Туристичний потенціал південного берегу Криму

Нікітський ботанічний сад

Нині жива колекція саду налічує 30 тис. видів, гібридів і сортів рослин практично всіх країн світу. У Нижньому парку саду росте каліфорнійський дуб (більше в нашій країні ніде не зустрічається), а в Приморському - найтеплолюбивіші дерева і чагарники: мирт, фейхоа, орхідейне дерево, хамеропс (карликова пальма). Є в Нікітськом саду сосна алепська, нумідійська (алжирська) ялиця, дуб траволистний (каліфорнійський) і кипарис Арізона, ялівець віргінський і єдиний в Нікітськом саду екземпляр "залізного дерева" - паротії персидської. Дерево досягає 6 м висоти, має крону з широкоовального листя, яке восени приймає рожево-оранжеве забарвлення.
Екскурсія по Нікітському саду починається з Верхнього парку, де вздовж майстерно оформлених алей можна зустріти насадження рослин, завезених зі всіх континентів Землі: бамбука з Північного Китаю, вічнозеленого дуба кам'яного, могутніх дерев ялиці, платана, секвойядендрона гігантського (мамонтове дерево). У цій частині Саду росте тис ягідний, такий, що досягає 500-річного віку, нагадуючи про тутешню минувшину реліктових лісів. Нижній парк - найстаріша частина Нікітського саду, створена в першій половині XIX століття. Тут привертають увагу маслиновий гай, закладений більше 160 років тому, інші теплолюбиві культури: інжир, мушмула, хурма. Особливо цікаві старі дерева суничника дрібноплодного (суничного дерева червоного), занесеного в Міжнародну Червону книгу. Наступний, Приморський парк, краще за інших захищений навколишніми гірськими гребенями, клімат тут м'якший, і тому в цій частині Нікітського саду представлені найбільш теплолюбиві вічнозелені форми рослин: різноманітні пальми, криптомерія і османтуси, фісташка мастикова, численні яскраво квітучі субтропічні чагарники. По обидві сторони від Приморського парку лежать ще два цікаві об'єкти Нікітського саду. На сході - заповідник "Мис Мартьян", де зберігається цінний куточок реліктового субсередземноморського лісу, в якому виростають в невинних умовах рідкісні дерева, чагарники і трави, - всього біля 500 видів - і все це багатство на 120 гектарах заповідної суші! Заповідник є природною лабораторією учених саду, тому для масових екскурсій він закритий. На захід від Приморського парку, ближче до Ялти, розташований парк на мисі Монтадор, де разом з аборигенними видами - дубом пухнастим, ялівцем високим - виростає ряд реліктових хвойних екзотов: багато видів сосни з різних країн світу, метасеквойя з ніжною, обпадаючою на зиму хвоєю. Тут можна помилуватися також посадками сосни піцундської, природні насадження якої в Криму збереглися на Південному березі лише на мисі Айя на заході і в Новому Світі на сході. Дивує відвідувачів і старий гай мамонтових дерев, посадки кипариса мексиканського, гутаперчевого дерева і інших екзотів. Нікітській сад - місце, де хочеться побувати не одного разу. І всякий раз відкриватимеш для себе нові і нові деталі, як в музеї, що зберігає роботи великих майстрів. Тут в ролі такого геніального майстра виступила сама природа. А людина зробила цю красу доступною для кожного, дала їй гідне обрамлення, посадивши дерево, від якого раптом пахне на тебе в листопаді весняним медовим ароматом, перекинула містки через струмки, побудувала басейни і чарівні видові майданчики...
Історія створення. 10 червня 1811 р., при активній участі відомого ученого-ботаніка, інспектора по шовківництву півдня Росії М.Біберштейна, в Петербурзі був підписаний "Указ про установу в Криму Імператорського казенного ботанічного саду". У тому ж році біля села Нікіта (нині селище Ботанічне) у місцевого поміщика Смірнова куплено 375 десятини землі. Пост директора саду М.Біберштейн запропонував своєму помічникові, 30-річному ученому Х.Х.Стевену. Вже у вересні 1812 р. зробили перші посадки. Так покладено початок сучасному Державному Нікітському ботанічному саду. За 14 років невтомної діяльності Х.Х.Стевен, якого згодом назвали "Нестором російських ботаніків", зібрав більше 450 видів екзотичних рослин.