Дурович А. П., Копанев А. С. Маркетинг в туризмі: Учеб. посібник / Під загальною ред. 3. М. Горбилевой.-Мн.: «Економпресс», 1998.-400 с.

11.3. Нові продукти в маркетинговій діяльності

Які б зусилля не докладав туристське підприємство для ефективної організації роботи з уже наявними послугами на всіх стадіях їх життєвого циклу, існує об'єктивна необхідність розробки нових продуктів. Це пов'язано з тим, що в умовах швидких змін у смаках, технології і стані конкуренції фірма не може покладатися тільки на існуючі про-

дукти. Споживач хоче і чекає нових, більш пізнавальних і захоплюючих пропозицій. І конкуренти докладуть максимум зусиль, щоб забезпечити його цими новинками. Отже, розробка нових продуктів є важливим елементом маркетингу туристського підприємства. Така розробка може здійснюватися з різним ступенем ефективності, яка в значній мірі визначається:

досвідом персоналу фірми;

правильною організацією роботи зі збору пропозицій;

наявністю відповідних коштів. Новизна продукту є результатом творчого пошуку та самостійної комерційної цінністю. А що ж розуміється під терміном "новий продукт"? Без чіткого і повного розкриття цього поняття навряд Чи можливо стежити і правильно оцінювати процеси відновлення продуктового ряду і задоволення попиту.

У маркетингу термін "новий продукт" має певну глибину. Слово "новий" необхідно завжди розглядати по відношенню до деякого об'єкту в системі "Потреба - споживач - товар - ринок". Отже, туристський продукт може бути новим за:

задоволенню нової потреби;

відношенню до нового споживача;

відношенню до існуючого продукту;

відношенню до нового ринку.

Таким чином, замість одномірного розуміння новизни продукту (як деякої змінною по відношенню до існуючого) виникає комерційно вигідніше подання новизни.

Розробка і впровадження на ринок нових продуктів містить значні елементи ризику. Підраховано, що на ринку послуг провалюється до 18% новинок, що вступили в стадію комерційного освоєння. Серед можливих причин подібних невдач виділяють наступні:

неправильне визначення потреб клієнтури або будь-яка інша помилка в задумі продукту-новинки;

невірна оцінка ємності ринку;

неправильне позиціонування продукту-новинки на ринку;

завищена ціна;

невдала система збуту;

погано організована реклама;

недооцінка можливостей конкурентів. Досить часто до провалу нових туристських продуктів призводять суб'єктивні причини. Наприклад, участь якого з менеджерів вищої ланки, який постарався просунути деяку ідею (Можливо, власну) виходячи їх особистих міркувань, незважаючи на погані результати, отримані в ході маркетингових досліджень.

Таким чином, найважливішою особливістю розробки і впровадження на ринок нових туристських продуктів є висока ступінь ринкової невизначеності. За думку відомого американського маркетолога Т.Ле-Вітта "ніщо не віднімає більше часу і грошей, не зустрічає на шляху більше перешкод і пасток, не створює великих неприємностей і не псує більше кар'єр, ніж початі з найкращими намірами програми створення нових товарів ". Ризик, пов'язаний з новаторством, великий, але настільки ж великі пов'язані з ним матеріальні вигоди. Логіка ринкової економіки така, що в конкуренції перемагає той, хто швидше за інших освоїть нововведення, і запропонує його споживачам.

Концепція маркетингу виходить з того, що розробка нового туристичного продукту - Досить складний, багатогранний процес, що вимагає комплексного, системного аналізу, і здійснюваний при дотриманні ряду умов.

По-перше, важливо мати уявлення про передбачуваний суб'єкті споживання, мати інформацію про потенційного споживчому попиті. Для вивчення цих проблем необхідно розташовувати сукупністю ряду даних, наприклад, таких, як мета приїзду туристів, їх вік, звички, рівень доходів і т.п. Потенційний попит оцінюється за допомогою трьох основних показників: число можливих споживачів в день, місяць,

рік; сума грошей, яку буде готовий заплатити турист за передбачуваний можливий елемент туристичного продукту в залежності від рівня його доходу та структури витрат; передбачуваний обсяг надходжень від реалізації туристичного продукту, що розраховується як добуток числа можливих споживачів і суми їх можливих витрат на неї.

По-друге, необхідна робота по визначенню видів, форм та елементів туристського продукту, періодичність його подання.

По-третє, етап розробки описової моделі туристського продукту з визначенням його споживчих якостей, передбачає в подальшому оцінку реальних можливих витрат на його розробку і реалізацію. Перша група витрат визначається необхідними витратами на створення матеріально-технічних умов надання туристичного продукту. Друга група пов'язана з експлуатацією та реалізацією туристичного продукту.

По-четверте, маючи уявлення про можливі доходи та передбачуваних витратах на розробку туристичного продукту, необхідно оцінювати економічну ефективність і доцільність його розробки.

Після виконання перерахованих вище видів робіт з'являється можливість приступити до безпосередньої розробки туристського продукту.