Туристичні ресурси і розробка туру Хмельницькою областю

Розробка програми туру

Формування турів, екскурсійних програм, надання основних, додаткових і супутніх послуг складають технологію туристського обслуговування, тобто це формування конкретного туристського продукту для задоволення потреб у туристській послузі.
Тур – це первинна одиниця туристського продукту, реалізована клієнту як єдине ціле, продукт праці тур оператора на певний маршрут і в конкретний термін.
Розробка туру – це складна багатоступінчаста процедура, що вимагає досить високої кваліфікації і є основним елементом технології туристського обслуговування.
На туристському ринку Хмельницька область в першу чергу відома як напрямок сімейного, ексурсійно-пізнавального туризму.
Пізнавальний (екскурсійний) туризм – це подорожі з метою ознайомлення з історико-культурними визначними пам'ятками й унікальними природними об'єктами по визначеній програмі .
Тому розробка даного туристського маршруту розрахована на відвідання найвидатніших історико-культурних центрів Хмельницької області та ознайомлення ближче з її культурою та традиціями.
У даному випадку тур є груповим – це спільна поїздка декількох осіб (не менше 10 чоловік) по єдиному маршруту й на однакових умовах. Кількість чоловік у групі становить 20. Кількість днів мандрування – 4. Об'єднання туристів в одну групу обумовлює спільністю інтересів і цілей поїздки, а також порівняно низькими цінами в порівнянні з індивідуальними турами у зв'язку з наданням групових знижок.
Даний тип маршруту є тематичним, тому що тут переважає екскурсійне обслуговування й пізнавальна спрямованість. По сезонності дії тур є круглорічним (позасезонним).
«Шляхами Хмельницької області»
Маршрут тура: Запоріжжя – Хмельницький – Запоріжжя
Транспорт: потяг.
Розміщення в готелі „Вік Жан” 3 зірки, двомісні номери.
Система харчування: сніданок.
Перелік послуг: трансфер, екскурсії.
Невелика приватна готель розташований поряд з центральною частиною міста. Ресторан на два зали: банкетний (до 30 чол.) І звичайний (до 20 чол.). Прекрасна кухня, якісне обслуговування. Сауна з басейном, кімнатою відпочинку, вбиральні. П'ять двомісних номерів, які розташовані окремо. Для користування клієнта - музичний центр, телевізор, телефон. В номері душова, санвузол з постійною подачею гарячої води, кондиціонер, автономне опалення.
Програма туру розроблена для туристів, різноманітність екскурсій і розваг робить тур насиченим і привабливим, перевагою туру є поєднання екскурсійного обслуговування та вільного часу туристів. Конкурентоспроможність тура досягається за рахунок порівняно невеликої його вартості при максимальній насиченості екскурсіями і якісним сервісом.
Програма перебування
1-й день.
Зустріч групи на залізничному вокзалі м. Хмельницького;
трансфер у м. Кам'янець-Подільський;
огляд Покровської церкви-замка в с. Сутковці XIVст. (охороняється ЮНЕСКО). прибуття в м. Кам'янець-Подільський.
Місто Кам'янець-Подільський має статус міста - музею; обід; поселення на базі відпочинку “Вік Жан” в 2- місних номерах. База знаходиться в мальовничому каньйоні; екскурсія по древньому Кам'янцеві: площа Ринок, Вірменська церква, Петропавлівський костьол; екскурсія в Стару фортеця; екскурсія на вибір: музей археології, Магдебурзького права, Історії грошей; вечеря; вільний час й ночівля.
2-й день.
Сніданок, відвідування найстарішої Лицарської вежі; музей: експозиція найбільшої колекції ікон 16-20 ст., речі церковного ужитку, зброя, живопис.
с. Головченці, Летичевський район Хмельницької області. Свято-Преображенський жіночий монастир, найдавніший на території Поділля (14 ст.), ікона й джерело Святого Онуфрія, прогулянка навколо ріки Південний Буг.
Відвідування могили Українського «Робін Гуда» Устима Кармалюка.
Повернення у м. Кам'янець-Подільський, вечеря; вільний час й ночівля
3-й день.
Сніданок; поїздка в м. Чернівці: огляд Чернівецького університету (колишня резиденція митрополитів Буковини); оглядова екскурсія по місту, театральна площа, Площа Ринок; екскурсія на вибір: художній музей або краєзнавчий музей; повернення в м. Кам'янець-Подільський; вечеря; вільний час.
4-й день.
Сніданок; поїздка в “Кришталеві печери”, с. Кривче, Тернопільської області; трансфер у м. Хотин і екскурсія в Хотинську фортецю; повернення в Кам'янець-Подільський; вечеря; трансфер на залізничний вокзал м. Хмельницького.
Виїзд із м. Хмельницького.
Визначення економічної ефективності туристського продукту проводиться за наступною схемою:
1. Визначити вартість проживання, (враховуючи 15% знижку від 5 осіб і термін більше 2 діб)
У даному випадку тур є груповим. Кількість чоловік у групі становить 10. Кількість днів мандрування – 4. Вартість мешкання на одного туриста складає в різних готелях по різному. У таблиці 2.1 представлено вартість мешкання в готелі «Вік Жан» по даному маршруту, що також включає сніданок. Вартість наведена із розрахунком 15 % знижкою на проживання (від 5 осіб і термін більше 2 діб)
Таблиця 1
Вартість мешкання в готелі по туру «Шляхами Хмельницької області»

Усі туристи будуть проживати в двомісних номерах по даному туру, тому вартість мешкання на одного туриста в межах даного туру буде складати (таблиця 2):
Таблиця 2
Розрахунок вартості мешкання по маршруту

