Туристичний потенціал південного берегу Криму

Ластівчине гніздо

У будь-який час року туристи приїжджають на мис Ай-Тодор, щоб помилуватися своєрідним пам'ятником архітектури «Ластівчиним гніздом». Невеликий замок в готичному стилі, відважно повислий на самому краю Аврориної скелі на висоті 40 метрів над морем, став емблемою Південного берега, його «візитною карткою».
Тут завжди людно, нескінченний потік туристів, що бажають побачити Ластівчине гніздо, помилуватися видами, що відкриваються з його майданчика, затамувавши подих, лише на мить заглянути вниз, випробувавши запаморочливе відчуття висоти.
Про Ластівчине гніздо складено багато легенд, але і реальна його історія цікава. Перший дерев'яний будиночок на Аврориній скелі мису Ай-Тодор належав генералові, учасникові російсько-турецької війни 1878 років, ім'я якого, на жаль, не збереглося.
Але відомо, що дачу він назвав «Замком любові», Які причини навіяли таку романтичну назву: краса навколишньої природи, захоплені мрії або земне відчуття любові до жінки, - нам невідомий. Але вже тоді «Замок любові» на важкодоступній скелі привертав увагу, його зберегли на своїх полотнах
І. Д. Айвазовський, Л. Ф. Лагоріо,А. П. Боголюбов.
У 1911 році маєток у московської купчихи Рахманової придбав крупний нафтопромисловець барон фон Штенгель.
На той час назва будиночка змінилася, його сталі називати гніздом «Ластівчиним». За замовленням Штенгеля відомий архітектор А. В. Шервуд побудував в 1912 році невеликий палац, що нагадує середньовічний рицарський замок з башточками і стрілчастими вікнами.
Опісля два роки його купив купець Шелапутін і відкрив ресторан. У 1927 році на Південному березі стався сильний землетрус.
Сам палац не постраждав, але частина скелі під ним обрушилася, а глибока тріщина загрожувала у будь-який момент скинути замок в морі.
Лише сорок років після землетрусу провели відновні роботи: забетонували тріщину, підставу будівлі укріпили залізобетонною плитою, відреставрували замок. Тепер в нім знаходиться дорогий італійський ресторан.