Балкан знаходилася колиска двох Перших болгарських королівств: Плиска, Проспав і Тирново. Використовуючи місцеві висоти і пересіченість місць, тут були збудовані неприступні фортеці.
На південь - Середня гора - Центральний масив, розташований паралельно до Старої Планини. Найвища її вершина - Богдан (1604 м). Її схили спускаються рівномірно полого до Тракійської рівнини. Між Середньою Горою і Балканами з заходу на схід простягається долина ріки Тунджа. Це відома Рожева долина, головним центром якої є місто Казанлик.
Такий тектонічний вік мають також гори Странджа і Вітоша. Остання височить з південно-західного боку Софії і є природним продовженням Середньої Гори над Панчерівським пасмом. Звідси беруть початок річки Іскр і Струма. Найвища точка Вітоши - Чорний верх (2290 м). Цю гору перетворено в національний парк, який є чудовим місцем для туризму і відпочинку. Своєю різноманітною флорою вона весь рік приваблює любителів природи. Вітошу називають "легенями" столиці.
Странджа простягається на південний схід від надріччя Тунджі майже до Стамбула.
Родопи - найширший гірський масив у Болгарії. На півночі і сході межують з долиною річки Мариця, на заході - з рікою Места. На півдні частина Роден знаходиться на грецькій території. Найвища вершина - Голям Пернік (Великий Пернік) - 2191м. Дві інші гори розташовані на захід від рік Места і Струма і тісно поєднані з Родопським масивом, у першу чергу з Рілою. Велично підноситься її вершина Мусам (2925 м), яка є найвищою точкою на Балканському півострові. Круті схили Ріли, вкриті снігом весь рік, її мальовнича природа і клімат, Рільський монастир, схований у її надрах, зачаровує і приваблює багатьох туристів. На південь знаходиться Пірин - гора вітрів і бур. Часто цю назву пов'язують з ім'ям бога грози Перуна. Найвища вершина - Віхрен (2915 м). З усіх болгарських гір Пірин найкраще зберегла свою дику одвічну природу. Схили вкриті соснами і ялинами. Тут квітне едельвейс. На захід від річки Струми розташовані вершини Беласиця, Осогою, Огрітден.
На північ від Старої Планини і на південь від Дунаю простягається Дунайська рівнина. Це велике плато з висотою над рівнем моря в середньому 150м, розсічене численними ріками, які беруть свій початок з Балкан і впадають в Дунай. На схід від міста Русе до Чорного моря розташована Добруджанська рівнина. Дещо менше посічений рельєф Лудогір'я (Деліорман), що займає майже чверть території країни. Дунайська рівнина є житницею всієї країни, оскільки дає більше ніж половину всього врожаю зернових культур. Південно-східна рівнина обмежена Середньою Горою з півночі і Родопами з південного заходу. Більша частина її території займає басейн річки Мариця. Часто цю рівнину називають Верхньою Тракією і зіставляють з Нижньою Тракією або Грецькою Тракією. Це область, яка завжди славилася своєю родючістю. Земля багата на фрукти та овочі, великі виноградники перемежовуються з насадженнями льону, конопель, з плантаціями рису, бавовни і тютюну найкращого сорту.
Слід також згадати і підбалканську Софійську рівнину і долину річки Струма, де стигнуть ранні овочі.
Незважаючи на густу річкову мережу, Болгарія крім річки Дунай не має інших судноплавних річок. Притоки Дунаю беруть свій початок в Старій Планині, за винятком ріки Іскр, яка бере початок з Вітоши. У Чорне море впадають річки: Провадийська, Камчія, Ропотамо, Диявольська ріка, Велека, Резовська ріка та інші. Останні три річки беруть свій початок з гори Странджа. Ріка Мариця і її найбільша притока Тунджа збирають води з південних схилів Старої Планини і північних схилів Родоп.
Ріки Струма і Мариця впадають в Егейське море. Вони несуть води з Ріли і Пірину, а також з гір, що межують з Сербією і Македонією. Ріка Места також впадає в Егейське море, а бере початок з Пірину.
