Рекреаційно-туристична характеристика Європейського макрорайону

Рекреаційні комплекси, курорти і бази

Румунія
Румунія - країна з багатим минулим, цікавою культурою і чарівною природою. Сотні племен, що прокотилися через цю територію в епоху Великого переселення народів, передали цій землі свою культуру і свої самобутні традиції. Тут є і довгі пляжі Чорного моря, і мальовничі Карпатські гори, і унікальна дельта Дунаю, і безліч історичних місць, що залучають у країну тисячі туристів.
Румунія має природні пляжі Чорноморського узбережжя, 1/3 всіх мінеральних або термальних вод Європи, морські курорти: Констанца, Мамая, Ефорія, Мангалія. Гірськолижні курорти в Карпатах: Синая, Буштени, Предял, Пояна, Брашов. Гірськолижний сезон з грудня по березень. Бальнеологічні курорти: Бейле-Фелікс (біля Оради), Бейле-Херкуланее, Ефорі-Норд (грязьові ванни на озері Текиргел).
Столиця країни - Бухарест, розташована на землі стародавньої Валахії, на півдні країни. Засноване в 1459 році, місто стало столицею Румунії в 1862 р., а в даний час це найбільший культурний і індустріальний центр країни. Бухарест залишає досить подвійне враження. З одного боку - це цікавий історичний центр, з багатою архітектурою і безліччю пам'ятників історії. З іншого боку - сотні будівель безликої архітектури, повсюдне запустіння і недоглянутість багато в чому характеризують незавидне економічне становище всієї країни. Головною визначною пам'яткою міста є "Старий Бухарест" з його вузькими вуличками, маленькими площами і великою кількістю історичних пам'яток. Цікаві Палац правосуддя (1864 р.), президентський палац в будівлі палацу Котрочень (1893-1895 рр..), Палац Констакуділо (1900 р.), Королівський палац (1937 р.), Тріумфальна арка (1920 р.), будівля Національного банку (1885 р.), Піацца-Републіка, Атеней, Університетська площа, Куртя-Столітті (Старий двір), караван-сарай Ханул-луй-Манук, двір Карул-ку-Бере ("Віз пива", 1879 р.), будівлі Університету і Архітектурного інституту. Окремої уваги заслуговує величезний палац Парламенту, що займає за площею друге місце у світі. Збереглося безліч старих церков - кафедральний собор Патріархії (XVII ст.), Собор Св. Георгія Старого (XIX ст.), Церкви Св. Арона (XV ст.), Ставрополеос (1724 р.), Патріарша (1665 р.) і Кроцулеську , а також монастирі Плумбуіта (1559-1568 рр..), Антім (1715 р.) і Міхай-Воде. Кращий спосіб познайомитися з історією і культурою країни - це її музеї. У Бухаресті можна відвідати Художній музей Румунії в Королівському палаці, Національний історичний музей в будівлі палацу Пошти (1889 р.), Національний музей Котрочень, Музей села (один з перших у світі етнографічних музеїв під відкритим небом) на озері Херестреу, Геологічний Музей, Музей техніки, Музей історії природи "Грігоре Антіппа" та ін.
Незважаючи ні на які катаклізми, Бухарест продовжує залишатися одним з найбільш "зелених" міст Східної Європи. Такі парки, як Чіжміджіу (1850 р.), Херестреу (1936 р.), Паркул-Карол (1906 р.) і Ботанічний сад біля палацу Котрочень, широко відомі навіть за межами країни. В околицях міста, серед десятків озер, зосереджено безліч не менш цікавих пам'ятників історії - палаци Штірбу (1835-1849 рр.) і Могошоая (1702 р.), монастирі Чорниця (XVII ст.), Цігенешть (1780 р .), Келдерушань (1632-1654 рр..), Пасеря (1847р.), Буфтя, знаменитий монастир Снагів (1408 р.) на острові посеред однойменного озера, маєток Херешть (1644 р.) і зоопарк в Беняса.
У прилеглих до столиці повітах Мунтенії варто подивитися Панський Двір, Бісеріка-Домняске ("Панська Церква") і монастир Куртя-де-Арджеш в однойменному місті, руїни замку Влада Цепеша (Дракула).
Близько Кимпулунга, заповідники "Грязьові Вулкани" і "Минзелешть" (34 соляні печери) в повіті Бузеу, монастир Козія (XIV ст.) недалеко від Келіменешть, монастир Комана (1461 р.) в однойменному селі, парк Роминеску і монастир Буковец (1506-1512 рр.). в Крайові (1900-1903 рр.), вежу Кіндія (ХVIII ст.) у Тирговіште, чудові монастирі Хурез (1690-1697 рр..), Дінтр-ун-Лемня (XVI-XVII ст. ) і Говора (XIII ст.) в повіті Вилча, колоритний передгірний місто Тиргу-Жіу, форт Корною (XVIII ст.) і дуже древній монастир країни - Тісмана (XII ст.) в повіті Горж, або відпочити на курортах Лаку-Серат ( "Солоне озеро"), Ринку або Бая-де-Фер.
Між дельтою Дунаю і Карпатами тягнеться долина Дунаю, стародавня Дакія, що є і житницею країни, і місцем зосередження найцікавіших пам'яток. Візитна картка цього району - гідроенергетичний комплекс "Залізні Ворота" з його мережею водосховищ. Виявлені при проектуванні комплексу історичні пам'ятники демонструються зараз в музеї "Залізні Ворота". Але земля Дакії як і раніше містить величезну кількість свідчень минулих епох - руїни римського табору Дробета (II-V ст. н. е.), Острів Шімьян (сюди перевели господарські будівлі турецького періоду і мечеть XVIII ст., Які перебували на нині затоплених землях ), укріплене гото-дакське поселення в Спринчената (II ст. до н. е.), руїни візантійської фортеці в Сучідава зі знаменитим "Секретним колодязем", руїни римського міста Ромул північніше Каракала, дерев'яна церква в Перошь-Леляска і руїни рискою фортеці часів імператора Траяна в Турну-Мегуреле.
У Південних Карпатах, біля підніжжя масиву Бучеджь, знаходиться відома Долина Прахови з численними курортними зонами. А саме плоскогір'я Бучеджь знамените своїми ерозійними формами - вітри й дощі за тисячоліття "висікли" з місцевих скельних порід дивовижні скульптури - Сфінкс, Арфа, Старий і ін.
На самому березі Чорного моря розташоване місто-порт Констанца - античний поліс Томіс (VI ст. до н. е.). Місто багате на пам'ятники історії - римська стіна з "Вежею м'ясників" (VI ст. н. е.), Пам'ятник Овідія (він був засланий сюди і тут же похований), римська мозаїка (III-VI ст. н.е.), Генуезький маяк (XIII ст., функціонує і в наші дні), мечеть Махмуда II (1910 р.), православний Кафедральний собор (1898 р.) і Костьол (1908г.). Можна відвідати Музей історії природи і Археологічний музей, Музей мореплавання, Етнографії, Музей астрономії, казино, акваріум, дельфінарій, музичний і драматичний театри.
В околицях Констанци цікаві фортеця Хистрі (найдавніше грецьке поселення на території країни, 657 р. до н. Е..), Тріумфальна арка Траяна (106-109 рр.. н. е.), Фортеці Томіс, Калатіс, Істрія, Бала, Бабадаг і Капідава, знамениті монастир і печера Дервент, а також римські пам'ятники в Адамклісі. Уздовж узбережжя тягнеться ціла низка першокласних курортів.
Особливої уваги заслуговує розташований в 70 км. північніше Констанци район дельти Дунаю. Друга за довжиною річка Європи утворює при впадінні в море густу мережу проток і стариць, складових величезну (близько 6 тис. кв. км.) Болотисту область, перетворену стараннями румунських екологів у біосферний заповідник ЮНЕСКО. Тут налічується понад 280 видів птахів, з яких близько 180 видів гніздиться в цьому регіоні, інші ж прилітають сюди з усієї Європи. За "брацулам" (дунайським рукавах) Кілія, Суліна і Св. Георге з Тулчі ходять пароплави, що організовуються численні екскурсії до місць масового скупчення птахів, сплав на плотах і байдарках, виділяються спеціальні зони для спортивної риболовлі і купань. Не менший інтерес викликають Музей Дельти в Тулчі, базиліка Нікуліцел (370 р. н. е., найдавніша християнське споруда країни), коса Летячи, острів Сахалін, численні монастирі, озеро Яломіца, а також ліси Летячи, Каяфеле і Морою - справжні природні заповідники.
