Банько В.Г. Будівлі, споруди та обладнання туристських комплексів: Навчальний посібник. 2-ге вид., перероб. та доп. — К.: Дакор, 2008. — 328 с.

18.5. Стадіони (спортивні комплекси), типи стадіонів

Стадіон є основним елементом мережі фізкультурно-спортивних споруд у місті, призначений для навчальної, тренувальної і демонстраційної роботи з різних видів спорту.

Стадіон представляє собою комплекс споруд, до складу яких входять нормальне спортивне ядро або спортивна арена з місцями для глядачів, поля і майданчики для спортивних ігор, а також інші відкриті спортивні споруди під накриттям для різних видів спорту з підсобними територіями і приміщеннями. Перелік споруд, які входять до стадіону складено в таблицю у відповідності з місцевими умовами припускається коригування складу до ±25% і його доповнення іншими спорудами (наприклад: гребна база, лижна база, пляж, тир, майданчик для хокею з шайбою і фігурного катання і т. п.).



Рис. 18.1 Схеми водопостачання фонтанів

Окрім районних, міжрайонних і загальноміських стадіонів у великих містах будуються великі стадіони, які зазвичай є унікальними. їх призначення — проведення масових спортивних змагань загальнореспубліканського значення (наприклад спартакіади), а також міжнародних зустрічей або олімпійських ігор в присутності багатьох тисяч глядачів. Території таких великих стадіонів займають більше 50 тис. га. Трибуни великої спортивної арени можуть вмістити до 150 тис. глядачів, трибуни ігрової арени і басейну — 15-20 тис. Комплекс може охоплювати і арени під накриттям — легкоатлетичний манеж, велотрек, корти і т. д. з трибунами на 10-20 тис. глядачів. До таких унікальних комплексів відносяться Центральний стадіон ім.. В. І. Леніна в Москві. Олімпійські стадіони в Токіо, Мехіко, Мюнхені, і Монреалі.

Будівництво спортивних комплексів зазнає нині все більшого розвитку. Це пояснюється тим, що фізкультурно-спортивний комплекс дає можливість одночасного функціонування кількох спортивних споруд, забезпечує їх спільне управління і технічне обслуговування і дозволяє уникнути дублювання ряду допоміжних споруд. Фізкультурно-спортивні комплекси поєднують як споруди для одного або кількох близьких видів спорту, так і споруди для самих різноманітних видів спорту; в останньому випадку вони перетворюються на багатофункціональні спортивні центри , а у випадку поєднання в одну споруду — в багатофункціональні спортивні корпуси. Фізкультурно-спортивні комплекси призначені для заняття спортсменів високої кваліфікації, для проведення змагань, для масової фізкультурно-спортивної роботи, для занять груп оздоровчою фізкультурою і активного відпочинку (див. табл. 18.1).

За своїм основним функціональним призначенням вони поділяються на спортивно-тренувальні, спортивно-демонстраційні комплекси і для спорту і відпочинку.

Найбільш великі загальноміські фізкультурно-спортивні центри часто виконують усі вище перераховані функції. Цьому сприяє поєднання в таких комплексах відкритих і споруд під накриттям, що забезпечує охоплення населення заняттями фізичної культури протягом року.

Таблиця 18.1

Перелік і чисельність фізкультурно-спортивних споруд; місткість трибун і площа ділянки стадіону