Банько В.Г. Будівлі, споруди та обладнання туристських комплексів: Навчальний посібник. 2-ге вид., перероб. та доп. — К.: Дакор, 2008. — 328 с.

3.1. Вибір оздоблюваних матеріалів

На вибір оздоблюваних матеріалів впливає ряд факторів та умов. У сучасній архітектурі основний засіб виразності — розкриття просторовості — створюється кількістю світла, що досягає введення великих прозорих поверхонь, кольором стін, підлог та стель, стаціонарні меблі прилаштовані до стін, зливається з їх поверхнею, що також спричиняє звільнення площ і повітряності простору кімнат. В цих умовах оздоблення, колір стін і поверхонь обладнання взаємопов'язані і вирішуються в комплексі. Всі приміщення в готелі пов'язані між собою кольором і характером обробки: при відчинених у коридор дверях номеру видно колір і фактуру стін, підлоги та ін.

Відчинені сходи зв'язують вестибюль з поверховими холами, холи з коридорами та гостинними, вестибюль з бюро обслуговування, рестораном та ін.

Колір оздоблення і обладнання межових приміщень характерно впливає на емоційне сприйняття інтер'єру будівлі в цілому. Крім того, являється елементом художньої виразності, оздоблення одночасно спонукає зберіганню і довговічності будівлі, збільшення його гігієнічних якостей, покращання зовнішнього вигляду і умов експлуатації.

Прийняття та способи оздоблення інтер'єру готелю, а також вибір оздоблюваних матеріалів та виробів, визначаються призначенням та профілем готелю.

Якість виконання оздоблюваних робіт при спостереженні готелю відображається на економічності та комфортабельності. Ціна оздоблюваних робіт складає приблизно 25% від вартості всієї будівлі. При цьому раціональний вибір матеріалів оздоблення впливає на економічність спорудження, реконструкції чи капітального ремонту.

Зниження вартості оздоблюваних робіт спонукає підбір ефективних рулонів, листкових матеріалів та виробів заводського виробництва. Економічне застосування готових великорозмірних архітектурно-будівельних та оздоблюваних, конструктивних деталей, в тому числі складних уніфікованих елементів та конструкції (наприк-

лад, вбудованого обладнання), монтаж яких, виконується одночасно з оздоблювальними роботами.

Економічність внутрішнього оздоблення збільшується при виборі матеріалів та обладнання, які поєднували б декілька функцій, що полегшувало б роботу обслуговуючого персоналу та дозволяло скоротити кількість необхідних пристроїв. Наприклад, застосування м'яких килимових підлог, створюючи особливу естетичну виразність інтер'єру, водночас забезпечує звуковбирання при пересуванні по цьому покриттю. Зручність використання таких підлог полягає в можливості звукопоглинання поверхонь, скоротити строки будівельних робіт (покриття наноситься по залізобетону) та полегшення ваги перекриття.

До таких економічних будівельних елементів слід віднести нові типи спарених вікон та склопакетів з вмонтованими жалю-зями, розсувні двері та перегородки, підшивні та підвісні стелі зі скритими джерелами світла та ін.

Готельна будівля складається з групи житлових кімнат, приміщень громадського призначення та адміністративно-службових, до яких відносяться господарські, складські, допоміжні приміщення та різноманітні майстерні. Майстерні обробки вибирають відповідно функціональній специфіці кожного з цих приміщень. В приміщеннях вестибюльної групи дуже важливо, щоб підлога була міцною, не слизькою, гарною. Приміщення з підвищеною кількістю водяних парів в повітрі (ванній кімнаті, перукарнях, підсобних буфетів) обробляється водостійкими матеріалами. При цьому в перукарнях застосовують не тільки водонепроникні та паростійкі облицівки. Облицівкам для покриття трубопроводнів та металевих конструкцій необхідні антикорозійні матеріали.

Акустичні матеріали необхідні для вироблення стелі в приміщеннях громадського призначення, у танцювальних залах, барах та ресторанах. Застосування звуковбираючих матеріалів важливо в коридорах та холах житлової групи готельної будівлі.

В приміщеннях громадського призначення, вестибюлях, ресторанах, кафе, барах та холах широке розповсюдження отримала монументально-декоративна, орнаментна та пластична обробка стін. Тут доречі контрастні сполучення гладких полірованих матеріалів, оригінальні кольорові гами, світлові та грубо-фактурні ефекти.

При будівництві рекомендується: реконструкції та капітальні ремонти спільних готельних будівель широко застосовують нові прогресивні види легких ізоляційних матеріалів та утеплювачів, м'яке рулонне звуковбираюче покриття для підлог, акустичні перфоровані листові та рулонові матеріали для облицівки стін та стелі. Максимально використовують повністю вироблені на заводах конструкції, деталі та вироби (панелі стін, панелі перегородки, блоки спарених вікон, дверні блоки, готові полотна дверей, лічильники, плінтуси, погонні вироби з нових синтетичних матеріалів).

Останні досягнення будівельної науки та техніки спрямовані на те, щоб знизити вагу та ціну виробів, збільшуючи при цьому індустріальність та якість оздоблюваних робіт, комфортабельність та художню виразність інтерєру.

Висока якість оздоблювальних робіт забезпечує старанним виконанням їх при суворому дотримуванні технічних умов та правил. Економічність обробки характеризується її експлуатаційною якістю, в тому числі можливістю механізації прибирання.

Економічна ефективність визначається, виходячи з капітальних та експлутаційних витрат на одне ліжко-місце. В ці витрати входить не тільки загальна будівельна ціна будівлі, а також обладнання готелю, співвідношення середньорічних витрат на утримання та ремонт будівлі до його вміщення.

В приміщенні готелю регулярно проводять дезинфекції, тому обробка поверхні підлоги та стін повинна бути гладкою та відкритою, без виступів та поглиблень, а обробляючі матеріали — вологими, щоб поверхню стін, підлоги, меблів, можна було протирати вологою гумкою. Тому слід виключити з номенклатури обробляючих матеріалів для готелів прості паперові шпалери, суху гіпсову штукатурку та ін.