Релігійний туризм в Україні

Досвід організації релігійних турів за кордоном

Приналежність до деякої релігійної конфесії не є перешкодою для здійснення туризму. Турист має бути ознайомлений і поважати місцеві закони і звичаї.
За міжнародними нормами турист має право на безперешкодне відправлення релігійних обрядів і молитов, проте, якщо це не заважає іншим туристам і не порушує місцеві звичаї і правила перебування в готелі і інших суспільних місцях.
Будь-які відвідини святих місць, храмів, інших культових об'єктів і споруд, що знаходяться під егідою певної релігійної общини, повинні бути погоджені з її керівництвом, встановлений порядок відвідин об'єкту туристами, час відвідин, що не заважає обрядам, або порядок присутності на обрядах. Отже, необхідно заздалегідь ознайомитися із звичаями всіх общин і монастирів, через які проходить маршрут.
У ісламських країнах до іноземних туристів пред'являються підвищені вимоги згідно релігійним засадам і вимогам. У Арабських Еміратах не можна знаходитися в нетверезому стані в суспільних місцях, купатися в голому вигляді або у відкритих купальниках жінкам.
Релігійні обмеження поширюються і на їжу. Мусульмани і євреї не вживають свинину. Багато релігій встановлюють пости, періоди, коли обмежується вживання окремих видів їжі і навіть розваг. Все це слід враховувати при проектуванні турпродукту для певних груп населення. Необхідно відзначити, що відмова вживання свинини в їжу – явище сильно поширене, і, якщо турист висловлює таке бажання, то воно неухильно виконується.
Це лише мала частинка того, що необхідно враховувати організовуючи релігійні тури, тому кожна туристична фірма, що займається цим видом туристичної діяльності, повинна мати чітку систему знань про особливості паломництва і культові обряди в кожній зі світових релігій.
Індустрія релігійного туризму є складовою частиною індустрії туризму в цілому. У індустрії релігійного туризму можна виділити наступні чотири сектори.
1. Розміщення. Це сукупність засобів розміщення – готелів, кемпінгів, гуртожитків і так далі
2. Харчування. Туристи, що вирушають в поїздки по святих місцях і релігійних центрах, користуються послугами підприємств громадського харчування. Це можуть бути:
- ресторани, кафе, закусочні (у релігійних центрах, ряду святих місць паломники і екскурсанти можуть користуватися послугами цих закладів і мають можливість вибору блюд).
- монастирські, ашрамовські і інші їдальні, в яких готується їжа для відвідувачів. Асортимент блюд тут відрізняється від пропонованого в кафе і ресторанах. У ряді випадків їжа може бути простішою, пісною під час православного поста, вегетаріанською.
3. Транспорт – транспортні підприємства і послуги різних видів транспорту.
4. Релігійні об'єкти. У цей сектор входять:
- культові споруди – монастирі, святилища, храми і храмові комплекси, капели, каплиці;
- природні об'єкти – святі джерела, колодязі, гори
- водоймища (річки, ставки), гаї;
- невеликі об'єкти культу – придорожні хрести, вівтарі божеств на узбіччях доріг, троп.
Розробка туристичного продукту, тобто створення і організація подорожей є надзвичайно складним процесом. Створення турпродукта зазвичай починається з появи ідеї і ухвалення рішення розробити тур і завершується процесом просування його на ринку з подальшими продажами. Після того, як рішення про створення туру прийняте, слідують узагальнено декілька етапів розробки турпродукта:
1. Вивчення попиту на туристичному ринку і визначення базових складових туру.
2. Розрахунок вартості і встановлення ціни туру.
3. Продаж (реалізація) туру, тобто просування його на ринку
На першому етапі відбувається створення концепції туру, вивчення основних тенденцій в паломницькому туризмі і экскурсійному туризмі релігійної тематики. Досліджуються якісно-кількісні характеристики туру: вид транспорту, передбачувані засоби розміщення, пункти харчування, об'єкти показу.
Після того, як завершено вивчення попиту і пропозиції на ринку складається робочий проект (вербальна модель) туру. Туроператор вибирає контрагентів, встановлює з ними контакт і починає переговори.
Ціна продажу обчислюється на основі обліку суми витрат, прибутків і податків. Сума витрат включає прямі витрати (витрати на перевезення, розміщення, харчування туристів, їх екскурсійне обслуговування) і непрямі витрати туроператорів (витрати по менеджменту туристичної організації – орендні платежі, зарплата співробітникам, витрати на вирішення
На стадії комплектування групи слід враховувати інтереси людей, інформувати їх про специфіку туру, ризикуючи інакше створити в одній тургруппі конфлікт людей, що приїхали в одне місце, але переслідують різні цілі. Часто невиправдано вважаючи, що паломництво переслідує лише релігійні цілі, повністю виключають путню інформацію і екскурсії. Це серйозно обідняє саме паломництво як подорож до святого місця, дотик до історичного минулого.
При організації паломницьких турів слід враховувати інтелектуальні і вікові особливості, емоційний стан учасників поїздки, випадки збігу

