Дурович А. П., Копанев А. С. Маркетинг в туризмі: Учеб. посібник / Під загальною ред. 3. М. Горбилевой.-Мн.: «Економпресс», 1998.-400 с.

5.1. Структура туристського ринку

Звертаючись до поняття ринок, можна виділити два основні підходи до його визначенням.

Перший заснований на виділенні політико-ідеологічного та філософського змісту, коли в якості основних характеристик ринку розглядаються:

ринок як спосіб організації суспільного виробництва;

ринок як спосіб поведінки господарських об'єктів; ринок як спосіб мислення.

Другий підхід до визначення ринку заснований на виділенні його конкретно-економічного змісту. У цьому випадку ринок розглядається перш все як механізм, що дозволяє збалансувати співвідношення попиту та пропозиції на різні види товарів і послуг. З точки зору маркетингу, найбільший інтерес представляють ринки, на яких діє значна кількість незалежних один від Друга продавців і покупців.

Строго кажучи, в практичному маркетингу абстрактне поняття ринку не застосовується. Ринок завжди конкретний. Тому перш ніж приступити до його дослідженням, необхідно визначити, на якому ринку працює підприємство. Для цього необхідно виділити конкретні товарні ринки, до числа яких належить і ринок туризму.

Ясна розуміння ринку надзвичайно важливо для підприємства, яке збирається вийти на туристський ринок або Уже діє там. Через термін "ринок туризму" визначається вся сукупність фірм, що працюють в даній сфері. Отже, можна виявити реальних і потенційних конкурентів, посередників, споживачів, умови функціонування ринку, що реалізуються продукти, що надзвичайно важливо для аналізу діяльності підприємства та планування його маркетингового середовища.

Ринок туризму можна визначити як суспільно-економічне явище, об'єднує попит та пропозицію для забезпечення процесу купівлі-продажу туристського продукту в даний час і в певному місці.

При характеристиці ринку туризму необхідно враховувати наступні моменти:

основним предметом купівлі-продажу є послуги;

крім покупця і продавця у механізм туристського ринку включається значне кількість посередницьких ланок, які забезпечують зв'язок попиту і пропозиції;

попит на туристські послуги відрізняється рядом особливостей: великим розмаїттям учасників поїздок по матеріальним можливостям, віком, цілям і мотивам; еластичністю; індивідуальністю та високим ступенем диференціації, великий замещаемост'ю; віддаленістю за часом і місцем від туристського пропозиції;

туристське пропозицію також характеризується рядом відмінних характеристик: товари і послуги в туризмі мають потрійний характер (природні ресурси, створені ресурси, туристські послуги); висока фондомісткість галузі; низька еластичність; комплексність.

Як і всякий інший товарний ринок, ринок туризму неоднорідний. У його структурі виділяються більш дрібні за своїми масштабами ринки. У зв'язку з цим існує досить багато ознак класифікації туристського ринку. Відзначимо лише найбільш важливі, які мають першорядне значення для маркетингових досліджень.

З точки зору просторових характеристик (територіального охоплення), виділяють ринки:

приміського туризму (поїздки городян за місто в період відпусток або в вихідні дні);

внутрирегионального туризму (подорожі в рамках якого-небудь регіону);

внутрішньодержавного туризму (подорожі, обмежені рамками державних кордонів країни); міжнародного туризму (поїздки за межі країни).

Важливою є також класифікація за іншими ознаками (табл. 5.1.).

Практично кожен із зазначених у табл. 5.1. туристських ринків також неоднорідний. Так, наприклад, ринок рекреаційного туризму об'єднує кілька підвидів, кожен з яких відповідає конкретної мети туристського подорожі: подорожі з метою відпочинку на курорті (курортно-оздоровчий туризм), пізнавальні поїздки з туристського маршруту, що включає відвідування одного або декількох міст з короткостроковим перебуванням в кожному з них (Пізнавальний або маршрутний туризм), поїздки з метою заняття спортом (Спортивний туризм), поїздки з метою побачення з родичами або знайомства з батьківщиною предків (етнічний туризм) і т.д.

Таблиця 5.1. Класифікація ринку за видами і формами туризму



З точки зору особливостей і змісту маркетингової діяльності, виділяються наступні ринки:

цільовий, тобто ринок, на якому фірма реалізує або збирається реалізовувати свої цілі;

безплідний, тобто ринок не має перспектив для реалізації певних послуг;

основний, тобто ринок, де реалізується основна частина послуг підприємства;

додатковий, тобто ринок, на якому забезпечується продаж деякого обсягу послуг;

зростаючий, тобто ринок, що має реальні можливості для зростання обсягу продажів;

прослоенний, тобто ринок, на якому комерційні операції нестабільні, але є перспективи перетворення на активний ринок за певних умов. Однак може стати і безплідним ринком.

Туристський ринок має також різну якісну структуру. Для більш чіткого і наочного її подання звернемося до рис. 5.1.

Рис. 5.1. Якісна структура туристського ринку



Потенційний ринок становить тут 10% жителів (країни, регіону, міста і т.п.). До його складу входять клієнти, які виявляють інтерес до придбання туристських послуг. Між тим, одного лише бажання явно недостатньо. Необхідно розташовувати засобами для покупки. Платоспроможні ж споживачі повинні мати доступ до туристських послуг, здатним задовольнити їхні потреби. Якщо все перераховані умови дотримуються, є підстава говорити про так званий дійсному ринку.

Його слід зменшити на кількість клієнтів, які з тих чи інших причин не реалізують свою зацікавленість в туристських послугах некваліфікованому ринку. Останній у нашому прикладі (рис. 5.1.) Становить 20% потенційного ринку або 50% дійсного.

Підприємство активно обслуговує 10% споживачів потенційного ринку, які мають можливість робити вибір з усього різноманіття пропонованих продуктів, в тому числі і конкуруючими фірмами.

Освоєний ринок утворюють клієнти, що віддають перевагу послугам даного підприємства. У нашому прикладі вони становлять лише 5% потенційного і 50% обслуговується ринку.

Подібна класифікація корисна для планування маркетингу: будучи незадоволеною розмірами продажів, фірма розглядає перспективи і вибирає інструменти розширення ринку і насамперед за рахунок обслуговується його частини.

Таким чином, проведення класифікації за тими чи іншими ознаками дозволяє поглибити характер дослідження того чи іншого туристичного ринку та визначити особливості роботи на ньому. Дослідження ринку здійснюється за двома напрямами: оцінка тих чи інших параметрів для даного моменту часу і отримання прогнозних значень. В першу чергу оцінюється поточна ситуація на ринку (кон'юнктурна ситуація), а потім визначається величина місткості ринку.