Розвиток туризму в Європі
Показники окремих територіальних субринків Європи
Всесвітня туристична організація провела офіційну класифікацію належності країн світу за основними туристичними регіонами. Згідно з цією класифікацією, Європейський регіон поділено на наступні субрегіони:
1) Центральна та Східна Європа;
2) Західна Європа;
3) Північна Європа;
4) Південна Європа;
5) Східне Середземномор’я.
Розглянемо докладніше туристичні ринки цих субрегіонів.
Нині для туризму, окрім бурхливого розвитку, характерним є розширення напрямів туристичних подорожів. Нині поки що до числа таких, що найбільше відвідуються туристами, належать західноєвропейські країни. Країни Центральної та Східної Європи очікують потужне зростання туризму та до 2020 року вони можуть виграти конкурентну боротьбу всередині Європи за райони туристичного призначення.
Країни Східної Європи цікаві у туристичному плані своїми екскурсійними, лікувально – оздоровчими та спортивними програмами та гірськолижними курортами.
Румунія. Третину території країни займають Карпати, які є ідеальним місцем для зимових видів туризму. Основними гірськолижними курортами Румунії є Пояна Брашов та Предял. Курорт Пояна Брашов розташований на висоті 1030 м. та має сучасну спортивну інфраструктуру, цілий ряд готелів та вил. Загальна протяжність трас становить 14 км.
Чорногорія. Республіка багата на гірські масиви та каньйони, один з яких ― Морача, є другим за величиною у світі після Каліфорнійського. Серед відомих курортів можна виділити Жабляк.
Болгарія. В Болгарії є 4 найбільших гірськолижних курорти ― Боровець (гірський масив Рила0, Пампорово (масив Родопи), Банско (масив Пірин) та Алеко. Нині розвиваються й нові перспективні центри гірськолижного спорту ― Смолян, Мальовиця, Семково тощо. Сезон зимового катання тут досить тривалий ― до 190 днів (листопад ― травень), а загальна протяжність трас становить більше 80 км.
Відомими та популярним є також курорти Польщі, Сербії та Словенії.
Угорщина є третім за популярністю туристичним напрямком та її доля у регіоні становить 15 %. Якщо ж розглядати окремі види туризму, наприклад, подорожі на відпочинок, то частка Угорщини становить 18 %.
Скандинавські країни є досить привабливим регіоном для туристів. Так, наприклад у Фінляндії, внаслідок розвиненої інфраструктури, у туристів користуються найбільшим попитом сімейні тури. І лише 10 % іноземних туристів у Фінляндії обирають спортивний (гірськолижний) вид відпочинку.
Інші скандинавські країни ― Швеція та Норвегія ― залишаються напрямками індивідуального туризму.
Однак, все ж – таки країни північної Європи не відрізняються високим рейтингом відвідувань туристів. Статистичні дані свідчать, що жодна з країн не входить до 15 найбільш популярних у туристичному плані країн.
Країни даного субринку Європи користуються найбільшою популярністю на ринку туристичних послуг. Найбільшою популярністю серед країн даного регіону користуються Австрія, Великобританія та Німеччина.
Австрія займає 5 місце в Європі за популярністю у туристів. Питома вага країни у світовому туристичному ринку становить 3,6 %, а середньорічний темп зростання прибуттів туристів у 90 – х роках становив 8,3 %.
Найбільшою популярністю користуються курорти трьох австрійських земель― Зальцбургленда, Тіроля та Карінтії. Крім того, користуються попитом послуги курорту Зелль, що має чудово розвинену інфраструктуру ― школи, прокати, магазини, бари, ресторани, великий аквацентр.
Останнім часом простежується тенденція зменшення популярності групових програм та зростання попиту на індивідуальні тури. Все більшого і більшого поширення набувають культурні види туризму в даній країні. Вена вважається музичною столицею Європи. Тут жили Шуберт, Моцарт, Штраус, Бетховен і Гайдн. Місто відоме також своїми більше ніж 50 – ма музеями.
Великобританія займає друге місце серед країн Західної Європи за популярністю у туристів. Середньорічні темпи зростання туристичних прибуттів в країні становить 3,6 %, а частка країни у світовому туристичному ринку ― 3,7 %.