Зовсім інакше виглядає північно-західна частина країни - знаменита Трансільванія. "Колиска румунського народу", ця земля славиться величезною кількістю історичних місць, оригінальною культурою і прекрасною природою Карпат.
В Алба-Юлія варто відвідати старий музей Румунії (відкритий в 1794р.), Цитадель (1716-1735 рр..), Прекрасний собор (XIII ст., Перебудований в XV ст.) і князівський палац (XIII-XVIII ст.). В околицях Алба-Юлія цікаві одне з найстаріших міських укріплень Трансільванії в Аюде, церква в Себеш, Музей золотих копалень у Рошія-Монтане, єдина у Східній Європі льодовикова печера в Скерішоаре, стародавні церкви, монастирі і замки повіту Арад.
Прикордонні з Угорщиною північні повіти можуть запропонувати туристу, поряд з самобутньою культурою, такі пам'ятки, як фортеця Орадя (XI ст.), Музей "Цара Крішурілор", Євангельська церква в Бистриця (XV ст.), Печерний комплекс в повіті Біхор, бальнеологічні курорти Синджеорз-Бей, Пятра-Финтинелор, Моняса, Беіле-Фелікс, Стина-де-Вале і ін.
Брашов, древній центр Трансільванії, варто відвідати заради знайомства з пам'ятниками феодальної епохи. Головними визначними пам'ятками міста вважаються залишки цитаделі (1395-1553 рр.), Церква Св. Миколая (1495 р.), одне з культових місць країни - Бісеріка-Нягре (Чорна Церква, XIV-XV ст.), Церква Св. Варфоломія (XIII в.), Історичний музей в будівлі XV ст., ратуша (1420 р.) і безліч колоритних будинків XVII-XVIII ст. Всього у 15 км. від Брашова розташований знаменитий замок Бран (1377-1382 рр.), хоч і не має ніякого відношення до Дракули, але сам по собі досить цікавий - зараз тут розташовується Музей феодального Мистецтва. У 8 км. від Брашова розташовані не менш вражаючий замок Ришнов та церква-фортеця в Прежмере.
Клуж-Напока і повіт Клуж - один з найцікавіших туристичних районів країни. У Клуж-Напока цікаві церква Св. Михаїла (1396-1532 рр.), Реформатська церква (1486 р.), палац Банфі (1774-1785 рр.) - Колишня резиденція трансільванських князів (зараз тут Музей мистецтв), Міський музей, етнографічний Музей Трансільванії з етнографічної селом на горі Хоя, Ботанічний сад (заснований у 1872 р.) і ще більше сотні старих будівель і споруд.
Окремої уваги заслуговує повіт Марамуреш - один з найбільш гористих і багатих мінеральними водами районів країни. Візитна картка району - Чімітірул-Весел ("Веселий цвинтар") в Сепинце - єдине меморіальна споруда у світі, де смерть і всі пов'язані з нею обряди представлені в гумористичному ключі - розписні хрести, веселі епітафії та оригінальні різьблені пам'ятники. Але головна визначна пам'ятка району - багата культура місцевого населення і чудове майстерність ремісників. На всю країну славиться Марамурешським різьблення по дереву і старовинні дерев'яні церкви, розкидані по всьому повіту.
Старовинний трансільванський місто Сігішоара, батьківщина Влада Цепеша і один з найколоритніших міст країни, розташоване в повіті Муреш. Старе місто оточене стіною, яка перетворює його на справжню фортецю. Тут збереглося в первозданному вигляді більше сотні середньовічних будинків, Гірська Церква (XIV ст.) з унікальною дерев'яними сходами і годинна башта з унікальними курантами. В околицях знаходяться замки Бетхлен (XV-XVII ст.), Криш (XVI ст.), Телекі (XVIII ст.), Думбревьоара (XVII ст.), А також фортеця і Реформована церква (1316-1442рр.). В Тиргу- Муреш.
Тімішоара, столиця повіту Тіміш, - ще один добре збережене старе місто. Варто відвідати замок Хуніязів (1443-1447 рр.), Фрагменти Бастіону, собор Православної Митрополії (1934-1946 рр., зараз тут Музей середньовічного мистецтва), оглянути псевдоготичну колону в центрі міста, споруджену в 1851 р. австрійським імператором Францем-Йосипом і , католицький Кафедральний собор (1744-1748 р.), Муніципалітет (1734 р.), Піацца-Вікторія, Музей Банату, Музей Банатського Села і безліч зелених парків та скверів. Джерела лікувальних мінеральних вод у Бузіяш, Келача і Іванда надають прекрасні можливості для відпочинку і лікування.
Молдова - північно-східна область країни. Це древня земля з вражаючими культурними пам'ятками, багато з яких входять до списку Світової спадщини ЮНЕСКО. Самий цікаві пам'ятки Молдови - Борзештская церква (1494 р.), монастир кошуля (1535 р.), церква Св. Іоанна Хрестителя (1490 р.) у Васлуй, церква-фортеця Пречиста (1647 р.) в Галац, замок Котнар, каплиця Стефана Великого (1499 р.) і фортецю Битків-Доамней в Пятра-Нямц, фортеця Нямц (XIV ст.), монастир Вератік (XVIII ст.), монастирі Воронець (1488 р.), Гумор (1530 р.) і Молдовіца ( 1584 р.) в повіті Сучава, фортеця Де-Скаун, монастир Св. Іоанна, церкви Св. Дмитра, Св. Воскресіння і Міреуць в Сучаві, монастирі зони Нямц - Нямц, Агапія, Вератек, Секу, готська фортеця (VI-III ст . до н. е.) у Стинчешть, руїни гото-дакських фортеці (IV-III ст. до н. е.) у Брехешешть, заповідник Тудора і унікальний заповідник зубрів в Винаторь.
Ясси - столиця Молдови з 1564 р., вважається найромантичнішим містом Румунії. Кожний з численних господарів Молдови залишив у місті слід про себе у вигляді якого-небудь пам'ятника. Найбільш відомими вважаються церква Трей-Єраха (1635 р.), церква Мітрополітане (1833-1839рр.) - Один з центрів паломництва (тут знаходяться мощі Св. Параскеви), монастир Арджеш (1512-1521 рр.), Церква Св. Миколая Чудотворця (1492 р.), Палац Культури, Музей Возз'єднання в замку Ясс (1806 р.), будинок митрополита Дософтея з першої друкованої установкою в країні, будинок Університету і палац Іоан-Кузи в Руджіноасе.
Клуж-Напока: Етнографічний музей, церква Святого Михайла (1396-1432 р.), реформаторська церква (1486 р.), палац Ботануї - колишня резиденція трансільванських князів.
Брашов: історичний музей у будинку XV ст., залишки цитаделі (1553 р.), готична Чорна церква (XIV - ХVст.ст.), церква Святого Варфоломія (XIII ст.), ратуша (1420 р.), замок Бран - замок Дракули.
Яси: собор і дві церкви XV ст. Орадя: парафіяльна церква, у якій похований угорський король Ласло I Святий. Тиргу-Муреш: готична церква XV ст., палац Телеки. Синая: літній королівський палац "Пелеш" (XIX ст.).
Морські курортні райони чорноморського узбережжя, Констанца, Мамая, Ефорія-Норд, Ефоріє-Суд, Текиргиол, Мангалія, Олімп, Нептун, Юпітер, Аурора, Венус, Костінешть та інші, давно завоювали заслужену популярність.
Бальнеологічні курорти - Бейле-Фелікс поблизу Орад, один з найдавніших курортів у світі Бейле-Херкулане, Бейле-Оленешть, Бейле-Говора, ефори-Норд (грязьові ванни на озері Текиргиол), Азуга, Бряза, Ринку, Ватра-Дорней, Веленій -де-Мунте, Келіменешть-Кечулата, Кея, Сленік, Совата, Дуреу, "курорт тисячі джерел" Ковасна, Бейле-Тушнад, Синая, Балвантош, Бузіаш, Джеоаджу-Бей та інші - добре відомі за межами країни.
Завдяки сапропелевих грязям на курортах узбережжя лікують ревматичні, гінекологічні і шкірні захворювання, а також розлади обміну речовин.
Текиргиол розташований на березі однойменного озера і зобов'язаний своєю популярністю органогенного бруду з його дна, що володіє чудовими лікувальними властивостями. Крім того, на курорті можна лікуватися сольовими аерозолями, а на озерному пляжі з дрібним піском - ще й геліотерапією з таласотерапією.
