Туристичний потенціал південного берегу Криму

Алушта

Ворота Південного берега Криму - тиха Алушта. Це місто відкриває ПБК по одній з головних туристичних доріг Криму Сімферополь-Ялта. Алустон - в перекладі із старогрецького значить "неумитий". Заснований стародавніми греками, це містечко у всі історичні часи залишалося важливою стратегічною точкою і ключем до Південного берега Криму. Алушта знаходиться приблизно на півдорозі між Сімферополем і Ялтою, від першого в 52 кілометрах, від другої-в 44 км, з ними є автобусне і тролейбусне сполучення. Разом з обширною ділянкою Південного узбережжя: від гори Аю-даг на заході до села Привітне на сході, утворює так звану Велику Алушту. Пляжі Великої Алушти розтягнулися більш ніж на 40 кілометрів.
Сучасна Алушта представляє собою невелике і розташоване на схилі гір біля берега моря містечко республіканського підпорядкування. Це маленький, з одним тільки підземним переходом і без єдиного світлофора, дуже затишне і приємне місто, другий найважливіший після Ялти курортно-оздоровчий і туристський центр. Відпочинок в Алушті особливо приємний: тут завжди свіже і чисте повітря, велика кількість зелених насаджень, чисті пляжі і прозора вода. Відпочинок в Алушті можна поєднати з лікуванням: більш ніж в 15 санаторіях тут лікують захворювання органів дихання нетуберкульозного характеру, серцево-судинної і нервової систем. Також у Великій Алушті знаходяться близько 30 пансіонатів, більше 40 баз відпочинку, дитячих таборів, розвиненої курортної інфраструктури. Відпочинок в Алушті звичайно асоціюється з такими назвами як "Артек", санаторії "Крим", "Дубна", "Золотий колос", "Славутич", "Круча", "Алушта".
Алушта в порівнянні з іншими місцями Південного берега - Ялтою, Алупкою, Гурзуфом -менш барвиста і порівняно неяскрава. Тут немає вишуканої темної зелені лаврів, магнолій, лавровишень і кедрів; навислих над містом скель. До підніжжя гір кілометрів 7-8. Але краса саме Алушти - і полягає в оточуючому її живописному просторі. Демерджі, Чатир-даг, із заходу-пороги Бабу-гана; Чамни-бурун і Урага, сіра громада Кушка -одна з вершин Бабугана - не тіснять маленьке містечко, а, відступивши, дозволяють милуватися собою на відстані.
В місті є пристань, автобусний і тролейбусний вокзали. Купальний сезон тут починається у середині травня і триває до середини жовтня, а для дітей - з кінця червня до кінця вересня (температура води біля 20° С і більше). А в оксамитовий сезон відпочинок в Алушті просто незабутній!
Відпочинок в Алушті можна провести пізнавально. У місті є наступні визначні пам'ятки: візантійська фортеця Алустон (VI в.), башні XIII-XV вв., палац князів Гагаріних, дача генерала Голубова, Старе місто і Храм в ім'я всіх святих, красива набережна. Тут працюють музеї: історично-краєзнавчий; меморіальний - письменника С. Сєргєєва-Ценського; літературний - І. Шмельова; дім-музей академіка архітектури А. Бекетова; музей природи і дендрозоопарк Кримського заповідника. По місту встановлені пам'ятники А.С. Пушкіну, М. Горькому, С. Сєргєєву-Ценському і ін. Одна з визначних пам'яток Алушти - цілюще джерело мінеральної води із значним вмістом срібла. Недалеко від міста - живописний водопад Джур-Джур (15 м).