Інтернет технології бронювання готелів

Історія виникнення комп`ютерних систем бронювання

Бурхливий розвиток туристської індустрії в останні десятиліття пов'язаний з двома чинниками: розвитком цивільної авіації і створенням комп'ютерних систем бронювання.
Впровадження сучасних інформаційних технологій в системи управління вимагає значних капіталовкладень. Оцінка економічної доцільності інвестицій – завдання дуже складне, особливо тому, що метою придбання нових технологій є не лише скорочення витрат на робочу силу, але і підвищення якості і розширення асортименту послуг, скорочення термінів підготовки нових послуг і підвищення гнучкості процесів обслуговування.
Як відомо, туристський продукт є комплексом різних послуг мандрівнику, і туристична фірма - реалізатор є лише однією з ланок великого ланцюжка партнерів по організації туру. Швидкість інформації, та оперативний зв'язок між ними набувають першчергове значення, тому інформаційним технологіям в туризмі відводиться величезна роль.
Системи бронювання авіаквитків стали з'являтися в кінці 50-х років XX сторіччя. На початку 90-х почалося великомасштабне упровадження електронних технологій в готельне господарство, трохи пізніше - в туристичні фірми.
Бронювання - процес замовлення замовником основних або додаткових послуг у певному обсязі, з метою використання послуг в обумовлені терміни конкретним споживачем або групою споживачів.
У свою чергу, збільшення числа авіаліній, літаків, а також зростання об'ємів авіаперевезень закономірно привели до необхідності створення і використання комп'ютерних систем бронювання CRS (Computer Reservation System), які стали основним інструментом для резервування авіаквитків.
Перші системи резервування з'явилися на ринку в середині 60-х рр. XХ століття. Це були системи Apollo фірми United Airlines і Sabre фірми American Airlines. Первинний розвиток комп'ютерних систем бронювання йшов шляхом установки терміналів в офісах самих авіакомпаній.
Системи бронювання авіаквитків відіграють важливу роль у розвитку туризму. Ці системи дозволяють суттєво знизити ціну туристичного продукту і одночасно сприяють зростанню його якості. Приєднання України до глобальних систем бронювання дозволить помітно збільшити обсяги як в"їзного, так і виїзного туризму.
Про масштаб сучасних систем бронювання свідчить статистика: в офісах туристичних фірм і авіакомпаній, які цілодобово користуються послугами систем бронювання, встановлено близько 600 тис. терміналів. Останніми роками комп'ютерні системи бронювання у зв'язку із зростанням масштабів вживання одержали нову назву - Глобальні системи резервування.
Комп'ютерні системи резервування активно використовуються регіональними туристичними агентствами - без них, неможливо представити щоденне планування і управління операціями. Слід сказати, що в цілому комп'ютерні системи резервування роблять величезний вплив на всю туристичну галузь.

Одним з'єднанням через модем з серверами, що мають відповідну базу даних, туристичні агентства дістають доступ до інформації про наявність можливих послуг, вартості, якості, часу прибуття і відправлення по різноманітному ряду туристичних послуг від своїх постачальників. Більш того, туристичні агентства можуть зв'язатися з цими базами даних для того, щоб зробити і підтвердити своє замовлення.
Функціонування і ефективність цих систем вимагають, щоб постачальники туристичних послуг засвоїли, принаймні, мінімальний рівень технології (наприклад навики роботи з персональними комп'ютерами і використовування мережних ресурсів в туристичних агентствах), щоб діставати доступ до таких систем і бути на них представленими.
Це дозволить істотно підвищити якість і ефективність роботи персоналу авіакомпаній, поліпшити якість обслуговування клієнтів за рахунок скорочення часу оформлення квитків, скоротити штат співробітників, що забезпечують бронювання квитків. Технічним оснащенням перших центрів бронювання займалася фірма IBM, яка до цих пір поставляє устаткування для систем резервування.
Декілька пізніше почалася установка терміналів бронювання в крупних туристських агентствах. З появою таких систем турагенти змогли здійснювати резервування авіаквитків в режимі реального часу в лічені секунди. Впровадження систем бронювання дозволило істотно скоротити час обслуговування клієнтів і забезпечити резервування в режимі on-line, понизити собівартість пропонованих послуг, зокрема, за рахунок скорочення числа співробітників, що здійснюють бронювання, збільшити кількість і урізноманітити пропоновані послуги Поряд з цим з'явилася можливість реалізації стратегії гнучкого ціноутворення, оптимізації завантаження літаків, стиковки рейсів різних авіакомпаній, оптимізації формування маршруту перевезення туристів за ціною, часу польоту і здійснення інших завдань.
Інтернет-бронювання – бронювання номерів, що здійснюється з Інтернет-сайту готелю з автоматичною перевіркою наявності вільних номерів на зазначені клієнтом дати та автоматичним одержанням підтвердження бронювання.
Оцінивши ефективність нової технології бронювання і перспективи їх використання, авіакомпанії істотно розширили як спектр представленої в системах бронювання інформації, так і функціональні можливості цих систем. Спочатку орієнтовані на окремо взяту авіакомпанію, ці системи перетворилися на програмні комплекси, обслуговуючі групи авіакомпаній і що надають ряд додаткових послуг з бронювання місць в готелях, замовленню залізничних квитків, прокату
автомобілів і так далі. Тепер в системах бронювання закладена інформація не лише про наявність місць, але і спільна інформації про рейси, типів задіяних літаків, докладний опис тарифів, а також інформація про суміжні галузі туристського бізнесу: прокаті автомобілів, розміщенні в готелях, продажу залізничних квитків тощо.
Розвиток і широке поширення комп'ютерних систем резервування CRS здійснювалися, з одного боку, за рахунок збільшення числа послуг, що надаються, а з іншого боку, за рахунок скорочення вартості електронних послуг бронювання і резервування. Розширення сфери діяльності відбувалося по всіх направленнях послуг, що надавалися турбізнесом, у тому числі помешкання, розваги і так далі.

