Банько В.Г. Будівлі, споруди та обладнання туристських комплексів: Навчальний посібник. 2-ге вид., перероб. та доп. — К.: Дакор, 2008. — 328 с.

7.3. Ескалатори, їх устрій та пристрої

Ескалатори призначені для масового переміщення людей з одного рівня на інший по нахиленій трасі: на станціях метрополітенів, в адміністративних будівлях, театрах, на стадіонах, вокзалах, готелях, а також інших спорудах, де потрібне переміщення великих людських потоків.



Рис. 7.4 Ескалатор поверховий з висотою підйому до 7,5м

Ескалатори перед іншими піднімаючими пристроями, що служать для переміщення пасажирів, мають ряд переваг. Основні з них: велика зручність для пасажирів — посадка на ескалатор не пов'язана з чеканням, пасажири можуть розташовуватися на рухомому полотні вільно, маючи змогу пересуватися по ньому; висока продуктивність, що забезпечує безперервну посадку пасажирів; незалежність продуктивності ескалатора від висоти підіймання, змога користування ескалатором як звичайними сходами при відсутності електроенергії. Ескалатор представляє собою нахил, під кутом ЗО градусів до горизонталі, драбину з рухомими сходинками і двома поручнями. Ескалатор — машина реверсивна, може працювати для підіймання та спускання пасажирів.

Основні вузли ескалатора; сходинкове полотно, що складається з двох пластинчатих із закріпленими на них сходинками; майданчики для входу та виходу з ескалатора, траса полотна, що складається з направляючих, по яких рухаються сходи з поворотними стінами; головний провідний вал, на якому встановлено провідні зірочки та аварійний тормоз; поручневі пристрої; привод; металоконструкція; балюстрада та каркас для її кріплення (рис. 7.4).

Сходинкове полотно ескалатора, що рухається, складається з нескінченного (замкнутого) ряду сходинок, з'єднаних двома ланцюгами спеціальної конструкції. Кожна сходинка представляє со|5ою віз на чотирьох катках. Сходинки мають настил рейкового типу для безпечного сходу пасажирів з ескалатору.

Привід ескалатора складається з електродвигуна, гальмового пристрою, передавального механізму, головного валу з двома тяговими зірочками. Ескалатори мають балюстраду, що складається з полірованих щитів та обрамляючих алюмінієвих профілів. Для безпеки пасажирів та обслуговуючого персоналу ескалатори обладнуються аварійними гальмами, встановленими на головному привідному валі та іншими захисними пристроями.

Випускаються тунельні ескалатори з висотою підіймання від 7,5 м. Ескалатори, заввишки менше вказаних, застосовуються кратними 0,2 м. Особливістю поетапних ескалаторів з висотою підіймання 7,5 м. є вбудовані приводи, що розміщені між гілками сходинкового полотна. Це набагато зменшує габарити ескалатора так як не потребує спеціального машинного приміщення для розміщення приводу.