Найбільш поширеним видом відпочинку в даній країні є культурні подорожі до столиці країни. Лондон є одним з найбільш відомих культурних міст Європи. Він складається фактично з двох раніше існуючих міст: The City of London та The City of Westminster. Основними визначними місцями Лондона є: вестмінстерське абатство, Біг Бен, та будівля парламенту, Національна галерея та Трафальгарській площі, Британський музей, Букінгемський дворець, Уайтхолл та галерея Тейт, Hyde Park, St. Jame's park, Green Park, Regent's Park. У діловому районі Сіті видатною будівлею є собор святого Павла (1711 р.) та будівля Банку Англії. Південна частина Лондона значно рідше відвідується туристами. Основні визначні місця цього району це Центр мистецтв, імперський військовий музей, Ботанічний сад та Річмонд – парк ― місце проживання тисяч оленів. У північній частині Лондона розташований парк Hampstead Heath, який є найбільшим у світі міським парком. Музей відомого Шерлока Холмса розташований за його літературною адресою, що існує в дійсності ― 221B Baker Street.
Німеччина є третьою країною Західної Європи за популярністю серед туристів. У зимовий період найбільшим попитом користуються різдвяні та новорічні тури, а також гірськолижний відпочинок. Частка надходжень від гірськолижних програм в загальному обсязі надходжень від туризму в країні, порівняно з іншими альпійськими країнами, досить мала ― біля 10 %.
Зимові курорти Німеччини розташовані на півдні країни, в баварських Альпах. Які проходять вздовж кордону з Австрією. Найбільш відомими є ― Берхтесгаден на крайньому південному сході Баварії, Гармиш – Партенкірхен (один з найбільших курортів Баварських Альп, визнаний центр зимового спортивного відпочинку), розташований на південь від Мюнхена, та Оберстдорф на південному сході країни.
Крім того, Німеччина, яка знаходиться в центрі Європи, є для молоді ідеальною країною для навчання. Тут діє 80 університетів та більше 130 вузів, які дають чудові можливості для отримання безкоштовної освіти. Крім того, маючи великі можливості для подорожей по країнам Європи під час канікул, іноземні студенти практично отримують мультилінгвістчну освіту та мають нагоду для ознайомлення з багатьма країнами та культурами.
Найбільш динамічно в даному субрегіоні розвивається туристичний ринок Іспанії. Протягом останніх років обсяг туристичних прибуттів у дану країну щорічно зростає в середньому на 2,5 %. Аналогічна тенденція характерна для показників доходів у галузі ― за період з 1996 до2000 року вони збільшились на 12,5 %.
За результатами досліджень служби Frontur, у 2000 році Іспанія прийняла 48,2 млн. туристів, що на 3 % більше аналогічного показника попереднього року. За даними ВТО, країна зайняла третє місце в світі за прийомом туристів та друге ― за доходами у галузі.
В середньому, іноземні туристи проводять в країні 8,3 дні, 71 % з них віддають перевагу готелям. Значна частка туристів (15 %) зупиняється у знайомих та родичів.
Всередині країни попитом користуються Канарські та Балеарські острови (21,6 та 21,9 % відповідно). Інша частина туристів віддають перевагу Середземноморському узбережжю ― Каталонії (19 %), Андалусії (13 %) та Валенсії (8,9 %). Серед інших регіонів найбільш часто виділяють Мадрид, що залучає 8,3 % всіх туристів.
Іспанія ― країна з розвиненою готельно – туристичною інфраструктурою. За даними Національного інституту зайнятості, в країні налічується близько 15 тис готельних закладів із загальною кількістю койко-ліжок більше мільйона. В цій сфері працює біля 144 тис. осіб.
Разом з тим, отримують все більшу популярність кемпінги. Цей вид розташування найбільше популярний у туристів з Франції, Німеччини, Великобританії та у самих іспанців. Географія відпочинку у кемпінгах охоплює в першу чергу Каталонію, Андалусію та Валенсію.
Говорячи про розвиток туристичної інфраструктури Іспанії, не можна не зупинитися на об’єктах, пов’язаних з активним відпочинком. Особливих успіхів країна домоглася у гольфі. Найбільш великими гольф – центрами Валенсія, Балеари та Каталонія.