2. Визначити вартість харчування.
По даному маршруту тільки сніданок входить у вартість мешкання, тому інші види харчування оплачуються додатково. Тому необхідно розрахувати вартість обідів та вечерь. Середня вартість обіду та вечері в день буде складати 100 грн. Усі розрахунки зведені в таблицю 3
Таблиця 3
Розрахунок вартості харчування по маршруту

3. Провести розрахунки витрат на проїзд.
Основними витратами на проїзд, що сплачуються додатково були:
– переїзд в обидва боки (100 грн. х 2 = 200 грн.);
– трансфер (зустріч, проводи) (40 х 2 = 80 грн.);
Усі інші перевезення зараховуються до вартості екскурсій.
Усі розрахунки витрат на проїзд зведені в таблицю 4
Таблиця 4
Розрахунки витрат на проїзд

4. Визначити витрати на додаткове обслуговування по маршруту.
Екскурсійне обслуговування, вхідні квитки в музеї, анімаційні програми, відвідування інших заходів – це все відноситься до додаткових туристсько-екскурсійних послуг.
Для розрахунку вартості екскурсійного обслуговування складемо список усіх екскурсій по маршруту «Шляхами Хмельницької області» та їх вартості. Витрати на екскурсійне обслуговування зведені у таблицю 5.
Таблиця 5
Розрахунок витрат на екскурсійне обслуговування

Всі види витрат по маршруту «Шляхами Хмельницької області» зведені в загальну таблицю 6 – розрахунок собівартості туру на одного туриста.

Таблиця 6
Розрахунок собівартості туру на одного туриста

Витрати на керівника приймаються умовно. Оплата комісійних турагентам складає 7% від вартості туру.
Ринкова ціна встановлюється з огляду на дані маркетингових досліджень, розрахунку собівартості продукту, величину постійних витрат фірми за рік, бажаний рівень прибутку на одну послугу й загальний обсяг реалізації турпродукту в плановому періоді або за рік з урахуванням сезонності. В умовах ринкової економіки потужним регулятором цін є сам ринок, де ціна визначається в результаті поєднання попиту і пропозиції. Для спрощення розрахунку ціни розробленого туру використовують метод «витрати + прибуток». Таким чином ціна туру буде визначатися по формулі:

Цод = Сод + Пдодод (1)

де Цод – установлена підприємством ціна на послугу;
Сод – собівартість одиниці продукції, послуги (турпродукту);
Пдодод – припустимий для даної галузі прибуток, що доводиться на одиницю продукції.

Ц = 1332,15 + 266,43 = 1598,58 грн.

Згідно маркетингових досліджень на рік заплановано реалізацію даного туру (таблиця 7):
Таблиця 7

Тобто за рік планується здійснити 43 тури по 20 осіб, у цілому за рік таким чином буде продано 860 турів.

Мр = Мтур х Nтур = 266,43 х 860 = 229130 грн.

Вартість турпродукту для кінцевих споживачів визначається згідно чинного податкового законодавства України, що передбачає збільшення ціни на ставку ПДВ. Ставка ПДВ дорівнює 20%. Таким чином вартість турпродукту для споживачів складатиме 1598,58 грн.
Крім врахованих у собівартості тура прямих витрат, фірма несе й постійні витрати по організації й реалізації даного й інших турів. Сума постійних витрат на даний тур складатиме 200 грн.
Знаючи величину річного маржинального доходу (Мр) і суму постійних витрат за рік (Впост), визначають річний валовий прибуток (Пвал), одержуваний фірмою по даному турпродукту:

Пвал = Мр – Впост = 229130 – 200 х 12 = 228650 грн.

Для визначення чистого прибутку необхідно відняти із валового прибутку податок на прибуток, що в Україні до 01.01.2011 становить 25%:

Пч = 228650– 25% = 171487,5 грн.

Оцінити економічну ефективність нового продукту можна за допомогою показників рентабельності й прибутковості продукції.
Показник прибутковості розраховується по формулі:

Ппр = Пвал / Sпр х 100 % (3)

Де Ппр - прибутковість нового продукту, послуги;
Пвал - валовий прибуток компанії, одержуваний від продажів нового продукту, послуги, дол. або грн.;
Snp - сума продажів нового продукту, послуги, дол. або грн.

Ппр = 228650 / 1374778,8 х 100% = 16,63 %

Коефіцієнт рентабельності розраховується по формулі:

Рпр = Пчист / Sпр (4)

Де Рпр - коефіцієнт рентабельності нового продукту, послуги по методики компаній США, %;
Пчист - чистий прибуток компанії, одержуваний від продажу нового продукту, послуги, грн.

Рпр = 171487,5 / 1374778,8 х 100% = 12,47%

Тобто, відповідно до маркетингу даного турпродукту, туроператор встановлює норму рентабельності (%) і чим вона вища, тим більша сума прибутку. Норма рентабельності коливається в широких межах (від 5% до 100 і більше) і залежить від кон'юнктури попиту та стану конкурентного сердовища на ринку даного цільового сегменту.
Рентабельність використовують для оцінки діяльності підприємства і як інструмент в інвестиційній політиці та ціноутворенні. Він показує, скільки підприємство має прибутку з кожної гривні, витраченої на виробництво і реалізацію продукції. В даному випадку підприємство має 12,47% прибутку з кожної гривні, витраченої на виробництво і реалізацію продукції. А коефіцієнт прибутковості – характеризує досягнутий керівництвом підприємства рівень віддачі на вкладені кошти. Він становить 16,63%.
Таким чином, рентабельність розробленого туру складає 12,47%, що є позитивною і перспективною тенденцією при впровадженні розробленого туру «Шляхами Хмельницької області».