Туристсько-екскурсійні ресурси Бермудських островів

Історико-культурні пам’ятки країни

Кухня Бермуд базується на використанні великого числа морепродуктів і різних спецій, при цьому приготовані блюда унікальні, оскільки готуються з деяких видів риб і молюсків, які водяться тільки в прибережних водах архіпелагу.
Місцеві "морські делікатеси" включають приправлену традиційним чорним ромом юшку з морського окуня або луциана (снеппера), приправлену хересом або ромом вуху з м'яса акули з перцем, смажену тріску з соусом з перцю і хереса, пироги з тріскою, так званий "недільний сніданок" – величезне деко із смаженою тріскою, картоплею, яйцями, бананами і авокадо під цибульно-томатним соусом, знаменитих бермудських омарів (сезонне блюдо, його можна зустріти в меню з вересня до середини квітня), пиріг з мідіями, тушковані в овочах і соусі раковини всіх видів, біфштекс з ваху (королівська макрель), смажену тріску з овочами, салати з морепродуктів, печеного на вугіллі з бананами луциана, делікатесних "гвінея-чік" (запечений сонячний омар) і смажених кубинських жовтохвостів.
До рибних блюд подають всілякі овочі, "хоуппін-джон" – суміш з відварного чорного гороху і рису, а також коржики із зернової муки з горохом і рисом, специфічна бермудська цибуля, рис з соусами і характерні для всіх острівних країн регіону смажені банани "тостонес".
Одне з улюблених блюд на островах – бермудська рибна юшка з традиційним гострим соусом. На різдво жителі Бермудських островів неодмінно готують пироги з маніоки, корені якої нагадують солодку картоплю.
Окрім морепродуктів дуже популярні на островах блюда з яловичої вирізки у винно-лимонному соусі, особливим чином приготовані курчата і свинина.
На десерт звичайно подають всілякі фрукти, у тому числі місцеві цитрусові, солодкий картопляний пудинг, желе з винограду і джем з мушмули.
Національним напоєм Бермуд вважається ром Gosling's Bermuda Black Seal і численні коктейлі на його основі, у тому числі коктейль з рому з лимонним соком, гіркою настоянкою і цукром, званий тут "свізл", а також коктейлі з рому з імбирним пивом. У всіх магазинах продаються різноманітні сорти імпортного пива і інших алкогольних напоїв.
Бермуди – достатньо музичний регіон, який проводить численні карнавали, фестивалі і святкування. Крім того тут проводиться велика кількість спортивних заходів, які збирають любителів активного виду відпочинку. Місцеві свята і інші культурні заходи на островах відповідають офіційним святам Великобританії, але є і власні. В січні в Гамільтоні проходить Бермудський фестиваль виконавчих видів мистецтва і Фотовиставка, а також спортивний "Турнір південного регіону". В лютому в Принсесс-готелі проходить Бермудський фестиваль музики Чаріті-Фестівал. Із спортивних заходів лютого слід виділити "Бермуда-рандеву" з боулінгу (Уорвік) і відкритий шаховий турнір в Принсесс-готелі. В березні проходить Весняний студентський фестиваль і проходячий в його рамках фестиваль духової музики, а також щорічний Джазовий вечір в будівлі Муніципального театру в Гамільтоні. Також варто відвідати Виставку Бермудської Асоціації любителів кішок, а із спортивних заходів – Фестиваль паперових зміїв (Хорсшу-Бей), п'ятиденний Весняний гольф-фестиваль на кращих полях країни і чотириденну велогонку "Конерс-Ділл-енд-Пірман Гранд-прі" (починається і закінчується в Гамільтоні). В кінці квітня проходить традиційна церемонія "Пепперкорн" на Кінг-Сквер в Сент-Джорджі (з 1816 року за традицією Old State House платить уряду річну ренту – "one реppercorn" – одне зернятко перцю). В Гамільтоні проходить супроводжувана численними церемоніями і концертами Сільськогосподарська виставка.