Басейни річок Дунаю і Мариця покривають дві треті території двох великих рівнин.
За кліматичною ознакою країна поділяється на три зони.
У північній Болгарії помірно континентальний клімат. Клімат Тракійської рівнини за багатьма своїми характеристиками наближається до середземноморського. Середньорічна температура - 12˚С. Січневі температури коливаються від -2˚С на півночі до плюсових температур на півдні. У липні середні температури - +23-24˚С. На Чорноморському узбережжі відзначено менші температурні амплітуди. Наприклад, у Варні середня січнева температура - +3˚С, а влітку - близько +21˚С. Осінь тут м'яка і тепла. Кількість опадів у країні, звичайно, зарозташована від регіону (гірський або рівнинний). У Дунайській рівнині річна кількість опадів - трохи більше 600 мм. Найбільша кількість опадів випадає на початку літа. У Тракійській рівнині менше опадів, тут посухи дають про себе знати з серпня. У Східній Добруджі кількість опадів за рік становить менше ніж 450 мм. Приблизно така ж середньорічна кількість опадів у надріччі Тунджі і Мариці - близько 500 мм. У гірських областях дощів найбільше - в середньому понад 1000 мм (Балкани, Родопи, Ріла і Пірин).
Три типи клімату пояснюють розмаїття місцевої природи.
Багато видів рослин, які вже зникли в європейських країнах, ще зустрічаються в Болгарії. В країні можна нарахувати понад 3200 видів різних рослин.

Молдова
Молдова займає південно-західну частину Східно-Європейської рівнини, західну околицю Причорноморської низовини, а на північному сході відроги Подільської височини. Середня висота 147 м, максимальна — до 430 м (гори Баланешти). В межах Молдови виділяються Молдавське плато, Північно-Молдавська, Південно-Молдавська та Нижньодністровська рівнина, Придністровська і Тігецька височини. Плато і рівнини Молдови мають м'якохвилясту поверхню, густо розчленовану річковими долинами і балками. Височини видовжені в субмеридіональному напрямі, інтенсивно розчленовані.
Найбільш піднесена і розчленована частина Центральномолдовської височини — Кодри — займає 14,5% площі Молдови. У межах Кодр вертикальне розчленування рельєфу складає 200—300 м.
Головні річки — Дністер (з притоками Старий Реут, Бик, Ботна та інші) і Прут (з притоками Чугур, Ларга, Кам'янка та інші).
Клімат Молдови помірноконтинентальний.Середні температури січня на півночі -5°C, на півдні -3°C, липня відповідно 19 і 22°C. Опадів від 400 мм на півдні до 560 мм на півночі на рік.
Раніше ліси займали більше 40% території країни. Нині вони покривають всього 9,4% території, в основному в центрі. Цей район називається Кодри, що означає "старий ліс" або "густий ліс". Ці прекрасні ліси мають велике значення для навколишнього середовища. Молдавські ліси складаються з старих дубових дерев.
Ріки належать басейну Чорного моря і течуть з північного заходу на південний схід. Найбільша ріка - Дністер (довжина в межах Молдови 657 км), головні притоки - Реут, Бик, Ботна та інші (до басейну Дністра нарозташована 56% території Молдови). Друга за величиною ріка - Прут, що протікає уздовж західного кордону республіки (в межах Молдови 695 км), з притоками: Чугур, Каменка, Ларга, Лапушна, Сарата та інші. У долинах Дністра і Пруту багато озер: Белеу, Драчеле, Ротунда, Руптура та інші.
Охорона природи. На основі закону про охорону природи Молдавської РСР, ухваленого Верховною Радою Молдавської РСР у 1959, здійснюються заходи з використання природних ресурсів. У 1971 з метою збереження ландшафтів центральної частини Молдови на площі 2,7 тис. га створено заповідник "Кодри". Під державною охороною перебувають 6 ділянок природних ландшафтів, 17 геологічних та палеонтологічних об'єктів, 16 об'єктів паркового мистецтва, рідкісні види флори та фауни.