Популярним напрямом відпочинку у цьому регіоні є, без сумніву, Франція. В даній країні темп зростання кількості прибуттів туристів становить 6,3 % у рік. Частка країни у світовому туристичному ринку становить 11,7 %.
Найбільш популярними в даній країні є екскурсійні програми відвідування французької столиці, літні тури на Лазурне узбережжя, зимові гірськолижні маршрути. Крім того, останнім часом спостерігається зростання зацікавленості до курортів атлантичного узбережжя країни. Що стосується літнього відпочинку у французьких Альпах, то він є досить популярним і в самих французів. Французькі Альпи є цікавими для туристів, які віддають перевагу активному відпочинку. В даному регіоні країни переважають наступні види туризму ― гольф, прогулянки на гірських велосипедах, катання на конях та рафтинг.
Третє місце серед середземноморських країн за кількістю туристичних прибуттів займає Італія, поступаючись Іспанії та Франції. За експертними оцінками, щорічне зростання кількості іноземних туристів в Італії становить 10 %. У літні місяці 50- 70 % заявок припадає на комбіновані тури і тільки 8 – 10 % туристів купує влітку “чисті” екскурсійні пакети. Щорічне зростання кількості прибуттів туристів в даній країні незначне і становить 0,7 %.
Найбільш престижним курортом країни вважається Італійська Рів’єра. Будучи продовженням Лазурного Узбережжя, регіон характеризується високим рівнем розвитку туристичної інфраструктури. Також стабільно високим попитом користуються курорти центрального Адріатичного узбережжя ― області Марке. Найбільшою популярністю тут користуються курорти Пезаро і Габічче Маре.
Даний субринок представляє Греція. Туризм ― це перша строка в економіці Греції. Галузь забезпечує до 20% ВВП країни. У 2000 році статистика туристичних прибуттів мала стійку позитивну динаміку та досягла рівня 12,5 млн чол. (+ 2,8 % порівняно з попереднім роком). Це забезпечило Греції 10 – те місце в Європі та 15 – те в світі за популярністю серед туристично розвинених країн.
Великі сподівання грецької туристичної індустрії нині пов’язані з першою Олімпіадою нового століття, яка відбудеться в Афінах у 2004 році та вже зумовила сплеск інтересу до Греції. Програма “Афіни – 2004” значно збільшує потенціал туризму, який нині є нереалізованим. Резерви також є в інших якісних видах туризму ― культурному, релігійному, активному, дитячому, лікувальному та агротуризмі.
Згідно міжнародним дослідженням, в коло проблем грецької туристичної індустрії нині входять недостатній розвиток нових перспективних видів туризму, низький рівень його просування на нові ринки, висока частка низько бюджетного туризму, залежність від стану сусідніх ринків.
У категорії курортного та лікувального туризму, найбільш цікавого для перспективних інвестицій, Греція має близько 20 курортів на теплових та мінеральних джерелах, 3 великих центри таласотерапії, з них 2 на Криті та один в Аттиці. В країні 62 гірських курорти та 16 лижних центрів.
Культурний туризм представлений в Греції як ніде повно. Це, зокрема, 83 музеї, біля 10 тис так званих традиційних ― історичних пам’яток; 64 археологічні дільниці, відкриті для публіки, а також центри, що представляють всі види мистецтва ― від класичного до народного.
Крім того, країна знаходиться у двадцятці країн, активно задіяних у конгресному туризмі. Конгрес – центри та ділові центри готелів можуть прийняти 12 тис осіб. Інфраструктура морського туризму включає 40 портів.
“Повітряне господарство” Греції має 5 міжнародних аеропортів. Крім того, 22 регіональних аеропорти використовуються для регулярних та чартерних рейсів. За даними Національного статистичного агентства, через них проходить біля 77 % в’їздного туристичного потоку. На період 1996 – 2001 років був прийнятий 5-ти річний план модернізації та розвитку інфраструктури аеропортів, який владою визнається виконаним. Аналогічна робота розгорнута у готельній сфері.