Бейле-Оланешть розташований в Південних Карпатах на висоті 450 м над рівнем моря, в 18 км від міста Римніку-Вилча. Тут знаходиться 30 діючих джерел мінеральних вод. Вода джерела № 24 дозволяє виводити з організму пісок і камені, а ін'єкції водою з джерела № 17 виліковують навіть запущені дерматози. Крім того, тут можна лікувати хвороби травлення та захворювання бронхів і легенів.
Ковасна знаходиться на висоті 564 м над рівнем моря і спеціалізується на лікуванні серцево-судинних захворювань: інфаркту міокарда, кардіопатії, ішемії, мітральної недостатності, гіпертонії, флебітів, а також захворювань периферичної нервової системи, травного тракту (хронічних гастритів з підвищеною кислотністю, хронічних виразок шлунка і дванадцятипалої кишки), сечових шляхів, печінки і жовчних шляхів. Тутешні лікувальні фактори - мінеральні води, грязі, мофетти з вуглекислим газом, розширюють кровоносні судини і поліпшує роботу серця, а також сприятливий біоклімат.
Сленік-Молдова розташований між гірськими хребтами Карпат в північно-східній частині Румунії в долині річки Сленік на висоті 530 м над рівнем моря і оточений з усіх боків високими горами. Клімат тут перехідний від гірського до субальпійському з нежарким влітку (+18 ° C в липні) і м'якою зимою (-4 ° C у січні). Перше джерело тут було відкрито ще в 1800 році. Курорт спеціалізується на лікуванні захворювань травного тракту, порушень обміну речовин, астматичних хвороб, хронічних бронхолегеневих захворювань (у тому числі - на алергічної основі), оториноларингологічних хвороб, захворювань крові, нирково-сечових захворювань, харчових і шкірних алергій, хронічного запалення очей, ревматизму, артрозу, а також на реабілітації після травм. Лікувальні фактори курорту: мінеральні води (на території Сленік-Молдова більше 20 мінеральних джерел), мікроклімат соляних печер, мофетти, сприятливий біоклімат.
Совата розташований в центрі Трансільванії, в Карпатах на висоті близько 500 м над рівнем моря, в 60 км від міста Тиргу-Муреш. Він здобув популярність завдяки природній і терапевтичній цінності солоного геліотермальних озера Урсу. Совата спеціалізується на лікуванні гінекологічних захворювань (у тому числі безпліддя), а також захворювань опорно-рухового апарату. Лікувальні фактори курорту: хлористо-натрієві води геліотермальних озера, сапропелеві грязі і геліотерапія.
Бейле-Тушнад розташований в центральній частині Румунії в Східних Карпатах на висоті 650 м над рівнем моря, в 150 км від міста Бакеу. Тут лікують хвороби нервової системи, серцево-судинні захворювання, розлади травного тракту, порушення обміну речовин, ендокринні захворювання, захворювання сечових шляхів та опорно-рухового апарату. Основні лікувальні фактори: мінеральні та термальні води, мофетти і гірський клімат. Температура мінеральних і термальних вод - від +8 ° C до +57 ° C.
В Румунії особливої уваги заслуговують гірськолижні курорти Синая, Буштень, Предял, Пояна-Брашов, Борша, Ватра-Дорней, Дуреу, Стина-де-Вале, Азуга, Пириул-Рече, Тіміш-де-Сус, Тіміш-де-Жос, Сечеле та ін. Гірськолижний сезон триває тут з грудня по березень, що з урахуванням відносно пологих схилів і досить невисоких цін робить румунські курорти дуже привабливими.
Чорноморське побережжя. Пляжі широкі, піщані, плавно спускаються в море. Сам пісок завжди бархатистий, золотий, чистий і дрібний. Дно рівне, без обривів. Берег звернений на схід, тому тут можна комфортно купатися з ранку раніше, зводячи до мінімуму дозу шкідливого ультрафіолету. Найширші пляжі розташовано в Мангалії і Текиргиол, тут їх ширина досягає 250 м, а на інших курортах - від 50 до 200 метрів. Море скрізь спокійне, без сильних припливів і відливів.
Курорт Юпітер знаходиться в 40 км від Констанци, його чудовий піщаний пляж протяжністю близько кілометра тягнеться вздовж мальовничої бухти. Курорт Венус знаходиться в 39 км від Констанци. Розташований на мисі, він природним амфітеатром спускається до моря. Як і інші румунські курорти, Венус характеризується морським бризом, дрібним піском пляжів і великою кількістю зелені. Мангалія - ширина пляжу тут сягає 250 м, це один з найширших пляжів на узбережжі.
Болгарія
Болгарія – невелика країна, але з винятково багатою природою. Тепле, чисте і спокійне море, гори, безліч мінеральних джерел з цілющими водами, пам’тники культури і архітектури, живий, колоритний фольклор – все це привертає сюди туристів. Сотні готелів, ресторанів і розважальних закладів створюють умови для повноцінного відпочинку.
У Софії, одному з найдавніших міст Європи, безліч чудових зразків церковної і історичної архітектури. Більшість екскурсій по місту починаються від стін собору Олександра Невського (Александроневська Лавра, 1882 - 1912 рр.), Побудованого на честь 200 тис. російських солдатів, полеглих в боротьбі за звільнення Болгарії від турецького панування. Це найбільший собор Болгарії (площа - 2600 кв. Метри, висота - 52 м., на дзвіниці собору встановлено 12 позолочених дзвонів, найбільший з яких важить 11 758 кг.). І найбільший православний храм на Балканах. У склепі собору знаходиться Музей ікон, а інтер'єр собору вражає багатством архітектурних форм, величним розписом, іконами і мозаїкою. За собором розташована будівля Галереї Іноземного мистецтва з значною колекцією європейського, африканського і східного мистецтва. Через сквер від собору знаходиться церква Св. Софії (VI ст.), Що дала назву всьому місту. За часів турецького панування до храму були прибудовані мінарети і довгий час він функціонував як мечеть, поки два землетруси ХХ століття не зруйнували мінарети, після чого мечеть була закрита. Біля стін церкви розташована Могила Невідомого солдата. Однією з найцікавіших пам'яток столиці є побудована з червоної цегли на місці римської ротонди церква Св. Георгія - найстаріший храм Софії. На внутрішній стороні купола збереглися фрески, найраніші з яких датуються Х століттям, а зовні збережені залишки вулиць стародавньої Сердіки (римське ім'я міста). Під готелем "Ріла" виявлені руїни римської резиденції з чудово збереглася мозаїкою.
На площі Народних Зборів розташоване велична будівля Національної асамблеї (1884 р.) зі встановленою перед нею кінною статуєю російського імператора Олександра II. По бульвару Цар Визволителю можна пройти мимо російської церкви Св. Миколи (1913 р.) і Музею природних наук, до площі Батенберг, що вважається центром Софії. На площі розташована будівля колишнього мавзолею Георгія Димитрова, навпроти якого розташувалися Національна галерея мистецтв і Національний етнографічний музей в будівлі колишнього Королівського палацу (1887 р.). У парку на схід мавзолею знаходиться Народний театр ім. Івана Вазова (1907 р.) у стилі бароко. На західній стороні площі, за будівлею Болгарського Національного банку, розташована мечеть Буюк-Джамі (1496 р.). У районі вулиці Ларго розташовані Національний археологічний музей, церква Св. Петра Самофракійского (XIV ст.), Мечеть Лазні Баши (1576 р.), софійська синагога (1909 р.), підземний торговий центр і ринок (1911 р.). Найкрасивіший бульвар міста - Булевард Вітоша, що йде від Кафедрального собору Св. Тижні, мимо численних підземних торгових галерей, до площі Палацу Культури з пам'ятником 1300-річчя Болгарії. У розташованому неподалік будівлі Палацу Юстиції (1936 р.) розташований Національний музей історії - один з найбільших історичних музеїв на Балканах, знаменитий своєю колекцією золотих знахідок IV ст. до н. е. з розкопок у Панагюріште. У музеї зберігається також і єдина копія болгарської середньовічної хроніки - "Історії" Іоанна Скилиці - найважливішого джерела історії першого Болгарського Царства. На вулиці Граф Ігнатьєв розташована перебудована з "Чорної мечеті" церква Св. Седмочісленніци (1528 р.). Цікаві також Ботанічний музей у Національному ботанічному саду, Зоологічний музей у зоопарку, Національний музей природної історії, Музей історії Софії, міська картинна галерея в Центральному парку, будівлі Софійського університету ім. Климента Охридського і Софійські мінеральні лазні, побудовані на місці римських терм. Бояна - околичний квартал на південному заході міста, що примикає до підніжжя р. Вітоша (2290 м.). У верхній його частині знаходиться внесена до списку "світової спадщини ЮНЕСКО" маленька Боянська церква з чудовими стінними розписами XIII в. Сама гора Вітоша є традиційним місцем зимового відпочинку, тут розташовано безліч гірських готелів, підйомники, оглядові майданчики і достатньо розвинена інфраструктура відпочинку. За 119 км. на південь від столиці розташована знаменитий Рильський монастир (X ст.) - один з духовних центрів країни. На його території розташовані такі унікальні споруди, як п'ятиповерхова вежа (1335 р.) з церквою Преображення, церковні брами (XIV ст., Нині зберігаються в історичному музеї монастиря), що налічує 16000 томів монастирська бібліотека, Хрельова вежа, п'яти-купольний собор Успіння Богородиці , оригінальна "магерніца" - монастирська трапезна і ін.