24 травня острови відзначають День Бермуд. Травень – Місяць Спадщини Бермуд, в рамках якого проходить Конкурс кухарів, Бермудський Міжнародний кінофестиваль (Гамільтон), Конкурс молодих артистів (Сідар-Бридж), Паломництво милосердя (Сент-Джордж). Також в травні проводиться чемпіонат з гольфу "Семюель Л. Джексон Класик Гольф" в клубі Порт-Роял-Голф-Курс (Саутгемптон) і Відкритий чемпіонат Бермуд з карате (Бермуда-коледж).
11-12 червня бермудці святкують День народження королеви. В третій понеділок червня в Гамільтоні проводиться живописний Парад на честь свята. Також в червні проходять змагання з дитячого тріатлону "Айронкідс" (Кліруотер-Біч) і яхтова гонка Ньюпорт - Бермуди, яка вважається однією з головних океанських регат планети.
Грандіозною подією є SOCA (Карибський фестиваль музики), який проводиться в Роял-Навал-Док'ярд (Королівські Військово-морські верфі) в кінці липня або на початку серпня. Серед спортивних заходів користується популярністю Атлантичний Міжнародний чемпіонат з гольфу серед юніорів і щорічний кубок з крикету між клубами Somerset Cricket Club і St. George's Cricket Club (30 липня).
3 серпня Бермуди святкують День звільнення. В середині серпня проходить Бермудський фестиваль реггі Bermuda Sunsplash.
4 вересня – День праці. Також у вересні проводиться щорічний конкурс піщаних замків (Хорсшу-Бей). Жовтень – час для джазового фестивалю Джазкейп.
На початку листопаду протягом трьох днів проходить фестиваль "Бермуда Тату", який завершується фейєрверком.
Також в листопаді проводиться найбільший реггі-фестиваль країни – "Калче-шок" (Гамільтон) і фестиваль джазових виконавців "Джаз-енд-Разматазз" (Гамільтон).
В листопаді стартують змагання з регбі. Цей вид спорту дуже популярний на островах. На Бермуди під час змагань з'їжджаються команди регбістів з усього світу.
25 і 26 грудня бермудці святкують Різдво і День Подарунків. А 27 грудня в Гамільтон-Харбор проводиться Різдвяний парад суден під егідою Інституту Підводних Досліджень Бермуд.
В столиці Бермудських островів м. Гамільтоні зосереджено багато історико-культурних пам’яток періоду XVI-XVIII ст.
Назване на ім'я Генрі Гамільтона – губернатора Бермуд в період з 1788 до 1794 рр., місто почало свій розвиток якраз в пору його правління – в 1790 році, коли було потрібно знайти місце для нового перевалочного порту для суден, що курсують між побережжям Нового Світу і Європою.
До 1815 року місто виросло в крупний торговий вузол, причому так стрімко, що було ухвалено рішення перенести сюди із старої столиці Cент-Джордж всі урядові установи. Зараз це невелике за європейськими мірками містечко, яке місцеві жителі називають просто "місто", дещо метушливе і постійно забите туристами. Центр міста розташований уздовж охоплюючої гавань вулиці Фронт-Стріт, оточеної старими вікторіанськими будівлями. Безліч будівель мають нависаючі веранди, виконані в найрізноманітніших архітектурних традиціях, але з неодмінними витонченими кованими гратами. Більшість цікавих місць міста можна обійти пішки буквально за 4 години, проте ходьба тут – не кращий спосіб пересування, оскільки дороги і вулиці старих кварталів досить вузькі і рідко оснащені тротуарами.
До основних визначних пам'яток Гамільтона відносять неоготичний Бермудський собор Мост-Холі-Трініті (святої Трійці, 1884-1886 рр., закінчений в 1905 р.), будівлі Кабінету (1833 р.), Будівля Зборів і Сенату між Парламент-Стріт і Корт-Стріт, а також п'ятикутний Форт-Гамільтон (1870-1876 рр.) – велика споруда, розташована на вершині пагорбу, оточена великим садом. Вали форту обладнані 10-дюймовими кріпосними знаряддями, здатними до обстрілу 400-фунтовими снарядами будь-якого судна, що входить в гавань. Ця руйнівна зброя, на щастя, ніколи не була використана за призначенням.