В Греції існує чотири поля для гольфу, що відповідають міжнародним стандартам. В межах програми розвитку гольф – туризму, розрахованої на 3 роки, проводиться опанування дільниць для 23 нових полей. Планується створення центрів верхової їзди. Ведеться будівництво центрів активного відпочинку ― 6 водних парків на Криті, Міконосі, Корфу та в Коринфі на Пелопонесі.
1) Центральна та Східна Європа;
2) Західна Європа;
3) Північна Європа;
4) Південна Європа;
5) Східне Середземномор’я.
Розглянемо докладніше туристичні ринки цих субрегіонів.
Центральна та Східна Європа
Нині для туризму, окрім бурхливого розвитку, характерним є розширення напрямів туристичних подорожів. Нині поки що до числа таких, що найбільше відвідуються туристами, належать західноєвропейські країни. Країни Центральної та Східної Європи очікують потужне зростання туризму та до 2020 року вони можуть виграти конкурентну боротьбу всередині Європи за райони туристичного призначення.
Країни Східної Європи цікаві у туристичному плані своїми екскурсійними, лікувально – оздоровчими та спортивними програмами та гірськолижними курортами.
Румунія. Третину території країни займають Карпати, які є ідеальним місцем для зимових видів туризму. Основними гірськолижними курортами Румунії є Пояна Брашов та Предял. Курорт Пояна Брашов розташований на висоті 1030 м. та має сучасну спортивну інфраструктуру, цілий ряд готелів та вил. Загальна протяжність трас становить 14 км.
Чорногорія. Республіка багата на гірські масиви та каньйони, один з яких ― Морача, є другим за величиною у світі після Каліфорнійського. Серед відомих курортів можна виділити Жабляк.
Болгарія. В Болгарії є 4 найбільших гірськолижних курорти ― Боровець (гірський масив Рила0, Пампорово (масив Родопи), Банско (масив Пірин) та Алеко. Нині розвиваються й нові перспективні центри гірськолижного спорту ― Смолян, Мальовиця, Семково тощо. Сезон зимового катання тут досить тривалий ― до 190 днів (листопад ― травень), а загальна протяжність трас становить більше 80 км.
Відомими та популярним є також курорти Польщі, Сербії та Словенії.
Угорщина є третім за популярністю туристичним напрямком та її доля у регіоні становить 15 %. Якщо ж розглядати окремі види туризму, наприклад, подорожі на відпочинок, то частка Угорщини становить 18 %.
Північна Європа (Скандинавські країни)
Скандинавські країни є досить привабливим регіоном для туристів. Так, наприклад у Фінляндії, внаслідок розвиненої інфраструктури, у туристів користуються найбільшим попитом сімейні тури. І лише 10 % іноземних туристів у Фінляндії обирають спортивний (гірськолижний) вид відпочинку.
Інші скандинавські країни ― Швеція та Норвегія ― залишаються напрямками індивідуального туризму.
Однак, все ж – таки країни північної Європи не відрізняються високим рейтингом відвідувань туристів. Статистичні дані свідчать, що жодна з країн не входить до 15 найбільш популярних у туристичному плані країн.
Західна Європа
Країни даного субринку Європи користуються найбільшою популярністю на ринку туристичних послуг. Найбільшою популярністю серед країн даного регіону користуються Австрія, Великобританія та Німеччина.
Австрія займає 5 місце в Європі за популярністю у туристів. Питома вага країни у світовому туристичному ринку становить 3,6 %, а середньорічний темп зростання прибуттів туристів у 90 – х роках становив 8,3 %.
Найбільшою популярністю користуються курорти трьох австрійських земель― Зальцбургленда, Тіроля та Карінтії. Крім того, користуються попитом послуги курорту Зелль, що має чудово розвинену інфраструктуру ― школи, прокати, магазини, бари, ресторани, великий аквацентр.
Останнім часом простежується тенденція зменшення популярності групових програм та зростання попиту на індивідуальні тури. Все більшого і більшого поширення набувають культурні види туризму в даній країні. Вена вважається музичною столицею Європи. Тут жили Шуберт, Моцарт, Штраус, Бетховен і Гайдн. Місто відоме також своїми більше ніж 50 – ма музеями.
Великобританія займає друге місце серед країн Західної Європи за популярністю у туристів. Середньорічні темпи зростання туристичних прибуттів в країні становить 3,6 %, а частка країни у світовому туристичному ринку ― 3,7 %.