паломницького туру з днями релігійних свят.
Відмінність паломницьких поїздок і релігійно-пізнавальних турів полягає у відмінності їх цілепокладання. Звідси виходять особливості розміщення і харчування туристів, специфіка екскурсійного маршруту, вибору об'єктів показу, вмісту і форми подачі самої екскурсії.
За кордоном паломницькі тури набули поширення вже досить давно. Турфірми, що спеціалізуються на паломництві, користуються попитом у вірян різноманітних конфесій: християн (православних, католиків, протестантів), мусульман, буддистів.
Наприклад, ізраїльський туроператор Albina Travel займається релігійними турами до Святої Землі з 1949 року. Його послугами користуються паломники з США, Великобританії і Ефіопії.
Фірма забезпечує цілодобовий сервіс, організовує індивідуальні і групові тури та зустрічі паломників з членами місцевих громад Святої Землі. Фірма має в своєму штаті кваліфікованих гідів – християн, мусульман, іудеїв, які володіють мовою клієнта, а також досвідчених водіїв, які досконало знають ізраїльські дороги.
Вартість маршрутів калькулюється індивідуально і залежить від дати поїздки (в піковий сезон на великі релігійні свята ціни значно зростають), класу розміщення, кількості подорожуючих (чим більше, тим дешевше) тощо.
Також релігійні тури до Святої Землі пропонує турфірма Ami Travel (заснована в 1991 р.), офіси якої знаходяться в США і Ізраїлі. Фірма організовує групові та індивідуальні тури.
Досить поширеним напрямком для паломницьких турів є організація поїздки в Мекку і Медину для мусульман – хадж і умра(малий хадж).
Турфірма 1st Haj&Umra (Великобританія, Лондон) займається організацією хаджу і умри, вона забезпечує повний сервіс, включаючи оформлення необхідних документів для поїздки в Саудівську Аравію.
Інша турфірма, яка спеціалізується на хаджі – Dar El Salam (Канада, США) знаходиться на ринку паломницьких турів з 1988 року.
Організацією паломницьких турів для буддистів за кордоном займається американська турфірма Insight Travel (з 2000 р.). Вона організовує тури до Китаю (від 3450 $ на 22 дні), Індії і Непалу (від 4350 $ на 19 днів), Бутану (від 4850 $ на 16 днів), Японії (від 5950 $ на 13 днів).
Також на зарубіжному ринку буддійського паломництва свої послуги пропонує фірма In the Footsteps of the Buddha, яка має свої офіси в США, Великобританії і Індії.
В Іспанії є турфірма HPS (Holy Place in Spain), яка займається організацією паломницьких турів до Іспанії і Португалії для католиків вже більше 10 років.
Характерною особливістю іноземних паломницьких турфірм є те, що вони забезпечують своїх клієнтів повним сервісом, надають гідів аналогічного віросповідання, забезпечують необхідною духовною літературою, а також ретельно враховують релігійні обмеження паломників в їжі, одязі, відпочинку тощо.