Дурович А. П., Копанев А. С. Маркетинг в туризмі: Учеб. посібник / Під загальною ред. 3. М. Горбилевой.-Мн.: «Економпресс», 1998.-400 с.

17.1. Сутність і цілі туристської пропаганди

Туристська пропаганда, або паблісіті (англ. publicity), являє собою використання редакційного, а не платного часу і місця у всіх засобах поширення інформації, доступних для читання, перегляду чи прослуховування реальними чи потенційними клієнтами туристського підприємства.

Виходячи з певної подібності в цілях і засобах їх досягнення, пропаганда може розглядатися як найважливіший компонент комунікаційної діяльності туристської фірми зі зв'язків з громадськістю, який отримав назву "паблік рілейшнз "(англ. public relations - зв'язки з громадськістю). Робота зі зв'язків з громадськістю спрямована на вивчення складного громадської думки та формування доброзичливого ставлення до туристського підприємства і його діяльності з боку цільових аудиторій і широких мас населення.

Важливою причиною швидкого і широкого поширення паблік рілейшнз в останні роки є та обставина, що взаємне нерозуміння туристської фірми і її цільової аудиторії дорого, в прямому сенсі цього слова, обходиться підприємству. Це обумовлено:

розширюється свободою вибору для споживача в умовах формування ринку покупця;

розвитком конс'юмерізма (громадський рух на захист прав споживачів);

посиленням ролі держави в регулюванні ринкових відносин в цілому і сфери туристської діяльності зокрема;

активізацією місцевих контактних аудиторій (общинні організації, громадські об'єднання місцевих жителів і т.п.).

Зазначені особи та організації є основними адресатами комунікацій в рамках пропаганди. Її загальною метою є встановлення двостороннього спілкування для виявлення загальних уявлень або загальних інтересів, а також досягнення взаєморозуміння, заснованого на правді, знанні і повній інформованості.

В якості приватних цілей туристської пропаганди можна виділити наступні:

встановлення взаєморозуміння і довірчих відносин між туристським підприємством і громадськістю;

забезпечення фірмі популярності;

створення і підтвердження іміджу підприємства;

популяризація туристичного продукту та туризму в цілому;

спростування перекрученої і (або) несприятливої інформації;

забезпечення підтримки з боку різних цільових аудиторій.

Підготовка і проведення пропагандистських заходів складається з чотирьох взаємопов'язаних етапів (рис. 17.1).

Рис. 17.1. Основні етапи підготовки та проведення туристської пропаганди



Зазначені етапи часто називають системою RACE: Research (дослідження), Aetion (Дія), Communication (спілкування), Evaluation (оцінка).

Для організації пропагандистської діяльності туристська фірма може створити спеціальний відділ пропаганди і організації громадської думки (чи доручити цю роботу окремому співробітнику). У той же час фірма може звернутися за послугами в спеціалізовані компанії та інститути з організації пропаганди.