Недалеко від Софії, в місті Перник, знаходяться руїни візантійської фортеці, а в Банкя (17 км. захід від столиці) - кращий з болгарських термальних курортів з одами "універсального" складу. У долині річки Струма (76 км. На південний схід від Софії) розташований Земенській монастир (XIII ст.) З унікальною церквою Св. Іоанна Богослова, знаменитої своїми прекрасними розписами.
У місто-заповідник Велико-Тирново, древню столицю Другого болгарського царства (1185 - 1393 рр..), неодмінно варто заїхати задля огляду Царського палацу, мальовничих башень Патріарша і Балдуїна у фортеці Царевец на однойменному пагорбі, біля яких регулярно проводиться шоу "Звук і світло ", що оповідає про історію міста. Цікаві живописний квартал Варуша, монастир Св. Петра і Павла (XIII ст.) Та Капіновскій, а також церкви Св. Димитрія Солунського (XI ст., Стара в місті) і Св. Сорока великомучеників (1230 р.). У місті знаходиться Університет ім. Кирила і Мефодія - другий за величиною в країні, а також відмінні музеї Другого Болгарського царства і Музей епохи Відродження, численні галереї мистецтв і безліч колоритних будинків в національному стилі. В околицях міста лежать живописні відроги Стара-Планіна з безліччю печер і прекрасними умовами для скелелазіння і трекінгу. На вершині 1306-метрового перевалу Шипка знаходиться пам'ятник російським військам і болгарським добровольцям, які прославилися під час героїчної оборони перевалу від турецьких військ в серпні 1887 р. У самій Шипці знаходиться унікальна церква (1896 - 1902 рр..), чиї куполи відлили з гільз, зібраних на полі бою біля перевалу (найбільший дзвін важить 12 т.). У церковному склепі поховані останки російських солдатів, а на 34 мармурових плитах усередині храму висічені прізвища російських і болгарських бійців, полеглих на Шипці і під Казанликом.
На 7 км. північніше Велико-Тирново розташований ретельно відновлений Преображенський монастир (XIV ст.) з чудовими фресками роботи Зографа та іконами майстра Доспевскі (1864 р.). З іншого боку ущелини р. Янтра розташована монастир Св. Трійці (1847 р.), а в 12 км. на південь від Велико-Тирново розташований унікальний пам'ятник середньовічної архітектури - Кіліфаревскій монастир (1348 - 1350 рр., відновлений в 1718 р.) з прекрасною церквою Різдва Богородиці (відновлена і перебудована в 1840 р.), каплицями Св. Івана Рильського і Св. Феодосія Тирновського, які прикрашені іконами кращих представників Тревненськой школи живопису.
За 3 км. на північний схід від Велико-Тирново розкинулося старовинне село Арбанаси, що славиться колоритними кам'яними будинками XVI - XVII ст., а також церквами Різдва Христового і Архангела (XVII ст.), які вважаються пам'ятками національної культури. А в 30 км. від міста розміщується бальнеологічний комплекс "Вонеща вода" з власними джерелами цілющої мінеральної води.
Габрово - світова "столиця сміху" і цікавий своїми традиціями місто. В Отири розташований етнографічний музей під відкритим небом, де можна познайомитися з традиційними народними ремеслами, своєрідною народною кухнею і обрядами.
Шумен - велике місто, що розташована між Варною і Велико-Тирново і один з центрів болгарського середньовіччя. Тут обов'язково варто відвідати знаменитий пивоварний завод, Шуменський фортеця (XII - XIV ст., Зараз в ній музей), обласної Історичний музей, а також вважається найбільшою і красивою в Болгарії мечеть Томбул (1744 р.), за якою розташований турецький критий ринок .
У 20 км. на північний захід від Шумена розташована Преслав (821 р.) - колишня столиця Першого Болгарського царства. Найзнаменитішою будівлею стародавнього Велико-Преслава була кругла Золота церква (908 р., недавно відреставрована), цікаві Археологічний музей, руїни кріпосних стін цитаделі, королівського палацу і монастирі міста. Національний історичний заповідник Мадара. Місто славиться своїми печерами, а також скельним 25-метровим рельєфом "Мадарський вершник" (VIII ст.), Римської віллою і стінами середньовічної фортеці на вершині скелі. У Плисці (681 р.) цікаві відновлені Східні ворота (IX ст.), Фортеця Великого палацу, Палацова церква, Внутрішнє місто і руїни величезної трехнефної Великий базиліки (865 р.).
У Пловдиві, другому за величиною місті Болгарії, обов'язково огляньте Трімонціум ("три пагорби", старе місто) - римський форум, театр на 3 тис. місць і ворота Хісар Капія (II ст. н. е.), а також мечеті Джумая ( XV ст.) та Імарет (1445 р.), собор Костянтина і Олени (1832 р.) з прекрасною галереєю ікон, розвалини фракійського міста Евмолпіас (II ст. до н. е.), амфітеатр Пилипа II Македонського, а також унікальні церкви - Св. Тижні, Св. Димитра і Св. Марини (1854 р.). Пловдівській Археологічний музей вважається одним з кращих в країні, також хороші Етнографічний музей в будинку Койумджоглу з відмінною колекцією національних костюмів, картинна галерея в Будинку Бакланова і Музей Національного відродження.
У 30 км. від Пловдіва розташований монастир Бачково (Бачковського манастир, 1083 р.) з прекрасними церквами Архангела Михайла (XII ст.), Успіння Богородиці (1604 р.) і каплицею Св. Миколи, внутрішні приміщення яких розписані знаменитим Захаром Зографом.
На північний захід від Пловдіва розташована курортний район Хіcаря, відомий лікувальними властивостями своїх мінеральних джерел (+27 - 51˚С) ще з часів стародавнього Риму. Зараз тут розташований великий бальнеологічний комплекс з численними лазнями і фонтанами з мінеральною водою. Також примітні руїни римських споруди і турецької фортеці Хисар.
У південно-західній частині Пірінськіх гір знаходиться "найменше місто в країні" - Мелник, знаменитий своїми винними погребами, скелями "Мелнікські піраміди", Роженського монастирем і церквою Св. Миколи Чудотворця. Цінними пам'ятниками Роженського монастиря (XII - XIII ст.) Є церква Св. Богоматері, розписи південної стіни (1661 р.), а також унікальні різьблені дерев'яні іконостаси і аналої.
Містами-музеями світового значення вважаються Арбанаси, Боженці, Етир, Жеравна, Копрівштіца, Котел, Мелник, Несебир, Созопол, Трявна і Широко-лика.Після реставрації відкрито для відвідувачів унікальний пам'ятник давньоримської архітектури - фортеця дотеп в стародавньому місті Троян, розташованому в центральній частині Болгарії на березі річки Білий Осим. Також тут цікаві одна з головних визначних пам'яток країни - Троянський монастир (XVI ст), і керамічні.
