Сало Я. М. Організація обслуговування населення на підприємствах ресторанного сервісу. Ресторанна справа : Довідник офіціанта. — Львів : Афіша, 2010. — 304 с.

4.5. Квіти

Для оздоблення стола використовують, як правило, живі квіти — зрізки та зелень.

Розміщують квіти по-різному, це залежить від їх будови та розташування, кольору та величини стола. Можуть бути традиційні букети з одного виду квітів або квіткові композиції з різних квітів та зелені (мал. 56—60).

Висота букетів не повинна перевищувати 30 см, бо вони розділятимуть гостей.

Квіткові композиції прийшли на зміну традиційним букетам. їх складання є також мистецтвом, основу якого заклали японці і зветься воно «Ікебана».

В «Ікебані» кожна квітка щось символізує. Для її складання використовують не тільки квіти, а й гілочки, прутики, коріння тощо. Висота цих композицій для стола також не повинна перевищувати 30 см. Розміщують їх у скляних та металевих салатниках різної форми. Для кріплення квітів використовують спеціальні металеві наколки-їжачки, дрібну промиту гальку, спеціальну гігроскопічну губку тощо.

Одні квіти можуть довгий час стояти в невеликій кількості води, інші швидко в’януть. Потрібно враховувати тривалість застілля. Оскільки прийоми тривають не більше 3 годин, можливості підбору квітів необмежені.

У невеликій кількості води добре зберігаються: ромашки, гіацинти, айстри, лілії, кали, жоржини і т. д.

Для нетривалих прийомів квіти та зелень можна викладати безпосередньо на столі, кріпити на спідничку скатертини. Для цього найкраще підходять гвоздики,

гербери, хризантеми і т. п. Із зелені найдовше зберігає свіжий вигляд аспарагус горщечковий, мирт, лавр, плющ і т. п.

Низькі вази можна маскувати гофре з тканини або великою кількістю зелені, що складає ілюзію, ніби квіти покладені на стіл.

Довше зберігаються квіти та зелень на столі, якщо вони сплетені у вінок (мал. 60).

При підбиранні кольору квітів пам’ятаймо про те, що вони повинні гармонійно поєднюватися з кольором білизни, посуду та інтер’єром залу.

При декоруванні стола необхідно простежити, щоб квіти, листя та стебла не закривали скла та приладдя (мал. 61).

Букети за формою і кольором мають своє призначення. Круглими букетами

оформляють зал для урочистих прийомів і привітання гостей. їх складають так, щоб квіти було видно з усіх сторін.

Перед тим, як зібрати квіти в букет, їх спочатку групують за розмірами та

лініями стебел. Пряме і довге стебло ставлять у центрі, більш вигнуті — по боках.

Стебла не повинні пересікатися, щоб не створювати безпорядку. Зелень розміщують всередині і навколо букета.

Ювілейні букети переважно урочисті і строго красиві. Кращі квіти для них — троянди, гладіолуси, хризантеми, лілії з гілками зелені.

Букети для дружніх зустрічей повинні бути невеликими, легкими, складені з квітів яскравих тонів. Вони символізують дружбу, тепло, гостинність.