Бойко М.Г., Гопкало Л.M. Організація готельного господарства: Підручник. - К.: Київ, нац. торг.-екон. ун-т, 2006. - 448 с.

5.3. Роль декоративного мистецтва в художньому оформленні інтер’єру приміщень підприємств готельного господарства

Оформлення інтер’єру приміщень підприємства готельного господарства вимагає неповторності, яку можна створити не тільки за допомогою унікального художньо-декоративного оформлення, але і застосовуючи композицію, що складається зі звичайних стандартних елементів. Головні елементи декоративного зображення повинні гармоніювати з інтер’єром.

Декоративне мистецтво - образотворче мистецтво, що входить до складу архітектурного ансамблю або системи художнього оформлення різних приміщень. Предмети декоративного мистецтва поділяють на основні (меблі, світильники, декоративні тканини тощо) та Додаткові (предмети, що підкреслюють стиль інтер’єру, національний колорит).

В усіх приміщеннях підприємства готельного господарства не рекомендується розміщувати однакові за характером, розміром і формою елементи художньо-декоративного оформлення.

Творами декоративно-прикладного мистецтва можуть бути посуд, меблеві, текстильні та скульптурні вироби, прилади побутового призначення, вази для квітів і багато інших виробів, які мають певні художні якості.

Декор в оформленні повинний відповідати призначенню приміщення, колірному рішенню інтер’єру, його устаткуванню, мебл5м, освітленню.

Для архітектурного та художнього оздоблення приміщення використовують невеликі вставки у вигляді декоративних тарілок, панно, скульптур і рельєфів, а також вази, чаші, кашпо, керамічні вироби.

У процесі створення інтер’єру застосовують дерев’яні вироби. Масового поширення набули перегородки, стінки, панно, меблі, плафони з дерева.

Для декоративного оформлення інтер’єру підприємств готель} о- го господарства використовують:

- картини;

-панно;

-композиції із квітів;

-фотографії;

-вишивки;

- картини.

Популярність використання акварелей в інтер’єрі зростає з кожним роком.

В інтер’єрі приміщень підприємств готельного господарстві^ застосовують різні оздоблювальні матеріали, поєднуючи їх із сучаСмН ними та традиційними прийомами освітлення.

Невід’ємним елементом архітектурно-планувальної організаццИ інтер’єру, яка забезпечує ілюзорну видозміну приміщень за допоьи{^| гою малюнків, кольору та способу розміщення, є тканини.

До декоративних тканин, які використовують в оформлений інтер’єру приміщень підприємства готельного господарства, висуа^Н ють такі технологічні вимоги:

- м’якість;

- міцність;

- стійкість до линяння;

- еластичність;

-кольоростійкість.

- житлових приміщеннях підприємства готельного госи^В дарства тканини використовують для драпірування вікон (шториш^Н стін, оздоблення м’яких меблів, підлоги, ліжок (килимові покрияїн ковдри). Підбираючи тканини для оформлення інтер’єру, слід дотшН муватись вимог щодо єдності та гармонійності композиції.

Одним із важливих елементів інтер’єру є занавіски, які виконуіМ^| певну практичну функцію й одночасно впливають на композицію колорит інтер’єру. Вони створюють затишну обстановку, пом’я^Н шують архітектурні рішення, захищають від холоду, шуму та спеки та сонячного проміння, а головне - відділяють функціонащ^Н зони. Драпірування з тканин може бути ключовим елементом інтер’єр Зразки елементів мистецтва драпірування залежно від стилів. Використання творів декоративного мистецтва в прщ^Н щеннях підприємств готельного господарства є традиційним. Доція^И ність такого оформлення не тільки в тому, щоб різноманітним^! формами монументального та художньо-декоративного мистеїГЩ^И доповнити архітектурно-художню особливість інтер’єру, але і .збІЯМН шити його виразність, викликати позитивні емоції.

Декоративне мистецтво пов’язане з багатьма факторами, залежать від умов приміщення і поставлених цілей при створвИЯН інтер’єру. Твори декоративного мистецтва повинні гармоніюватАмИ певним простором приміщення. Доцільно розміщати їх на шляху ОСНОВНИХ ПОТОКІВ споживачів готельних послуг.

В усіх приміщеннях підприємства готельного господарства не рекомендується розміщувати однакові за характером, розміром і формою елементи художньо-декоративного оформлення. I

Творами декоратив- | но-прикладного мистецтва і можуть бути посуд, меблеві, текстильні та скульп- І турні вироби, прилади І побутового призначення, вази для квітів і багато інших виробів, які мають певні художні якості.

Декор в оформленні повинний відповідати призначенню приміщення, колірному рішенню інтер’єру, його устаткуванню, мебл; м, освітленню.

Для архітектурного та художнього оздоблення приміщення використовують невеликі вставки у вигляді декоративних тарілок, панно, скульптур і рельєфів, а також вази, чаші, кашпо, керамічні вироби.

У процесі створення інтер’єру застосовують дерев’яні вироби. Масового поширення набули перегородки, стінки, панно, меблі, плафони з дерева.

Для декоративного оформлення інтер’єру підприємств готелью- го господарства використовують:

-картини;

-панно;

- композиції із квітів;

- фотографії;

- вишивки;

-картини.

Популярність використання акварелей в інтер’єрі зростає з кожним роком.

Поряд із оригіналами поширюється використання сучасних репродукцій, які завдяки цифровим технологіям друку наближаються за яскравістю до оригіналів. Завдяки надзвичайній витонченості та легкості акварелі та їх репродукції стали майже обов’язковим елементом будь якого інтер’єру.

Так, фресковий живопис - найдавніший спосіб стінного розпису виконують на сирій штукатурці фарбами, розведеними у воді. Матування здійснюють емульсійними фарбами.

В оформленні інтер’єру вестибюльних приміщень підприємств готельного господарства часто використовують мозаїку.

До декоративного оформлення належать вітражі, виготовлені з застосуванням ажурного металевого контуру. Вітражі рекомендується використовувати у коридорі, холі, вестибюлі, вітальні. їх розміщують у прорізі вікна та дверей.

У коридорах і холах використовують вітражі зі штучним підсвічуванням, що імітує природне світло. У декоративному оздобленні інтер’єру значне місце займають художній метал й інші матеріали.

Використання в декоративному оздобленні інтер’єрів творів декоративного мистецтва - живопису, мозаїки та настінної пластики з різних матеріалів вимагає особливої уваги до фарбування стін.

Важливу роль у художньо-декоративному оформленні інтер’єру відводять кольоровій візерунковій підлозі, особливо у вестибюлях, проходах, коридорах. Різні рівні підлоги в приміщенні можуть стати одним із засобів об’ємно-просторового рішення. Подібну роль відіграють підвісні стелі, завдяки яким можна розділити простір за функціональним призначенням. Це досягається за допомогою різних прийомів розміщення штучного освітлення на конструкціях підвісної стелі.

В оформленні інтер’єру підприємств готельного господарства велике значення мають художнє оформлення різноманітних елементів архітектурно-будівельного устаткування (вентиляційних ґрат і вставок, деталей обробки віконних прорізів, столярних виробів вікон і дверного полотна), форми і види віконної і дверної фурнітури. Покажчики, нумерація і назва приміщень, різні оголошення, інформація про розпорядок дня і режим роботи спеціальних служб - все це елементи, які доповнюють інтер’єр.