Дурович А. П., Копанев А. С. Маркетинг в туризмі: Учеб. посібник / Під загальною ред. 3. М. Горбилевой.-Мн.: «Економпресс», 1998.-400 с.

14.7. Розробка бюджету і аналіз результатів комунікаційної стратегії

Наступним етапом розробки комунікаційної стратегії є розробка бюджету. Зведений бюджет комплексу комунікацій являє собою суму асигнувань, які використовуються на його окремі елементи. В цілому він розраховується також, як і бюджет маркетингу взагалі (див. главу 10). Тому зараз ми не будемо докладно зупинятися на існуючих методиках обчислення бюджету комплексу комунікацій, а лише обмежимося зазначенням найбільш поширених (необов'язково найефективніших) з них, таких як:

метод можливих витрат; метод фіксованого відсотка; метод максимальних витрат; метод відповідності конкурентам; метод відповідності цілям та завданням фірми. Розроблена підприємством комунікаційна стратегія не досягне своїх цілей, якщо не буде створена належна система аналізу її результатів. Вона повинна забезпечити оцінку відповідної реакції цільових аудиторій на заходи по формування попиту і стимулювання збуту. Оперативний облік надходить інформації від одержувачів комунікаційних звернень фірми дозволяє чітко реагувати на настрої цільових аудиторій і своєчасно вносити необхідні поправки в будь-який елемент комплексу маркетингових комунікацій підприємства.

Виходячи з обраної стратегії здійснюється підготовка і проведення конкретних заходів як по кожному зі складових елементів (особистої продажу, стимулювання збуту, пропаганди та реклами), так з інших, синтетичним формам (Фірмовий стиль, участь у виставках і ярмарках) Маркетингових комунікацій.