Це привело до створення глобальних розподільних систем — GDS. На додаток до можливостей електронного сервісу при бронюванні місць для транспортування авіапасажирів ці системи дозволяють резервувати місця в готелях, брати напрокат автомобілі, здійснювати обмін валюти, проводити замовлення квитків на розважальні і споривні програми тощо.
У практиці західних туристських фірм ці системи природним чином вбудовані в технологічний ланцюжок формування і обробки туристській інформації, а через механізм кредитних карт забезпечується фінансова відповідальність при бронюванні турів.
Через глобальні розподільні системи можна зв'язатися з сотнями авіакомпаній, тисячами готелів і фірмами прокату автомобілів, забронювати квитки на залізничні, морські і поромні перевезення, здійснити резервування квитків на відвідини всіляких культурних заходів.
Через ці системи в основному систему Amadeus реалізуються авіа- і залізничні квитки, оскільки творцями таких систем є авіакомпанії. На даний момент із такими системами в основному працюють великі готельні комплекси, що бронюють квитки для своїх гостей.
Таблиця .1.Системи бронювання.

Системи бронювання, серед яких Sabre, Galileo, Worldspan використовуються в якості зв'язку між своїми базами даних та клієнтами Інтернет, а в якості терміналу – звичайний комп'ютер.
В даний час в систему Amadeus включено дві системи: System One (Continantal Airlines) і Start.
До систем, сумісних з Galileo, відносяться: Traviswiss, Travicom, Traviaustria.
У 1999 р. туристичні фірми і приватні особи виконали більше 30 млн бронювань через системи GDS, причому близько 90% належить до найбільш крупних системи — Sabre, Amadeus, Galileo і Worldspan. Більше 30 тис. готелів по всьому світу значно підвищують своє завантаження завдяки системам GDS.
Практично всі західні турагентства, в тому числі і українські, користуються послугами GDS, оскільки це є одним з умов успіху в туристичному бізнесі.
Залишається додати, що вказані вище системи резервування відрізняються одна від одної лише:
повнотою та оперативністю видаваної інформації – набором послуг і кількістю власників різних видів ресурсів, що мають угоду з конкретною GDS, і рівнем доступності до їх баз даних;
зручністю формування запитів на бронювання, доброзичливістю програмного забезпечення використовуваного в GDS і встановлюваному на персональному комп'ютері туристському агенстві;
надійністю техніки та засобів зв'язку між агенством і центром обробки даних GDS;
розміром оплати за користування інформаційними послугами та порядком її формування.

AMADEUS - лідируюча Глобальна Система Бронювання (GDS) і провайдер технологій, що забезпечує потреби світової індустрії транспорту і туризму у області маркетингу, продажу і дистрибуції, в режимі реального часу доступ до ресурсів провайдерів туристичних послуг (авіакомпаній, готелів, компаній по прокату автомобілів, страхових компаній тощо) і розподіл цих ресурсів серед туристичних агентств 139 країн .
Амадеус – є однією найбільших комп'ютерних систем бронювання на міжнародному ринку.
Серцем Центральної Системи Амадеус є один з найбільших в Європі Центрів Обробки Даних, розташований недалеко від Мюнхена, який опрацьовує понад 7 мільйонів бронювань в день.
Програмні вирішення Центральної Системи Амадеус застосовні для будь-якого туристичного агентства, незалежно від розмірів і спрямованості його бізнесу. Інтерфейси з Центральною Системою – основний робочий інструмент будь-якого агентства.
З першого дя існування, Амадеус концентрує свої зусилля на розробці сучасних інтерфейсів, що забезпечують максимальну ефективність і продуктивність процесу бронювання туристичних послуг. Саме тому:
* Амадеус був першою GDS, що упровадила технологію ‘point and click' ;
* Амадеус є єдиною системою бронювання, що пропонує опцію « You Select» , що автоматично направляє запити в Центральну систему при натисненні певної клавіші;
* Амадеус розробив функцію Speedmode для скорочення ручних запитів на 30 %що дозволяє створювати більше бронювань при мінімальних витратах часу. Дана функція скоротила вірогідність виникнення додаткових помилок з боку агента за рахунок автоматизації процесу.