Варна - один з найдавніших міст Європи і третій за чисельністю населення місто в Болгарії. Прекрасні пляжі, престижні туристичні комплекси, сучасний міжнародний аеропорт, найбільший морський порт в країні, яхт-клуб і теплі мінеральні джерела Варненського регіону, перетворили місто на літню столицю країни. Засноване ще в 585 р. до н. е. греками під ім'ям Одессос, місто славиться, в першу чергу, двома комплексами римських терм - розташовані на вулиці Хан Крум відносяться до II - III століть, а терми в районі порту є історичний пам'ятник IV ст. Добре збереглися кам'яні стіни, просторі зали, палестра площею 840 кв. м. і унікальна опалювальна система, що робить ці споруди (до речі - треті за величиною в Європі) заслуговуючими особливої уваги. За термами в районі порту розташована красива церква Св. Анастасії (1602 р.), а до південно-заходу, в районі Приморських садів (Морський парк) з екзотичними рослинами, знаходяться Морський Музей, один із символів міста - "Міст бажань", Зоопарк , Тераріум, Акваріум (1911 р.) і єдиний на Балканському півострові Дельфінарій (1984 р.). Сам Морський парк, що простягнувся на 8км., І що має прекрасне планування з безліччю тінистих алей, є одним з найчарівніших місць у місті. Центром Варни вважається кафедральний собор Св. Успіння Богородиці ("Катедрала", 1880 - 1910 рр..), знаменитий своїми фресками і унікальним різьбленням по дереву в оформленні патріаршого трону і іконостасів. Музей історії і мистецтва (Археологічний) розміщується на площі в 2000 кв. м. у прекрасній будівлі колишньої Дівочої гімназії, і вважається найбільшим музеєм міста. У його унікальній експозиції більше 55 тис. експонатів, починаючи з епохи раннього палеоліту і до пізнього середньовіччя, в тому числі унікальна золота колекція V - VI тисячоліть до н. е.
Несебр розташоване на маленькому кам'янистому півострові на північ від Поморія і Бургаса, місто-музей Несебр - один з найдавніших міст Європи, що знаходиться під егідою ЮНЕСКО. Тут безліч маленьких церков, серед яких найбільш привабливі церква Св. Стефана (XI ст.) і відома своєю чудотворною іконою церква Св. Богородиці, а також чарівний старий млин, вузькі, мощені бруківкою вулички, ласкаве море, химерні білі скелі і широкі піщані пляжі , облямовані піщаними дюнами.
На маленькому мальовничому півострові, розташована найдавніша грецька колонія на берегах Чорного моря - Созопол (Аполлонія, 610 р. до н.е.). Стара та нова (Харманіт) частини міста розділені зеленим парком, а потопаючі в садах традиційні дерев'яні будинки з еркерами і дерев'яними сходами на вапняковому фундаменті, є візитною карткою курорту. Два піщані пляжі на сході забезпечують прекрасні умови для морського відпочинку, а величезна різноманітність ресторанів, таверн, кафе, барів і дискотек, невеликий археологічний музей з багатющою колекцією грецьких ваз, оригінальна архітектура будівель, живописні церкви - Св. Богородиці, Св. Кирила і Мефодія , Св. Зосима, крихітна церква Діви Марії і місцева Галерея мистецтв, дозволяють з користю провести свій відпочинок. Верхів'я протікає через Созопол річки Ропотамо оголошені природним заповідником.
Белоградчика - одна з перлин західній Болгарії, незаслужено обійдене масовим туризмом. Маленьке містечко, знаменитий своєю величезною римської фортецею "Кале". Вражає місце розташування фортеці, чиї стіни петляють по мальовничих скель національного парку "Белоградчішські скали". Крім того, неподалік, можна відвідати Магурської печеру, що вважається найбільшою в Болгарії.
Болгарські пляжні курорти простягнулися вздовж берега Чорного моря. Слинчев-Бряг (Сонячний Берег), Світи-Костянтин і Олена, Златни-Пясиці (Золоті Піски), Албена, Кранево - відокремлені від суєти і напруги великих міст і при цьому розташовані недалеко від цікавих туристичних об'єктів.
Взимку Болгарія пропонує туристам кілька хороших місць для якісного гірськолижного катання. Курорти розташовані на мальовничих лісистих горах і славляться теплою затишною обстановкою.
Гірськолижні курорти Болгарії: Вітоша-Алеко. Комплекс Вітоша-Алеко знаходиться у південної околиці Софії і є одним з найбільш високогірних лижних курортів країни. Більше 29 км трас на висотах 1650-2290 м обслуговуються 12 підйомниками. Для бігових лиж підготовлено 11 км рівнинної лижні. До недоліків можна віднести досить часто і різко змінну погоду.
Гора Вітоша, що входить до складу однойменного Національного парку, давно стала улюбленим місцем відпочинку у вихідні у жителів столиці. Сніг тут тримається 150 днів в році, середня температура взимку -6 ° С. У 1983 і 1989 роках тут проходили Всесвітні зимові студентські ігри. Тут розташована лижна база "Алеко", один з найбільш високогірних лижних курортів в країні. Підйомник до бази йде 25 хвилин. Загальна довжина лижних трас - 4500 м. Їх пропускна спроможність 3600 осіб на годину. Найдовший схил - 2800 м - з обладнаними "червоними" і навіть "чорними" трасами (пік Черні-Врих з максимальною висотою катання 2290 м - для досвідчених гірськолижників). Також є багато "синіх" і "зелених" трас.
Біля підніжжя гори розташовані ресторани в національному стилі, бари, дискотеки. Особливо цікаві традиційні зимові карнавали, лижні вечори, змагання для лижників. Крім гірськолижних трас Вітоша пропонує відмінні маршрути для скелелазів (на східних схилах гори). Також гора знаменита найдовшою печерою в Болгарії. Вона називається Духлата і тягнеться на 17,5 км. Печера розташована на 7 рівнях, через неї протікає 6 підземних річок.
На жаль, в останні декілька років курорт не модернізується. Сервіс і устаткування відстають від світових стандартів. Готелі навколо недорогі, в основному надають лише базові зручності.
У гірський комплекс Пірін, оголошений ЮНЕСКО заповідником природної та культурної спадщини, входять 87 крутих вершин і 150 озер, а також старовинний містечко Банско, що розташована приблизно в 160 км від Софії, на висоті 930 метрів над рівнем моря.
У північній частині гір Пірін, в долині річки Куліна, на висоті 1400 м розташована невеликий курорт Куліното, оточений мальовничим березовим лісом. За 12 км від Куліното знаходиться містечко Разлог, жителі якого охоче проводять вільний час на курорті. Власне, завдяки місцевим жителям, які на початку 1980-х років за власною ініціативою проклали тут першу лижну трасу, курорт і з'явився на карті.
Найвища точка тут - 1600 м. Завдяки тому, що гори не дуже високі, сніг сходить приблизно в середині березня. Роботи з оновлення курорту йдуть швидкими темпами. До існуючих двох підйомників планується додати ще один, існуючу трасу (900 м довжиною) розширити і подовжити, а також зробити нові траси, що починаються від піку Даутов і оснастити траси сніговими гарматами.
Добрініште - синонім альпійської природи, мінеральних джерел і типовою атмосфери болгарського села. Ця унікальна комбінація перетворила село з багатою історією в перспективний ексклюзивний гірськолижний курорт. Поселення розташоване біля підніжжя гори Пірін в південно-східній частині долини Разлог, на висоті 810 м над рівнем моря, в 6 км від Банско. На території курорту є дитяча лижна школа, школа для початківців і курси підвищення кваліфікації.
Банско - миле маленьке містечко, адміністративний центр Піринського краю. Навколо Банско розбите 15 км гірськолижних трас на висотах 1100-2500 м, 8 підйомників, 8 км рівнинної лижні, а в самому місті представляють інтерес 120 будинків-музеїв з настінним розписом і різьбленням по дереву, а також гарна дзвіниця церкви Св. Трійці. У Банско з середини грудня встановлюється міцний сніжний покрив (до 2 метрів) і тримається до середини травня. Сезон допомагають продовжувати 44 снігові гармати. Середня січнева температура в містечку -1 ° С, а в Пірінскіх горах від 0 ° С до -16 ° С. Тут непогано розвинена гірськолижна інфраструктура: підйом на гору Тодорка (2746 м), одну з найвищих точок курорту, здійснюється восьмимісний кабінним підйомником прямо з міста. Також до трас можна добратися на автобусі.
Курорт Банско ділиться на три зони катання: Чалін-Валог, Шилігарника і Поляна Бандерішка. Чалін-Валог (1467 м) - найменша і низько розташована зона катання. Підходить вона в основному для початківців туристів і для навчання.
Шилігарника, відкрита в 1985 році, пропонує більш довге й різноманітні траси для лижників середнього рівня, а біля нижньої станції є навчальний схил з бугельних підйомників. Головна лижна траса, одна з найкращих у Болгарії, розташована біля вершини Тодорка. Її довжина - близько 3 км. Щодня на схилах Шилігарника на спеціальних нових трасах проходять змагання лижників і сноубордистів.