Також цікаві Кенотаф – пам'ятник бермудцям, загиблим в світових війнах (1920 р., точна копія Меморіалу в лондонському Уайтхоллі), Уотервіль (1842 р.) – штаб-квартира Бермудської Національної трастової фундації, на території якої розташовані сад Бермуда-Роуз-Сисайеті, Меморіальний сад Мері-Джин Мітчелл і красивий бельведер, а також Форт-Скар (XIX ст.), зі стін якого відкривається вигляд на затоку Грейт-Саунд.
Бермудський історичний громадський музей (1814 р.) в Па-ла-Віль містить багату експозицію епохи Великих Географічних Відкриттів, а також піднятих з дна моря предметів з потерпілого корабельну аварію корабля "Сі-Венчер" адмірала Джорджа Сомерса. В цій же будівлі, що була колись власністю Уїльяма Перота – першого начальника поштового відділення Бермуд, розташована громадська бібліотека Бермуд. Оточуючий комплекс парк Па-ла-Віль, що лежить в самому центрі Гамільтона, раніше був садом особняка Перота.
Одним з культурних центрів міста є Бермудська Національна галерея (1992 р.), в експозиції якої містяться роботи європейських майстрів XVII-XIX століть, а також полотна місцевих художників – Томаса Гейнсборо, Джошуа Рейнолдса і Уїнслоу Хомера. Пристойна художня колекція міститься також в галереї Десмонд-Фонтейн на Фронт-Стріт. Позаду будівлі Муніципалітету розташований Вікторія-парк, розбитий в кінці XIX сторіччя на честь королеви Вікторії. Зараз парк є улюбленим місцем для проведення різних музичних вистав, що проходять тут, звичайно, в суботу і неділю. Інститут підводних досліджень на Іст-Бродвей широко відомий як один з кращих науково-культурних центрів регіону.
Величезною популярністю користуються також Музей і Зоопарк у Флеттс-Віллідж, а також Бермудський Акваріум, що входить до складу цього комплексу і є точною копією місцевого рифа (тут міститься близько 200 видів риб і близько 50 різновидів інших морських тварин).
В дальньому північно-східному кінці острова Сент-Джордж, на березі обширної бухти Сент-Джордж-Харбор, лежить стара колоніальна столиця Бермуд – Cент-Джордж, заснована в 1612 році. Це одна з найстаріших столиць британських колоній. В грудні 2000 року Сент-Джордж був включений в список Всесвітньої спадщини ЮНЕСКО. Його старі квартали, вузькі провулки і історичні будівлі, побудовані більше трьох сторіч тому, привертають до себе увагу туристів з усього світу.
Основні визначні пам'ятки міста відносяться до середини XVIII століття. Центром міста вважається Кінг-Сквер (Королівська площа), на якій розташована міська Ратуша (1782 р.) і "ганебний стовп", біля якого у минулому проводилися публічні акції засудження злочинців, а також Центральне Турбюро країни і Державна резиденція (XVII-XVIII ст.). Сама резиденція, яку місцеві жителі називають просто "Букінгем", була побудована в 1620 р., до середини XVIII століття з'явилися оточуючі її споруди, а крило кухні прибудували на початку XIX ст. Тут майже 200 років засідали парламентарії країни (останній раз засідання відбулося 24 грудня 1814 р.), тут берегли запаси пороху на випадок облоги, тут же розташовувалася будівля суду і влаштовувалися галасливі бали. Сьогодні комплекс резиденції вважається однією з найстаріших британських споруд в Новому світі.
На північ від площі лежить Сомерс-Гарден ("Сад Сомерса"), названий так на честь адмірала Сомерса, який буквально "залишив своє серце" на Бермудах – його прах (вірніше – тільки серце, тіло поховано в Англії) похований в парку. На південь від Кінг-Сквер знаходиться острів Орднанс-Айленд, пов'язаний з містом маленьким мостом. Тут розташована точна копія судна "Деліверанс", яке відплило з островів в 1610 році на допомогу поселенцям у Вірджинії, а також статуя сера Сомерса роботи Десмонда Фоунтейна. Неподалік можна знайти величну будівлю Національного трастового музею Бермуд, присвяченого ролі островів в громадянській війні США (сама будівля датується 1700 р., в ході громадянської війни тут розташовувалися офіси американських урядовців).
Заслуговує на увагу і Музей спадщини Бермуд (відкритий в 1998 р.) з експозицією історії чорношкірого населення островів. А на схід від Кінг-Сквер простягнувся цілий ряд історичних будівель в британському колоніальному стилі.