Найбільш поширеним видом відпочинку в даній країні є культурні подорожі до столиці країни. Лондон є одним з найбільш відомих культурних міст Європи. Він складається фактично з двох раніше існуючих міст: The City of London та The City of Westminster. Основними визначними місцями Лондона є: вестмінстерське абатство, Біг Бен, та будівля парламенту, Національна галерея та Трафальгарській площі, Британський музей, Букінгемський дворець, Уайтхолл та галерея Тейт, Hyde Park, St. Jame's park, Green Park, Regent's Park. У діловому районі Сіті видатною будівлею є собор святого Павла (1711 р.) та будівля Банку Англії. Південна частина Лондона значно рідше відвідується туристами. Основні визначні місця цього району це Центр мистецтв, імперський військовий музей, Ботанічний сад та Річмонд – парк ― місце проживання тисяч оленів. У північній частині Лондона розташований парк Hampstead Heath, який є найбільшим у світі міським парком. Музей відомого Шерлока Холмса розташований за його літературною адресою, що існує в дійсності ― 221B Baker Street.
Німеччина є третьою країною Західної Європи за популярністю серед туристів. У зимовий період найбільшим попитом користуються різдвяні та новорічні тури, а також гірськолижний відпочинок. Частка надходжень від гірськолижних програм в загальному обсязі надходжень від туризму в країні, порівняно з іншими альпійськими країнами, досить мала ― біля 10 %.
Зимові курорти Німеччини розташовані на півдні країни, в баварських Альпах. Які проходять вздовж кордону з Австрією. Найбільш відомими є ― Берхтесгаден на крайньому південному сході Баварії, Гармиш – Партенкірхен (один з найбільших курортів Баварських Альп, визнаний центр зимового спортивного відпочинку), розташований на південь від Мюнхена, та Оберстдорф на південному сході країни.
Крім того, Німеччина, яка знаходиться в центрі Європи, є для молоді ідеальною країною для навчання. Тут діє 80 університетів та більше 130 вузів, які дають чудові можливості для отримання безкоштовної освіти. Крім того, маючи великі можливості для подорожей по країнам Європи під час канікул, іноземні студенти практично отримують мультилінгвістчну освіту та мають нагоду для ознайомлення з багатьма країнами та культурами.
Східне Середземномор’я
За результатами досліджень служби Frontur, у 2000 році Іспанія прийняла 48,2 млн. туристів, що на 3 % більше аналогічного показника попереднього року. За даними ВТО, країна зайняла третє місце в світі за прийомом туристів та друге ― за доходами у галузі.
В середньому, іноземні туристи проводять в країні 8,3 дні, 71 % з них віддають перевагу готелям. Значна частка туристів (15 %) зупиняється у знайомих та родичів.
Всередині країни попитом користуються Канарські та Балеарські острови (21,6 та 21,9 % відповідно). Інша частина туристів віддають перевагу Середземноморському узбережжю ― Каталонії (19 %), Андалусії (13 %) та Валенсії (8,9 %). Серед інших регіонів найбільш часто виділяють Мадрид, що залучає 8,3 % всіх туристів.
Іспанія ― країна з розвиненою готельно – туристичною інфраструктурою. За даними Національного інституту зайнятості, в країні налічується близько 15 тис готельних закладів із загальною кількістю койко-ліжок більше мільйона. В цій сфері працює біля 144 тис. осіб.
Разом з тим, отримують все більшу популярність кемпінги. Цей вид розташування найбільше популярний у туристів з Франції, Німеччини, Великобританії та у самих іспанців. Географія відпочинку у кемпінгах охоплює в першу чергу Каталонію, Андалусію та Валенсію.
Говорячи про розвиток туристичної інфраструктури Іспанії, не можна не зупинитися на об’єктах, пов’язаних з активним відпочинком. Особливих успіхів країна домоглася у гольфі. Найбільш великими гольф – центрами Валенсія, Балеари та Каталонія.
Популярним напрямом відпочинку у цьому регіоні є, без сумніву, Франція. В даній країні темп зростання кількості прибуттів туристів становить 6,3 % у рік. Частка країни у світовому туристичному ринку становить 11,7 %.
