Дурович А. П., Копанев А. С. Маркетинг в туризмі: Учеб. посібник / Під загальною ред. 3. М. Горбилевой.-Мн.: «Економпресс», 1998.-400 с.

20.3. Оформлення виставкового стенду

Виставковий стенд - це обличчя фірми. Тому успіх участі туристського підприємства у виставкових заходах в чому залежить від мистецтва оформлення виставкової експозиції. На жаль, нерідко зустрічаються керівники туристських фірм, які дуже вимогливо ставляться до рекламних оголошень в газетах, журналах, не шкодуючи сил аналізують і коректують їх і в той же час зовсім безпристрасно ставляться до того, як виглядає їхній виставкова експозиція. Але ж для потенційних клієнтів або партнерів читання газет з рекламою - заняття щоденне, а відвідування стенду фірми може стати подією. Отже, необхідно докласти всіх зусиль, кмітливість, досвід, інтелект, щоб ця подія було незабутнім.

Перше питання, яке виникає перед фірмою після прийняття рішення про участь у виставці: якого розміру необхідний стенд. Розмір стенда, грає, звичайно, певну представницьку роль, але далеко не ту, яку прийнято у нас їй відводити.

Набагато більшу роль грає оригінальне оформлення експонатів, приваблива реклама, злагоджена робота стендистів, уважне ставлення до відвідувачів. Невеликий стенд може успішно представляти і велику фірму: справа не тільки в кількості виставкових метрів, але в їхній якості.

Уміння оригінально оформити стенд, зробити його цікавим для відвідувача - це представляється найголовнішим.

В принципі при організації стендів туристських фірм використовуються переважно дві концепції. Одна з них, особливо характерна для стендів фірм з латиноамериканських, азіатських і близькосхідних країн, робить упор на візуальному аспекті. Зазвичай такого роду стін-

ди бувають розкішно оформленими. Для залучення уваги відвідувачів використовуються певні ігрові елементи. Це може бути або міні-виставу (наприклад, "танець живота" завжди забезпечує успіх туніських стендів), або гра (наприклад, визначити назву трьох видів вина, або ж вгадати туристські курорти, зображення яких з'являється на екрані).

Інша ж концепція віддає перевагу інформаційним аспектам. Стенд такого типу являє собою не що інше, як досить просто, але зі смаком оформлені пункти розповсюдження рекламної продукції та інформації. Тут найбільш суттєве значення мають компетентність і старанність персоналу, а також безперебійне постачання рекламними матеріалами.

В принципі немає і не може бути яких-небудь стандартних рекомендацій з оформлення стенда. У той же час в будь-якому випадку фірма повинна чітко визначити тематичний план своєї експозиції. Оформлення стенду має бути витримано в єдиному стилі. Як показує досвід, привабливість стенду завжди досягається помітною або, як кажуть, "ударної" частиною експозиції, яка звертала б на себе увагу відвідувачів виставки ще на дальніх підступах до стенду. Для цього в оформленні стенда допоможуть плакати, діаграми, фотографії. Їх кількість, однак, не повинно бути надмірним. Велика кількість текстової інформації, малюнків, розміщене по всьому виставкового стенду, перестає сприйматися і не засвоюється відвідувачами.

Велике значення при оформленні виставкового стенду мають композиції із зелені та кольорів. Живі квіти і рослини не завжди зручні: виставкові зали не найкраща Середа проживання, а полив може зіпсувати експонати або рекламу. Композиції з штучних квітів і зелені більш зручні, практично не вимагають догляду, їх можна підвісити, розмістити на будь-якому рівні і в будь-якому місці.

Вся виставкова експозиція умовно розбивається на кілька зон:

публічна (найбільша за площею, на якій знаходяться експонати, забезпечуються контакти з відвідувачами, працюють стендисти);

робочий (місце для проведення переговорів представників фірми з потенційними партнерами і клієнтами);

службова (допоміжні приміщення і майданчики для зберігання експонатів, рекламної літератури, відпочинку співробітників, одягу, для приготування напоїв).

На більшості виставок прийнято частина рекламних матеріалів розкладати на увазі для того, щоб відвідувачі брали їх з собою. Запас таких матеріалів повинен перебувати на виставковому стенді. Місце зберігання вибирають у залежності від обсягу та кількості рекламних матеріалів. Зберігати можна безпосередньо на виставкової площі, на спеціальному відкритому стелажі або в шафі. Реклама для роздачі відвідувачам може складатися з рекламних листівок, буклетів, проспектів, каталогів, сувенірних виробів.

Її мета - залишити у відвідувачів матеріал для подальшого більш детального ознайомлення. Це і найбільш вдалий варіант передачі адреси і телефону фірми потенційним клієнтам.

Крім загальнодоступних матеріалів на стенді, зазвичай, знаходяться рекламні або інформаційні матеріали для постійних або солідних клієнтів, керівників інших фірм, які відвідують стенд. Такі матеріали краще зберігати в робочій зоні, разом з документами, необхідними для ведення переговорів.

Стенд оформляється з допомогою окремих рекламних елементів:

написи на фризі стенду (назва фірми, товарний знак) в деяких випадках і телефон;

плакатів, для оформлення стін стенда;

екранів з рядком, що біжить або зображенням, розміщених безпосередньо над або близько виставкового стенду;

моніторів для демонстрації рекламних роликів. Основна мета даного виду реклами: залучити відвідувачів, зацікавити їх напрямками діяльності, змусити проявити інтерес до більш детального знайомства з пропонованими туристськими продуктами.

Ніколи не слід вважати роботу з оформлення ви-

ставочного стенду закінченою після відкриття виставки. Досвід перших днів, а іноді і годин роботи може показати, що якісь рішення були не зовсім правильними. Ніколи не пізно переставити експонати, доповнити написи або внести інші зміни. Якщо ж це неможливо, то необхідно врахувати помилки на майбутнє, щоб не повторити їх на наступних виставкових заходах.

Слід пам'ятати, що будь-яка виставка - це одночасно і процес навчання. Вчаться співробітники фірми, вчаться їхні конкуренти та ділові партнери. З кожним разом змінюються методи оформлення та дизайн виставок. З'являються електронні новинки в оформленні, привертають увагу відвідувачів. З'являються і зникають, тому що на одному - двох стендах вони цікаві, але встановлені на всіх - вже не привертають увагу відвідувачів.

Саме тому дуже складно сформулювати єдині рекомендації щодо ефективного оформлення виставкового стенду. Тут немає однозначних рішень.

Найсуттєвіше для туристського підприємства полягає в тому, щоб вловити нові тенденції і бути якщо не першим, то оригінальним.