Ще один центр міста – церква Cент-Пітерс-Черч (1612-1713 рр.) – найстаріша церква островів, до того ж вона стоїть на фундаменті найстарішої англіканської церкви в західній півкулі. Також тут розташований знаменитий вівтар з червоного дерева, який є найстарішим зразком місцевих "меблів", а також обширна колекція історичних документів і срібних виробів. Позаду церкви розкинулися старі житлові квартали з великою кількістю колоніальних будівель на зразок Уайт-холлу (1815 р.) або Стюарт-холу (1778 р.), а також дещо більш скромних, але не менш примітних будівель на зразок Брод-Еллі-Коттеджіс (XVIII ст.), Брідж-Хаус (1708 р.) або Олд-Ректорі (1699 р., одна з перших будівель на острові з кам'яним дахом). А в Стюарт-холі розміщується одна з найстаріших парфюмерних компаній західної півкулі – Бермуда-Парфюмері, що виробляє ароматну продукцію аж з 1928 року (при фабриці є невеликий музей).
Популярні також Історичний музей Cент-Джорджа, Будинок-музей Таккера (1775 р.) з великим зібранням фамільного срібла, фарфору і старовинних меблів з колекції одного з самих поважних сімейств на островах, музей Вермонт (будівля побудована в 1710 році і є унікальним прикладом ранньої грегоріанської архітектури), міст Сомерсет-Брідж (1620 р.) і так звана "Незакінчена церква" на Кент-Стріт, яку почали будувати в 1870 році але так і не довели будівництво до кінця. Поблизу лежить обширна трав'яниста ділянка, що використовується жителями міста під пікніки, а також маяк Сент-Девід (1879 р.), що підіймається над рівнем моря на 85 метрів.
По всьому узбережжю біля міста тягнеться ланцюжок фортів, які колись захищали Бермуди від вторгнення загарбників. Гейтс-форт (Форт-Дейверс) побудований в 1620 році над протокою Таун-Кат-Ченнел і дотепер зберіг на своїй території гауптвахту (XVIII ст.) і два крупнокаліберні знаряддя. Форт Cент-Кетрін був побудований в 1614 році і неодноразово розширявся в XVIII-XIX вв. Зараз це один з фортів країни, що збереглися найкраще. Форт Берн-Пойнт був заснований в 1688 році для захисту західних підходів до гавані Cент-Джорджа від ворожих судів і піратів, а форт Феррі-Айленд був всього лише береговою батареєю, але до 1877 року перетворився на справжню фортецю.
Роял-Навал-Док'ярд – Королівська військово-морська верф, що розташована в західній частині Мейн-Айленда, на невеликому острівці Айрланд-Айленд, пов'язаному з рештою островів чередою мостів. На якихось шести акрах тут розкинувся найбільший форт Бермуд, побудований з величезних блоків вапняку в 1809-1863 роках для компенсації втрачених в ході американської революції британських укріплень в Новому світі. Майже сторіччя форт служив місцем будування кораблів, базою постачання суден для набігів на Вашингтон і військово-морською базою, що захищала торгові шляхи між Новою Шотландією і Британською Вест-Індією. Пізніше форт отримав "друге життя" – зараз в ньому розташовані Бермудський Морський музей, Бермудський центр мистецтв – одна з головних художніх галерей острова, а також традиційні паби, численні магазини, кінотеатр і ремісничий ринок. На південь від форту розкинулися обширні акваторії Норт-Безін і Саут-Безін, здатні приймати океанські судна, а на найпівнічнішому краї Норт-Айрленд-Айленд розташований Сноркелінг-Парк – один з кращих центрів навчання підводному плаванню на Бермудах. Від кріпосної башти Клок-Тауер до Круїзного терміналу ходить невеликий паровозик, що є точною копією знаменитого локомотива Болдуіна. Він перевозить до 80 пасажирів і робить по дорозі 5 зупинок в найживописніших місцях Верфі, у тому числі на історичній алеї Клок-Тауер, багатій магазинами і лавками. Тут же розташована галерея Майкла Свана – одна з найцікавіших художніх експозицій країни, що славиться великою кількістю зразків місцевого мистецтва.