Зона катання Поляна Бандерішка з просторим схилом цікава гірськолижникам середнього рівня і сноубордистам. Сноубордисти також оцінять перший на Балканах парк атракціонів, де кожен може спорудити для себе трампліни і перешкоди на свій смак. За останні роки курорт був модернізований, в його розвиток були вкладені величезні гроші. І сьогодні гостей тут приймають найбільш розкішні готелі Болгарії. Любителів більш простий, "сільської" обстановки чекають більше 40 невеликих сімейних готелів і пансіонів.
Найбільший і найстаріший в Болгарії гірськолижний курорт Боровець знаходиться на висоті 1350 м над рівнем моря на північних схилах гори Ріла, біля підніжжя найвищої на Балканському півострові вершини Мусала (2925м).Тривалість лижного сезону тут з грудня по квітень. Середня температура найхолоднішого місяця (січня) +4 ° С. Боровець можна умовно поділити на три зони катання: Ситняково - Мартинова Бараки, Ястребец і Маркуджік. Ситняково і Мартинова Бараки представляють собою об'єднану зону катання з перепадом висот 1300-1790 м, призначену для початківців лижників і лижників середнього рівня, а також для навчання. Обидві зони обслуговуються чотирикрісельний канатною дорогою і бугельні підйомники, а на вершину Мартинова Бараки піднімається ще й однокрісельного канатний підйомник. Траси проходять через красивий сосновий бір. Є ділянки для слалому і для гігантського слалому. Стабільність сніжного покриву забезпечують 14 снігових гармат. Зона катання Ястребец (1300-2369 м) рекомендується для лижників середнього рівня. На однойменну вершину лижники піднімаються на кабіну підйомнику, а в 2 км від центру Боровця є бугельний підйомник. Тут гарантовано катання протягом всього сезону, навіть якщо внизу немає снігу, оскільки є проміжні станції. Крім того, в Боровце є 18 км трас для бігових лиж і лижні трампліни для стрибків довжиною 75 м і 50 м, а також працюють понад 200 досвідчених інструкторів, які володіють кількома іноземними мовами. Нічне життя в Боровце б'є ключем, тут безліч ресторанів, барів, дискотек, нічних клубів, кафетеріїв, що працюють цілодобово. Також відпочиваючим пропонуються прогулянки на санях, вечори болгарського фольклору, дегустація вин і оригінальних страв болгарської національної кухні, "лижні карнавали".
Малевіца - маленький курорт в північно-західній частині Ріли. Найближчий населений пункт - село Говедарци - знаходиться в 13 км від курорту і сполучена з ним відмінною дорогою з регулярним автобусним сполученням. Малевіца пропонує гостям мальовничі краєвиди з висоти 2729 м над рівнем моря, а також затишні кафе і ресторани, в яких можна випити чашку кави між спусками. Загальна протяжність трас - 4 км. Малевіца - улюблене місце відпочинку альпіністів і гірських туристів. До вершини гори можна пішки дістатися за дві-три години. Недалеко звідси розташоване одне з найкрасивіших озер Балкан - Страшното.
Чорноморське узбережжя Болгарії протягнулося на 378 кілометрів. Це нескінченна низка золотих пляжів, безлічі пансіонатів і готелів, що перемежовуються курортними містами, багато з яких відомі далеко за межами країни.
З півночі на південь розташувалися курортні комплекси Русалка, Албена, Кранево, Златни-Пясиці (Золоті Піски), Рів'єра, Слинчев-Ден (Сонячний День), Світи-Костянтин і Олена, Огляд, Слинчев-Бряг (Сонячний Берег), Дюні і ряд інших, менш відомих.
На головних болгарських курортах пляжі піщані, загальні і безкоштовні. Серед болгарських пляжів "Блакитних прапорів" (знак екологічної чистоти Євросоюзу) удостоїлися Албена, Златни-Пясиці, Рів'єра, Сл'нчев-Ден, Дюні, Еленіте, градини, Каваців, Поморіє і Слинчев-Бряг.
Светі-Влас (Влас) - це чарівне прибережне село з населенням близько 3000 чоловік. Три піщані пляжі загальною протяжністю 1,5 км лежать буквально біля підніжжя гори Світи-Ілія (390 м). Місце придбало особливу популярність в останні кілька років, після того як навколо пляжу були побудовані сучасні готелі і створена прекрасна туристична інфраструктура. Крім традиційного пляжного відпочинку гості можуть насолоджуватися прогулянками по лісу і гірських схилах.
Светі-Влас також відомий своєю сучасної мариною, що пропонує любителям парусного спорту все, що необхідне для незабутнього відпочинку на яхті. Новачкам запропонують консультації професіоналів, а просунуті яхтсмени зможуть орендувати будь-яке з численних суден у гавані, а при бажанні навіть купити одне з них.
Місто Бургас розташоване в південно-східній частині країни, на березі глибокого затоки Форос. Клімат тут помірно континентальний з сильним впливом моря. Бургас - великий індустріальний центр. Це, швидше, не пляжний район, а ключовий пункт на шляху до великих приморським курортів на зразок Слинчев-Бряг - саме в аеропорту Бургаса приземляються багато міжнародних авіарейси. Втім, навколо міста розташовуються кілька непоганих пляжів. По-перше, це знаменитий Слинчев-Бряг, по-друге, курорти Еленіте і Дюні.
Каварна - невелике портове місто на північ від Варни, з півдня омивається хвилями Чорного моря. На березі можна знайти і скелясті бухти, і затишні пляжі, і вимиті морем прохолодні печери. Поруч з містом розташований мальовничий мис Каліакра, овіяний романтичними легендами. Крім того, влітку на великому стадіоні на мисі влаштовуються грандіозні рок-концерти за участю світових зірок. Околиці Каварни - екологічно чиста зона, яка приваблює любителів тихого спокійного відпочинку на природі. Пляжі Каварни піщані і бездоганно чисті. У серпні тут багато любителів полювання, що приїжджають у каварні до відкриття мисливського сезону.
Приголомшливе древнє місто Несебр розташований в 20 км на північ від Бургаса, на вузькому півострові, далеко видатному в морі. Південніше сучасних кварталів, у південній частині затоки, є дві хороші пляжні зони.
Невелике містечко Поморіє розташований на вузькому кам'янистому півострові, видатного в морі на 3,5 км, в 20 км на північний схід від Бургаса. Поморіє був заснований грецькими колоністами в IV столітті до н. е., і вже в ті часи славився своїми солоними озерами, багато з яких мали статус священних. Зараз місто знамените виробництвом чудових коньяків і вин, видобутком морської солі і цілющими грязями. Тут знаходиться один з найбільших і найсучасніших в Болгарії винних льохів, а також купольна фракійська гробниця (III ст.) та монастир Святого Георгія (1856 р.).
Відпочивальники приїжджають сюди за дивовижної краси краєвидами та унікальним мікрокліматом. Середня температура в липні становить близько +23,6 ° С, причому майже постійні морські бризи приносять приємну прохолоду і не дають стомитися від спеки. Через те, що морська вода тут остигає досить повільно, осінь у Поморіє тепла і тривала. Середня температура повітря у вересні близько +20,5 ° С. А з солоного Несебирского озера видобувають цілющі грязі, якими в місцевому санаторії лікують багато хвороб. Бухта біля міста - улюблене місце для яхтингу і прогулянок під вітрилом.
На невеликому кам'янистому півострові між затоками Коренята і Созополскім, розташований один з кращих приморських курортних міст Болгарії - Созопол. Його окрасою є три чудових пляжи - міський Центральний пляж у затишній бухті, південніше однойменного мису, а також великого граду, чи Злато-Пляж, в 3 км на північ від міської межі.
Особливо багато туристів відпочиває тут з липня по серпень.
Градина являє собою цілу низку пляжів, ще в 60-і роки забудованих численними кемпінгами і таборами відпочинку (звідси і саме ім'я пляжу, і його альтернативні назви (Злато-Пляж, Златна-Рибка і так далі). Це узбережжя, широкою дугою тягнеться по західному березі Созополского затоки, популярний серед серфінгістів, для яких відкритий спеціальний кемпінг.
Місто Варна розташований на північному березі Варненського затоки і є популярним приморським курортом. Місто вважається морською столицею країни і що славиться великими піщаними пляжами. У липні-серпні кількість сонячних годин в день тут сягає 10-11. Море дивно спокійне і безпечне у будь-який час року. Уздовж пляжів простягнувся прославлений Приморський парк, заснований у Варні ще в 1878 році. На території парку знаходяться лазні, Музей морського флоту, Музей природної історії, обсерваторія і планетарій, розкішний акваріум з морськими та прісноводними мешканцями, тропічної флорою і фауною, а також широко відомий дельфінарій.
