Ростовський В.С. Барна справа: підручн [для студ. вищ. навч. закл.]/ В. С. Ростовський С. М. Шамаян – К.: Центр учбової літератури, 2009.

1. Декілька слів про коктейль-бари

Змішані напої — коктейлі — не є продуктами масового виробництва, їх не виробляють завчасно на заводах і фабриках, а готують безпосередньо за столом, в барі, в кафе чи ресторані, вдома чи в гостях, у присутності споживача, а найкраще — за його безпосередної участі.

Світова колекція рецептур зазначених напоїв досягає 4000 назв коктейлів.

До групи змішаних алкогольних та безалкогольних напоїв входять різноманітні:

— коктейлі;

— фізи;

— фліпи;

— джулепи;

— шербети;

— крюшони та інші напої досить різноманітного складу,

властивостей, смаку і походження.

Як правило, готують і п'ють коктейлі та інші змішані напої безпосередньо в барі, звідси і походить назва « коктейль-бар».

Що означає слово «коктейль»? Згідно з найбільш імовірною версією, коктейль з'явився 200 років тому, під час випивок на честь переможців півнячих боїв. Іспанці та португальці, які приїхали до Америки, навчили своїх нових земляків — індіанців — «благородній забаві» — півнячим боям, які швидко стали популярними, зокрема, тому, що після бою влаштовували бенкет. На переможця укладали парі, а виграш відзначали випивками, під час яких змішували різні напої, які попадалися під руку, намагаючись створити в келиху кілька різнокольорових шарів. Назва напою визначалася його кольором, який нагадував забарвлення півнячого хвоста.

Збризнута соком, витиснутим із свіжої лимонної цедри, суміш напоїв насправді іскрилася різними кольорами, нагадуючи пір'я півня. Звідси і походить назва— соскіаї, що означає «півнячий хвіст».

Існують й інші історичні версії, але як бито не було, коктейлі поширилися в усьому світі та завоювали популярність серед багатьох барів.

В Україні для коктейль-барів встановлений такий асортимент продукції, яка реалізується:

— алкогольні напої (коктейлі міцні) — 3—4 назви;

— коктейлі десертні, ігристі з фруктами — 3—4 назви;

— крюшони, пунш, грог, глінтвейн — 3—4 назви;

— коньяк — 2—3 назви;

— кондитерські вироби (різне печиво, трюфелі, пастила,

шоколад, шоколадні цукерки) — 4—6 назв;

— спеціальні закуски (канапки з ікрою, шинкою, крабами, тарталетки з цибулею та яйцем; сирні палички, маслини, солодкий мигдаль, фісташки та ін.).