Дурович А. П., Копанев А. С. Маркетинг в туризмі: Учеб. посібник / Під загальною ред. 3. М. Горбилевой.-Мн.: «Економпресс», 1998.-400 с.

3.2. Методичні основи маркетингових досліджень

Маркетинг є не стільки чисто теоретичною, скільки переважно практичної дисципліною, ко-

торая виникла і розвивалася як результат господарської діяльності в умовах ринку. Разом з тим, широко використовуючи передові досягнення науки для вирішення широкого діапазону задач маркетингової діяльності, він являє собою свого роду арсенал сучасних прийомів і методів різних наукових дисциплін. Методологічну основу маркетингових досліджень складають загальнонаукові, аналітико-прогностичних-етичні методи, а також прийоми, запозичені з різних областей знань (табл. З.1.).

Системний аналіз широко застосовується в маркетингових дослідженнях, оскільки дозволяє розглядати будь-яку ринкову ситуацію як певний об'єкт для вивчення з великим діапазоном внутрішніх і зовнішніх причинно-наслідкових зв'язків. Так, зміни на ринку туристичних послуг можуть бути обумовлені, з одного боку, зовнішніми процесами, що відбуваються в економіці і політиці країни, а з іншого - внутрішніми процесами у сфері туризму.

Комплексний підхід дозволяє досліджувати ринкову ситуацію, розглядаючи її як об'єкт, що має різні прояви. Наприклад, проблематика ринку конкретного туристського продукту може бути пов'язана зі зміною попиту або ціни, тобто з такими аспектами досліджуваного об'єкта (або ситуації), за допомогою яких можна визначити стратегічні та оперативні рішення виходу зі сформованого становища.

Таблиця 3.1. Система методів маркетингових досліджень



Системний аналіз і комплексний підхід дуже тісно взаємопов'язані і, по суті справи, не можуть бути реалізовані один без іншого. Однак в конкретній ситуації необхідно досліджувати, по-перше, всі її взаємозв'язку (внутрішні та зовнішні), а, по-друге, всі сторони та аспекти її прояву (структура і обсяг).

Програмно-цільове планування використовується при виробленні та реалізації стратегії і тактики маркетингу. Більш того, можна відзначити, що маркетинг - це і є програмно-цільовий підхід до ринкової діяльності, на основі якого будується вся планова маркетингова робота туристичного підприємства.

Лінійне програмування як математичний метод вибору оптимального рішення (З мінімальними витратами, максимальним прибутком, найменшими витратами зусиль або часу) знаходить застосування при вирішенні ряду завдань. Наприклад, розробка найбільш вигідних турів в умовах обмежених ресурсів, планування маршрутів.

Теорія зв'язку, розглядає механізм "зворотного зв'язку", дозволяє отримати сигнальну інформацію про процеси, що виходять за межі встановлених параметрів. Застосування теорії зв'язку допомагає вдосконалювати взаємини туристського підприємства з клієнтами та діловими партнерами, а також підвищувати ефективність використання отриманих даних.

Методи теорії ймовірностей полегшують прийняття рішень, які зводяться до визначення значення ймовірностей настання певних подій та вибору із можливих дій найбільш пріоритетним. В даному випадку мова йде, наприклад, про те, пропонувати на ринок продукт X або У, використовувати стратегію високих чи низьких цін і ін Мережеве планування дає можливість регулювати послідовність окремих видів робіт чи операцій, чітко фіксувати основні етапи роботи, визначати терміни їх виконання, розмежовувати відповідальність, економити кошти. Даний метод ефективний при розробці програм маркетингу, організації пробного маркетингу, підготовці та проведенні рекламних компаній.

Дозволу реальних маркетингових ситуацій істотно допомагає метод ділових ігор, що дозволяє "плеєр-

прориву "при пошуку оптимальних рішень спрощені моделі (наприклад, поведінки споживачів туристських послуг).

Економіко-математичні методи дають можливість з урахуванням діючих факторів визначити оптимальні маркетингові стратегії, дії конкурентів, а також оцінити оптимальні витрати для отримання необхідного обсягу прибутку.

Надзвичайно широко в маркетингу використовуються методи експертних оцінок. Вони дозволяють досить оперативно отримати відповідь про можливі процесах розвитку тієї чи іншої події на ринку, виявити сильні і слабкі сторони туристського підприємства, оцінити доцільність та ефективність тих чи інших маркетингових заходів.

У маркетингових дослідженнях активно використовуються методичні прийоми, запозичені з інших галузей знань. Найбільша зв'язок простежується з такими науками, як соціологія психологія (психологічні тести, мотивацион-ний аналіз), оскільки особлива увага приділяється мотивації поведінки споживачів, оцінці сприйняття клієнтами рекламних матеріалів, туристського продукту або фірми в цілому. Соціологічні методи (опитування) дозволяють досліджувати процеси поширення інформації на ринку, виявляти ставлення споживачів до туристським послуг, мотивації туристів і чинники, що визначають споживчий вибір.