Курорт Златни-Пясиці (Золоті Піски) розташований на території однойменного національного парку і вважається одним з кращих в країні. Чудовий пляж, розвинена інфраструктура, прийнятні ціни і прекрасні умови для відпочинку з дітьми щорічно приваблюють сюди численних туристів з різних країн. Сприятливий клімат і мінеральні джерела також роблять Златни-Пясиці популярним цілорічним курортом для оздоровчого та медичного туризму.
Всього на курорті розташовано близько 70 готелів категорії від 2 * до 5*, всі вони знаходяться в оточенні дерев і зелені, що обрамляють пляж.
У літній період середня температура повітря складає біля +27 ° C, а води +24-25 ° C. Пляжний сезон триває з травня до кінця вересня. Златни-Пясиці вважається екологічно чистим курортом і неодноразово був відзначений престижною нагородою "Блакитний прапор".
Пляж курорту Златни-Пясиці вважається кращим дрібнопіщані пляжем на всьому узбережжі Чорного моря. Його протяжність становить близько 3,5 км, а ширина піщаної смуги місцями досягає 100 метрів. Море біля берега дрібне, а дно дуже чисте; у воді немає ніяких небезпечних риб або медуз.
Основними визначними пам'ятками курорту Златни-Пясиці і його околиць вважаються каплиця Святого Іоанна Хрестителя, двох'ярусний скельний монастир Аладжа (XIV ст.) Та мінеральні джерела. Пропонуються екскурсії в історичні болгарські міста і морські прогулянки. На курорті є казино, бари, торгові центри, майданчики для міні-гольфу, школа верхової їзди. У ресторанах на узбережжі нерідко виступають танцюристи і актори. Протягом пляжного сезону проводяться різні змагання, конкурси та фестивалі.
На базі цілющих мінеральних джерел у Златни-Пясиці відкриті бальнеологічні лікарні. У лікувальних та відновлювальних програмах використовуються природні оздоровчі фактори - специфічний клімат, чисте повітря, ультрафіолетова радіація, багата солями і мікроелементами морська вода, лікувальна грязь і різні види лікарських рослин. Крім традиційних методів, тут також застосовується лікування прополісом і бджолиною отрутою.
Курортний комплекс Русалка розташований в мальовничому дубовому лісі на березі затоки Таук (Таукліман), в 15 км на північ від мису Каліакра (90 км на північ від Варни і 40 км від Албени). Скелясті береги з прекрасними піщаними пляжами, на яких розкидані затишні котеджі, а також б'ють з скель термальні джерела приваблюють сюди людей, охочих відпочити в тиші на лоні природи. У навколишніх лісах ховаються рідкісні птахи і рослини, в скелях безліч вигадливих печер, сама бухта повна невеликих піщаних пляжів, прихованих від сторонніх очей. До багатьох з них часто припливають дельфіни.
Вілли обслуговують декілька ресторанів з болгарської і європейською кухнею. На основному пляжі є декілька барів і кафе, а також нічний клуб і таверна, розташована прямо у природному печері над морем.
Ті, хто любить активний відпочинок, можуть відвідувати фітнес-центр, яхт-клуб на 15 яхт і 15 каное, тенісні корти, грати в міні-футбол, волейбол, баскетбол, займатися стрільбою з лука або вчиняти кінні прогулянки.
Курорт також має в своєму розпорядженні відкритим басейном з мінеральною водою, сауною, центром відпочинку, великим басейном з джакузі і дайвінг-центром. Весь день працює дитячий сад і різні спортивні майданчики для дітей.
Курорт Албена розташований у північній частині чорноморського узбережжя Болгарії, між курортами Балчик і Златни-Пясіци. Сприятливий клімат і неглибоке море роблять Албену одним із самих популярних напрямків для відпочинку з дітьми в цьому регіоні. Крім пляжного відпочинку, сезон якого триває з травня по жовтень, Албена надає можливості для цілорічного медичного та оздоровчого туризму - на курорті є мінеральні джерела та цілющі грязі.
Середня температура повітря влітку становить близько +25 ° С, нерідко вона піднімається до +29-32 ° С. Температура води в червні-серпні не опускається нижче +22-25 ° C. Більшу частину літніх місяців з моря дме освіжаючий бриз.
Албена пропонує більше 40 готелів категорії від 2 * до 4 *, розташованих безпосередньо на узбережжі або на прилеглих зелених пагорбах, звідки відкривається мальовничий вид на море і заповідник Балтата. Багато готелів обладнані всім необхідним для сімейного відпочинку і надають різні послуги і розваги для дітей (дитячі клуби, спеціальне харчування, догляд за дітьми та інші); в більшості готелів є відкриті басейни і конгрес-центри. Також можливе розміщення в пансіонатах і кемпінгу.
Пляжна смуга Албени має довжину 5 кілометрів і завширшки до 150 метрів, глибина моря не перевищує 1,6 метра на відстані 100-200 метрів від берега. Пляж покритий дрібним піском, морське дно і вода тут дуже чисті, завдяки чому Албена регулярно удостоюється міжнародної нагороди "Блакитний прапор".
Албена володіє розвиненою інфраструктурою: ресторани, бари і дискотеки, басейни з мінеральною водою та оздоровчі центри, футбольні майданчики, відкриті та закриті тенісні корти, пляжний волейбол, спортивні зали, боулінг. На курорті є кінноспортивна база. Відмінні умови створені і для любителів водних видів спорту - на пляжі розташувалося кілька центрів водних розваг (можна покататися на водних лижах, зайнятися віндсерфінгом), а також центр дайвінгу. Протягом всього літнього туристичного сезону в Албені проходять концерти, музичні фестивалі, виставки болгарських художників і фотографів.
Курорт Рів'єра розташований в 17 км на північ від Варни, приєднуючись з півдня з курортної галузі Златни-Пясиці. Це невелика зона відпочинку, що має репутацію елітного курорту, орієнтованого на спокійний відпочинок. Він був перебудований з комплексу будинку відпочинку "Чайка" ЦК компартії Болгарії, тому може запропонувати гостям зелений парк, чудовий пляж, прямо на краю якого розташовано декілька висококласних готелів та готелів більш демократичного рівня. Особливий плюс Рів'єри - відносна малолюдність, оскільки більшість відпочиваючих віддає перевагу в літні місяці розважатися в численних зонах відпочинку Златни-Пясиці, які розташовані зовсім поряд.

Молдова
Молдова - дуже мальовнича країна. Її зелені пагорби, пасторальні села, спокійні озера та величезні поля соняшнику - все це просякнуте своєрідним шармом, що обумовлено довгою і бурхливою історією цієї землі. У країні розташовані одні з кращих виноградників в Європі.
Кишинів - дивно зелене місто на семи пагорбах, витягнутий уздовж притоки Дністра, річки Бик, серед парків і озер. Місто було засноване близько 1436 і з тих пір його історія була насичена подіями не менше, ніж історія самої Молдови. Свідченнями давно минулих часів є насипу 13 сторожових сигнальних постів, колись споруджених на семи міських пагорбах, а також виявлені подекуди руїни старовинних фортець.
Статусом історичного міста столиця Молдови зобов'язана свого центру. Колись у його межах уміщався весь Кишинів, а нині лише невелика його частина, оточена масивним кільцем нових забудов 60-80-х років ХХ століття. Незважаючи на те, що Кишинів є великим транспортним центром, він більше схожий на провінційне місто, ніж на столицю. Бомбардування Другої світової війни зруйнували майже дві третини старих будівель міста, але в ньому все-таки збереглася безліч багатих і величних старих будівель і соборів, за іронією історії перемішаних з безликими квадратними будинками минулого століття.
У місті велика кількість мальовничих парків, кожен з яких спланований і побудований майстерно і з любов'ю. Найбільш популярні сквер Кафедрального собору, парк Валя-Морілор з театром Театрул-де-Варе і офшорною зоною "Молдекспо", парк Валя-Трандафірілор з каскадом озер і музеєм садово-паркової скульптури, парк Ла-Ізвор з каскадом ставків, сполучених протоками, парки Гідігіч, Алунелул і Ришкань.