Найбільш популярними в даній країні є екскурсійні програми відвідування французької столиці, літні тури на Лазурне узбережжя, зимові гірськолижні маршрути. Крім того, останнім часом спостерігається зростання зацікавленості до курортів атлантичного узбережжя країни. Що стосується літнього відпочинку у французьких Альпах, то він є досить популярним і в самих французів. Французькі Альпи є цікавими для туристів, які віддають перевагу активному відпочинку. В даному регіоні країни переважають наступні види туризму ― гольф, прогулянки на гірських велосипедах, катання на конях та рафтинг.
Третє місце серед середземноморських країн за кількістю туристичних прибуттів займає Італія, поступаючись Іспанії та Франції. За експертними оцінками, щорічне зростання кількості іноземних туристів в Італії становить 10 %. У літні місяці 50- 70 % заявок припадає на комбіновані тури і тільки 8 – 10 % туристів купує влітку “чисті” екскурсійні пакети. Щорічне зростання кількості прибуттів туристів в даній країні незначне і становить 0,7 %.
Найбільш престижним курортом країни вважається Італійська Рів’єра. Будучи продовженням Лазурного Узбережжя, регіон характеризується високим рівнем розвитку туристичної інфраструктури. Також стабільно високим попитом користуються курорти центрального Адріатичного узбережжя ― області Марке. Найбільшою популярністю тут користуються курорти Пезаро і Габічче Маре.
Південна Європа
Даний субринок представляє Греція. Туризм ― це перша строка в економіці Греції. Галузь забезпечує до 20% ВВП країни. У 2000 році статистика туристичних прибуттів мала стійку позитивну динаміку та досягла рівня 12,5 млн чол. (+ 2,8 % порівняно з попереднім роком). Це забезпечило Греції 10 – те місце в Європі та 15 – те в світі за популярністю серед туристично розвинених країн.
Великі сподівання грецької туристичної індустрії нині пов’язані з першою Олімпіадою нового століття, яка відбудеться в Афінах у 2004 році та вже зумовила сплеск інтересу до Греції. Програма “Афіни – 2004” значно збільшує потенціал туризму, який нині є нереалізованим. Резерви також є в інших якісних видах туризму ― культурному, релігійному, активному, дитячому, лікувальному та агротуризмі.
Згідно міжнародним дослідженням, в коло проблем грецької туристичної індустрії нині входять недостатній розвиток нових перспективних видів туризму, низький рівень його просування на нові ринки, висока частка низько бюджетного туризму, залежність від стану сусідніх ринків.
У категорії курортного та лікувального туризму, найбільш цікавого для перспективних інвестицій, Греція має близько 20 курортів на теплових та мінеральних джерелах, 3 великих центри таласотерапії, з них 2 на Криті та один в Аттиці. В країні 62 гірських курорти та 16 лижних центрів.
Культурний туризм представлений в Греції як ніде повно. Це, зокрема, 83 музеї, біля 10 тис так званих традиційних ― історичних пам’яток; 64 археологічні дільниці, відкриті для публіки, а також центри, що представляють всі види мистецтва ― від класичного до народного.
Крім того, країна знаходиться у двадцятці країн, активно задіяних у конгресному туризмі. Конгрес – центри та ділові центри готелів можуть прийняти 12 тис осіб. Інфраструктура морського туризму включає 40 портів.
“Повітряне господарство” Греції має 5 міжнародних аеропортів. Крім того, 22 регіональних аеропорти використовуються для регулярних та чартерних рейсів. За даними Національного статистичного агентства, через них проходить біля 77 % в’їздного туристичного потоку. На період 1996 – 2001 років був прийнятий 5-ти річний план модернізації та розвитку інфраструктури аеропортів, який владою визнається виконаним. Аналогічна робота розгорнута у готельній сфері.
В Греції існує чотири поля для гольфу, що відповідають міжнародним стандартам. В межах програми розвитку гольф – туризму, розрахованої на 3 роки, проводиться опанування дільниць для 23 нових полей. Планується створення центрів верхової їзди. Ведеться будівництво центрів активного відпочинку ― 6 водних парків на Криті, Міконосі, Корфу та в Коринфі на Пелопонесі.