Туристичний бізнес: теорія та практика. Мальська М.П. 2007р.

4.7. Банківські та фінансові послуги

Усі туристи прагнуть отримати якнайбільше послуг, зробити покупки на свій розсуд, причому на розваги і магазини витрачають щоденно значно більше коштів, ніж у повсякденному житті. Власне, вільне витрачання грошей і є розслабленням і задоволенням для багатьох людей.

Туристам не завжди зручно мати при собі велику суму готівки. Крім того, якщо врахувати, що про це знають кишенькові злодії, шахраї та лиходії. Томас Кук один з перших займався проблемою організації туризму професійно і вивчив усі аспекти туристичної діяльності. Власне, він винайшов дорожні чеки, — безпечні гроші спеціально для мандрівників, і організував контори при банках у всьому світі, де можна було обміняти чеки на місцеву валюту.

Дорожні чеки — вигідний та безпечний спосіб збереження своїх коштів при поїздках за кордон, які можна використовувати як для оплати товарів і послуг (в готелях, ресторанах, пунктах прокату автомобілів, торгових закладах тощо), так і для отримання готівки. Пред'являючи чек до оплати, його власник повинен поставити на ньому другий підпис. Оплата здійснюється у разі ідентичності на чеку обох підписів.

Зручність користування дорожними чеками і в тому, що завдяки їм можна вивозити за кордон суму в еквіваленті до 5 тис. дол. Крім того, термін дії чеків необмежений і при випадковій їх втраті здійснюється безкоштовне їх відшкодування.

Пізніше винайшли пластикові кредитні картки, створили світові платіжні системи VISA, AmEx та ін. Використання цих платіжних засобів значною мірою усунуло потребу туристів у готівковій валюті; практично всі магазини, ресторани й інші підприємства туристичних центрів почали приймати безготівкові платежі за картками. Користуючись платіжними картками, турист отримав можливість:

— швидкого та зручного доступу до готівки цілодобово в будь-якій країні світу;

— оформлення карток в гривнях, доларах США і Євро;

— нарахування високих відсотків по залишках на картковому рахунку;

— безпосереднього розрахунку карткою за товари та послуги;

— при перетині кордону немає необхідності декларувати кошти;

— немає необхідності отримувати дозвіл на вивіз іноземної валюти — лімітів на вивіз валюти за карткою не існує;

— автоматична конвертація коштів у валюту країни перебування, при розрахунках карткою за кордоном;

— за допомогою картки турист може забронювати номер у готелі, купити авіаквитки, путівки, оплатити послуги туристичних агенцій тощо;

— лише за допомогою картки можна взяти напрокат машину, і туристу не треба залишати депозит в місцевій валюті, наявність картки є гарантією його платоспроможності;

— поповнення карткового рахунку третіми особами у разі відсутності власника платіжної картки;

— блокування картки при її втраті або крадіжці після відповідного звернення до банку;

— отримання відсотків на картковий рахунок за депозитами, відкритими в банках України.