Банько В.Г. Будівлі, споруди та обладнання туристських комплексів: Навчальний посібник. 2-ге вид., перероб. та доп. — К.: Дакор, 2008. — 328 с.

4.2. Каналізація

Інженерні спорудження і пристрої, призначені для прийому вод, що стікають, транспортування їх до очисних споруджень, очищення, утилізації корисних речовин, які містяться в осаді, і скидання очищених вод, називають системою каналізації.

Стічними водами називають забруднені води, що надходять у каналізацію. Розрізняють три основних види стічних вод: господарсько-фекальні, котрі надходять із санітарно-технічних приміщень будинків, зокрема, туристських комплексів, тобто з раковин, умивальників, ванн, душів, пралень.

До атмосферних вод відносяться води, що утворюються від танення снігу, льоду, а також дощові води.

До виробничих стічних вод відносяться відпрацьовані води на устаткуванні промислових підприємств, вони можуть містити дуже багато шкідливих хімічних речовин.

Система каналізації, яка знаходиться у середині будинку, складається з мережі трубопроводів, приймачів стічних вод і

пристроїв для огляду й очищення трубопроводів. Для запобігання проникання смердючих, пальних і вибухонебезпечних газів з каналізації в приміщення всі приймачі стічних вод (раковини, умивальники і т.д.) підключають до мережі через гідравлічні затвори. З цією ж метою кожен каналізаційний стояк виводять вище дах} на 0,7м (див. рис. 4.2). У багатоповерхових будинках для вентиляції каналізаційної системи встановлюють спеціальні вентиляційні стояки.

Неприємний запах у приміщеннях свідчить про порушення нормальної роботи вентиляційного стояка, наявність щілин у стикових з'єднаннях, несправності сифонів. Причиною порушення вентиляції можуть бути засмічення, крижані пробки і т.п. Ці дефекти усувають способами, застосовуваними при налагодженні систем приточно-витяжної вентиляції.

Засмічення в каналізації часто утворюються при влученні е сифони і підводки до приладів піску, мила, волокон від ганчірок, великих предметів. Іноді такі засмічення вдається ліквідувати шляхом прокачування води гумовим поршнем (вантузом). Якщс таким способом засмічення не ліквідується, його усувають прочищенням дротом чи розбирають ділянку трубопроводу, ще засмічена, і прочищають її сталевим «йоржиком».



Рис. 4.2. Система внутрішньої каналізації