Банько В.Г. Будівлі, споруди та обладнання туристських комплексів: Навчальний посібник. 2-ге вид., перероб. та доп. — К.: Дакор, 2008. — 328 с.

11.4 Загальні відомості про автобуси. Класифікація автобусів

Автобусами називають багатомісні (8 і більше місць для сидіння) пасажирські автомобілі.

Згідно з прийнятою класифікацією автобуси відносяться до транспортних засобів категорії «D». Вони діляться по габаритній довжині (в метрах) на наступні основні класи:



Рис. 11.1. Вантажні автомобілі різної вантажопідйомності



Моделі автобусів позначаються індексами які складаються з чотирьох цифр. Перед індексами ставиться буквене позначення заводу виробника. Наприклад, ЛАЗ-4202 означає:

ЛАЗ — Львівський автобусний завод;

42 — індекс габаритної довжини (8,0-9,5 м);

02 — номер моделі в класі.

По призначенню автобуси діляться на міські (приміські), місцевого зв'язку (для сільських перевезень), міжміські і туристичні.

Міські автобуси мають накопичувальні майданчики, широкі проходи між сидіннями, декілька дверей, низький рівень полу. До них відносяться автобуси ЛАЗ-4202, (Ікарус-260.18, -280). Приміські автобуси мають більше місць для сидіння — ЛАЗ-695Н.

Автобуси місцевого зв'язку не мають накопичувальних майданчиків, мають одні двері для пасажирів. До них відносяться: ПАЗ-320І іРАФ-2203.

Міжміські автобуси призначені для перевезення пасажирів на велику відстань. Вони мають допоміжне обладнання: м'які сидіння з відкидними спинками, пристрої для кондиціювання повітря, відсіки для багажу. До них відносяться: ЛАЗ-699 Р, Ікарус-250 та інші.

Туристські автобуси призначені для екскурсійних і туристичних поїздок. Вони мають допоміжне обладнання кузова, радіо-підсилюючу установку з мікрофоном (ЛАЗ-697Р).

Автобус РАФ-2203, випущений Ризьким автобусним заводом, має чотирьохдверний суцільнометалевий кузов. В його конструкції використані агрегати автомобіля ГАЗ-24.

Автобус ПАЗ-672, випущений Павловським автобусним заводом, являється двоосьовим автомобілем з трьохдверним суцільно-металевим кузовом вагонного типу. Має добру маневреність і прохідність. Призначається для перевезення пасажирів по дорогам з твердим покриттям. Розміщення двигуна переднє.

Автобус ЛАЗ-695Н, випущений Львівським автобусним заводом, має суцільнометалевий кузов вагонного типу з ведучою основою. Розміщення двигуна заднє.

Автобус ЛАЗ-4202, випущений Львівським автобусним заводом, має двохдверний кузов вагонного типу з ведучою основою. На ній встановлюється дизель і гідромеханічна передача (ГМП). Розміщення двигуна заднє.

Автобус Ікарус-260.18, випущений Будапештським заводом кузовів і транспортних засобів, має трьохдверний ведучий кузов. Призначений для масових перевезень пасажирів у містах. Має гідромеханічну передачу.

Загальна будова автобусів

Кожний автобус складається з трьох частин: двигуна, кузова, шасі.

Двигун джерело механічної енергії, який приводить автобус в рух. Він має два механізми (кривошипношатунний і газорозподільний) і чотири системи (охолодження, змащування, енергії, запалювання). На автобусах установлюється карбюраторні або дизельні двигуни. Системи запалювання дизельні двигуни не мають.

Кузов служить для розміщення пасажирів і робочого місця водія. Він являється основою, до якої кріпляться агрегати і механізми автобуса.

ТТТягі складається з трансмісії, ходової частини і механізмів управління. До трансмісії відносяться: головна передача, коробка передач, карданна передача, зчеплення, диференціал і півосі. Трансмісія передає крутячий момент від двигуна і допомагає змінити його величину і направляє на ведучі колеса.

До ходової частини відносять: основу ведучого кузова, передній і задній мости, підвіска і колеса.

Механізм управління складається з рульового управління, діючого на передні керовані колеса і тормозні механізми з ножним і ручним приводом, забезпечуючи стишення руху автобуса і утримання його на місці.

Загальний вигляд автобусів ЛАЗ показаний на Рис. 11.2. З розвитком міст і ростом міських агломерацій все більшу актуальність набирає своєчасне і якісне обслуговування населення, охорона навколишнього середовища від негативного впливу міського транспорту. В теперішній час в світі налічується 300 млн. легкових, 800 млн. вантажних автомобілів і приблизно 1 млн. автобусів.