Мальовничі береги штучного Кишинівського озера (колись - Комсомольське озеро) - улюблене місце відпочинку городян. На його берегах розташовані Виставка досягнень і відкритий Зелений театр, здатний вмістити до 7 тис. гостей. Є там і парашутний клуб. На пагорбах "старого Кишинева" збереглися Мазаракіевская (1752 р.), Ришкановская (1777 р.) і Благовіщенська (1807 р.) церкви. Вони мають характерний для молдавської середньовічної архітектури трипелюстковий план і так званий "молдавський звід" - два яруси арок, що підтримують барабан з куполом.
Майже всі монументи Кишинева, за винятком пам'яток А.С. Пушкіну (поет провів тут роки заслання) і Міхаю Емінеску, - військові меморіали. Усередині доглянутого міського парку Штефан-чел-Маре на західній стороні однойменного бульвару розташований пам'ятник господарю (правителю) країни і національному герою Стефану Великому, який привів свій народ до процвітання і популярності в період короткої незалежності в 1457-1504 рр. Пам'ятник був побудований за проектом скульптора Племедяле в 1927 р., а в 1990-91 рр. став місцем запеклих зіткнень між молдавськими націоналістами та прихильниками прорадянської орієнтації (що призвело до проголошення незалежності країни). У березні 1957 року в парку була відкрита алея класиків молдавської літератури - на постаментах з червоного полірованого граніту встановлено бронзові погруддя письменників і суспільно-політичних діячів. Алея стала улюбленим місцем відпочинку городян і гостей столиці.
Пам'ятник О. С. Пушкіну - найстаріший зі збережених монументів в Кишиневі, він був встановлений в 1885 році на кошти, зібрані городянами по передплатному листу (1 тис. рублів золотом), і є точною копією авторської верхньої частини пам'ятника О. С. Пушкіну , встановленого в Москві на Пушкінській площі. Кишинів став другим після Москви містом, де поставили пам'ятник великому поету. У самої огорожі парку Штефан-чел-Маре розташоване значний будинок найбільшого кінотеатру країни - Патрія (Батьківщина), зведеного в 1947 р. німецькими військовополоненими.
У Кишиневі є два старих кладовища - Вірменське і Єврейське (останнє відоме як місце поховання жертв кишинівського погрому в 1903 р., в 1960-х нижча частина кладовища була знесена владою). Єдина працююча синагога в країні також розташована в Кишиневі недалеко від міського центру. У колишній Хоровий синагозі сьогодні розташований Чеховський театр драми.
Молдова - країна виноградників і виноробства. На жаль, більшість знаменитих винних заводів можна відвідати тільки під час офіційно санкціонованих екскурсій, але це з лишком компенсується враженнями від візиту. Крікова, що знаходиться в 15 км на північ від Кишинева, - відправна точка для "винних" турів. Це практично повністю підземне місто з лабіринтом підземних вулиць, що пролягли більш ніж на 60 км. Всі вулиці названі на честь сортів вин, так що можна побродити по вулиці Каберне, а потім відвідати вулицю Піно або бульвар Ізабелли.
15 км на схід від Крікова розташована Кошусна, в якій виробляють безліч червоних і білих вин, а також горілки і портвейнів. Страшенський виноградник, розташований в 30 км на північний захід від Кишинева, відомий своїми ігристими білими винами. Трохи далі від столиці - винзавод Романешті, один з провідних виробників вин в колишньому СРСР. Одне з його найбільш відомих виробів - червоне Бордо, улюблений сорт багатьох відомий осіб, від царів до генсеків. Винні підвали Мілешті і Крікова-Повіки також відомі далеко за межами регіону. Дегустація тут, звичайно, не можна порівняти з аристократичним потягуванням старих вин у французьких замках, але місцеві напої мають особливий смак і букет, оскільки тут немає власних виноградників, а підвали забезпечуються сировиною з дрібних прилеглих угідь. Купажем різних сортів винограду і пояснюється своєрідність місцевих вин.
Після відвідування виноградників приємно зайти в старий монастир, розташований в 7 км на північний захід від Страшени в ізольованій селі Капріано. Цей монастир побудували в XIV столітті, він без втрат пережив войовничий атеїзм радянської епохи. Розташований на узбережжі озера монастир складається з трьох секцій, кожна з яких побудована у свою епоху. Найстаріше будинок - церква Припущення Богородиці, побудована в класичному стилі в XIV столітті. Церква Святого Миколая була побудована в 1800-х, а церква Святого Георгія, що примикає до будинку митрополита, - на самому початку XX століття. 42 православних ченця, як і раніше живуть в монастирі в наші дні.
Стародавнє місто Oрхей-Вечі (Оргеєв або Старий Oрхей), іноді званий Требушені, є одним з найстаріших поселень в Молдові. У місті відносно небагато археологічних пам'яток, хоча в його землі знаходяться численні пам'ятники стародавніх цивілізацій, кам'яні інструменти високої складності і руїни середньовічного села. Сліди древньої села, включаючи залишки мечеті, двох мавзолеїв, гарему, караван-сараю, трьох бань і типових будинків молдовського типу відкриті для публіки. Інша частина комплексу включає стародавню фортецю, побудовану невтомним Стефаном Великим в XIV столітті і зруйновану яничарами в 1499 р., і древній монастир, вирізаний у вапняковому скелі.
Ермітаж Бутушені був побудований ченцями в XIII столітті і являє собою класичний приклад середньовічної архітектури. Він був задуманий не тільки як храм, але і як добре укріплене притулок в пору тяжких ситуацій. Його інтер'єр майже позбавлений геометричних ліній або гострих поворотів. Світло проникає тільки через прямокутні двері, висічені в камені. У XVIII столітті парафіяни з навколишніх сіл вирили тунель до каплиці, щоб молитися в таємниці від турецьких загарбників.
Автономна республіка Гагаузія в південній Молдові населена турецкоговорящім меншістю, чиї предки втекли від боїв російсько-турецьких воєн XVIII століття.Гагаузи привнесли в культуру Молдови культурний і релігійний пласт, який до цих пір підтримує їх національну самобутність і дозволяє чинити опір асиміляції. Столиця Гагаузії, Комрат, розташована 75 км на північний захід від Кишинева. "Нічого, ніколи і ні до чого не трапляється в Комраті", - говорять місцеві жителі. І дійсно, більш тихий і патріархальний район важко уявити навіть у цій "фруктової" країні. Кожен будинок і кожна вулиця в Комраті несуть на собі відбиток національної самобутності, а традиційні народні обряди і святкування приваблюють сюди туристів. Правда, поки в невеликих кількостях.
Бендери - один з найстаріших міст в Молдові. Його гарна фортеця XVII століття, також як і саме місто, була серйозно пошкоджена в ході недавніх міжетнічних конфліктів. Бєльці - індустріальний центр країни. Головні вироби від цієї області - цукор, рослинні масла та хутра. В околицях міста розташована велика кількість піших і кінних маршрутів, що проходять серед мальовничих невеликих сіл, кожна з яких представляє собою музей під відкритим небом. Домашні вина і народна кухня цього району відомі по всій країні.
Приблизно в 160 км на південь від Кишинева розташований Кагул. На початку 1960-х років у Кагулі виявлене джерело теплої сірководневої хлориднонатрієвої мінеральної води, придатної для лікування різних захворювань. Кагульська мінеральна вода відрізняється високим вмістом брому й йоду, і застосовується при лікуванні захворювань серцево-судинної й нервової систем, опорно-рухового апарата й хвороб шкіри. В 1970 році населення місто становило 26 тисяч осіб. З 1978 року працює курортний санаторій «Nufarul Alb» («Біле Латаття»), що і дає місту право називатися курортним. Місто відоме своїми термальними і мінеральними курортами, в період існування СРСР його грязелікарні користувалися величезною популярністю. Також добре відомі бальнеологічні курорти Тирджаукских джерел.
Виставки і музеї в Молдові. У Кишиневі безліч музеїв. Найбільш відомий з них - Національний музей історії з діорамою, присвяченій звільненню радянськими військами території країни в 1945 р., і залами сучасного мистецтва. У розташованій тут же галереї Бранкузі можна придбати предмети мистецтва. Життя та історія молдавського народу добре представлені в Регіональному музеї історії і знань, розташованому в архітектурному комплексі турецького стилю. Музей мистецтв володіє хорошою колекцією російської, західно-європейської та молдавської живопису, скульптури та декоративно-прикладного мистецтва. Дбайливо збережений Будинок-музей Пушкіна - місце, де поет жив у вигнанні з 1820 по 1823 рр. Саме тут Пушкін почав працювати над "Євгеній Онєгін".
В Молдові є тільки один заповідник - знамениті Кодри.