Дурович А. П., Копанев А. С. Маркетинг в туризмі: Учеб. посібник / Під загальною ред. 3. М. Горбилевой.-Мн.: «Економпресс», 1998.-400 с.

11.5. Впровадження нового туристського продукту на ринок

Новий продукт потрібно не тільки створити, необхідно, щоб він був сприйнятий ринком, потенційними покупцями. У зв'язку з цим виникає важливе питання: коли запускати продукт? Занадто пізно, якщо конкуренти будуть мати свої переваги, занадто рано, якщо ри-

нок ще не дозрів, щоб виявити реальні переваги продукту? Підприємства, здатні визначити сприятливий момент для запуску продукту, користуються перевагою на ринку.

Виводячи новий туристський продукт на ринок, необхідно правильно організувати і провести рекламно-пропагандистську кампанію, яка повинна сприяти якнайшвидшому завоювання новинкою визнання цільовими групами споживачів. В ході цієї кампанії необхідно дати чітке обгрунтування, чому клієнт повинен вибрати саме даний продукт, а не послуги конкурентів.

Для полегшення "запуску" нового туристичного продукту доцільно широко використовувати рекламу шляхів розміщення рекламних оголошень, призначених, по-перше, для роздрібних агентів і розміщуються у професійній пресі і, по-друге, для публіки. Останні друкуються в масових виданнях, розміщуються на радіо і телебаченні. Іноді бюро з туризму, транспортні компанії, бази відпочинку або готелі проводять спільні рекламні кампанії, особливо коли мова йде про якомусь новому вигляді відпочинку або подорожі. Досить часто власники засобів транспорту беруть участь в різних кампаніях, вносячи свою частку коштів на рекламу.

Для оптовиків організовуються презентації, часто супроводжувані різними уявленнями. Вони можуть приймати форму семінарів або відрізнятися великою громадським розмахом. Для запрошених на такі зустрічі агентів можуть влаштовуватися конкурси, за перемогу в яких покладаються численні нагороди.

По відношенню до клієнтів можуть широко використовуватися прийоми стимулювання збуту, зокрема, рекламні сувеніри. Щодо недорогим засобом, який до того ж дозволяє створити у клієнта відчуття надійності майбутнього подорожі, є використання так званих пам'яток для мандрівників. Вони являють собою конверти в поліетиленовій упаковці, в яких містяться страховий поліс на ім'я одержувача, список різних практичних порад, при-

ошення і програма. Іноді там може бути також дорожня карта або брошура туристичного бюро, або, якщо мова йде про подорож на велику відстань, путівник або брошура про місце, куди здійснюється поїздка. Крім того, у такі "Туристичні пам'ятки" кладуть листок, що інформує про митні правила, опис готелів, в яких намічена зупинка, або кораблів, на яких буде відбуватися круїз, а також часто запитальники за якістю подорожі і послугах, що надаються. Ці запитальники просять повернути після закінчення подорожі.

Найбільш повні пам'ятки можуть містити також невеликий розмовник на мові тієї країни, куди здійснюється подорож. Такі додаткові послуги обходяться агентствам в 5 або 8 $, не враховуючи часу, що витрачається персоналом на їх поширення. Інші фірми воліють вручати клієнту дорожню сумку, на якої поставлена марка фірми. Така сумка, куди вкладаються необхідні документи, як би служить постійною рекламою того чи іншого агентству.

Для залучення уваги можуть також використовуватися "пастки" для клієнтів, що дуже часто практикується в США. За двадцять-тридцять миль до такої "пастки" на узбіччі дороги розставляються знаки, що попереджають туриста про її наявність. "Не пропустите чудовий Кукурудзяний Палац! "," До грандіозного кукурудзяного Палацу всього п'ять миль! "," Наступний поворот - наліво, інакше ви пропустите чудовий Кукурудзяний Палац! "," Останній шанс побачити Кукурудзяний Палац - звертай наліво! ". Турист замість того, щоб повертати направо, згортає наліво. І потрапляє він в місто Мітчелл в штаті Південна Кароліна, не славний зовсім нічим, крім свого кукурудзяного Палацу. Сам Палац являє собою кубик з куполами, причому стіни його зсередини і зовні прикрашені картинами з різнокольорових качанів кукурудзи. Більше там немає нічого, крім самого головного: магазину подарунків. Магазин займає весь простір усередині кубика. Магазин пропонує незмінний набір товарів з місцевою специфікою. Є місцеве винахід "Джекалоп" - ми-

лейшій кролик з оленячими рогами, не купити якого просто неможливо.

Звичайна туристична "пастка" будується за наступним принципом: в центрі знаходиться реліквія (історичне місце - визначна пам'ятка - природний заповідник - все на що можна подивитися). Навколо неї вибудовуються: автостоянка, центр для відвідувачів з буклетами і можливістю найняти гіда, готелі (джакузі, закритий басейн, сауна та безкоштовний сніданок - обов'язкові), маса магазинів з подарунками та сувенірами, ресторани, історичний музей та інші музеї, парк з атракціонами, дитячі майданчики і т.д.

При створенні нових туристичних продуктів тривалий шлях від ідеї до її втілення на комерційній основі проходить лише невелика частина послуг. Більшість розроблюваних продуктів "провалюється" на початкових етапах розробки.

Наближення до впровадження продукту-новинки на ринок супроводжується різким зростанням витрат по його розробці. Тому слід дуже жорстко підходити до питання відбору ідей нових продуктів і не допускати тривалого просування по етапах процесу розробки тих послуг, поява яких на ринку недоцільно.

Таким чином, при розробці та впровадженні на ринок нового туристського продукту необхідний науково-обгрунтований підхід і опора на точні дані маркетингових досліджень.