На сьогодні в Україні працює близько 1500 терміналів Амадеус. Середній обсяг бронювань складає близько 100 тисяч броней у місяць.
Вирішення Амадеус гнучкі та різні, тому можуть бути використані як початківцями, так і досвідченими користувачами, надаючи можливість партнерам Амадеус максимально адаптувати своє робоче середовище до індивідуальних запитів.
Графічні інтерфейси Амадеус прості у використанні і не вимагають додаткового навчання співробітників. Це означає, що дані продукти максимально покращують не лише швидкість роботи агента, але і її продуктивність, що відбивається на підвищенні якості обслуговування клієнтів і доходах агентства.
Якщо запорука успіху бізнесу базується на використанні новітніх технологій і розробок, Система Амадеус - це вибір №1.
Amadeus – система бронювання авіаперельотів, готелів, автомобілів, залізнодорожних перевезень, круїзів. Належить до четвірки крупніших світових систем (Аmadeus, Galileo, Worldspan, Sabre) . За деякими показниками займає перше місце у світі,так як, наприклад:
- кількість туристичних агенств, які користуються Amadeus;
- кількість терміналів.
Перше місце по всім показникам на таких ринках як:
* Європа,
* Африка,
* Південна Америка.

Перший термінал систем бронювання з'явився на початку 60-х років, тому очевидно, що Центральна система Амадеус, яка почала повноцінно функціонувати лише в 1992 році, пропонує сьогодні найновіші і ефективніші технології і вирішення для своїх користувачів.
Система Amadeus надає доступ до ресурсів 513 авіакомпаній, що складає більше 95% світового ринку регулярних пасажирських авіаперевезень, а також 52 731 готелів, об'єднаних в 322 готельні ланцюжки, 46 компаній по прокату автомобілів і дозволяє працювати з продуктами туроператорів, залізницями, круїзними і страховими компаніями.
Будучи безумовним лідером в Європі і Південній Америці, система Amadeus займає міцні позиції на американському ринку, а також в Африці і Азії. Найбільша кількість терміналів туристичних агентств і офісів авіакомпаній з продажу авіаквитків підключено до системи Amadeus.
У числі найбільш активних користувачів системи в Amadeus відзначають агентства у Україні - Аеросвіт, Air Baltic, Air France, Austrian Airlines, British Airways, CSA, Finnair, Lufthansa, LOT та інші “Аероклуб”, Infinity Travel, Travel House, Carlson Wagonlit Travel, “Інна Тур”, “Джет Тревел” (Москва), “Алатан Тур“, “Мерлін Тур“ (Мінськ).

Амадеус створив два центри в Лондоні і Сіднеї з метою забезпечення хостінгових і IT послуг для авіакомпаній. Створення цих центрів розвитку є частиною стратегії, направленої на завоювання позицій, що лідирують, в області вирішень для авіакомпаній.
Інтернет технології трансформують індустрію транспорту і туризму. Забезпечуючи постійні інновації, Амадеус, разом з партнерами – лідерами в області технологій допомагає користувачам залишатися на передових місцях.
Амадеус безперервно інвестує в свою інфраструктуру. У останні два роки більше 90 мільйонів євро було вкладено лише в розвиток Amanet - платформи для найбільш сучасних, ефективних і надійних послуг дистрибуції в світі.
Амадеус є найбільш сучасною GDS, демонструючи стрімкий шлях до успіху, що дозволяє бачити компанію як безумовного лідера індустрії, якнайкращого вибору для професіоналів у всьому світі.
Одна з провідних GDS в світі – GALILEO, яка є серйозним конкурентом Амадеус, оскільки позиції її у світі вельми сильні. Система резервування Галілео – є однією з самих передових систем бронювання в технічному відношенні.
Історія Галілео веде відлік з 1971 року, коли американська авіакомпанія United Airlines упровадила автоматизовану систему бронювання Apollo, яка об'єднала в собі можливості як інверторної, так і дистрибюторської систем. Через 5 років було сформовано спеціальний підрозділ United Airlines, Apollo Travel Services (ATS), яке почало займатися продажами автоматизованої системи бронювання Apollo на території Північної Америки і Японії.
Саме Галілео однією з перших надала агенствам Windows-версію системи резервації. Програма Premier дозволяє агенствам повністю автоматизувати роботу по обслуговуванню клієнтів. Наприклад, вести клієнтські бази даних. Створювати власні екранні форми та меню, зберігати запити, шо найбільш часто повторюються тощо.
Система Galileo це цілий комплекс вбудованих підсистем, кожна з яких призначена для виконання завдання здобуття повної інформації і забезпечення простого доступу до ресурсів 527 авіакомпаній, 202
готельних ланцюжків, прокату автомобілів в 14500 містах, а також для бронювання круїзів, турів, квитків в театри і перегляду відомостей про тарифи, погоду, візи, і багато що інше. В системі Galileo представлені 493 авіакомпаній світу, причому більше половини з них - в режимі прямого доступу; понад 50 тисяч готелів; 431 туроператор, 9 круїзних груп.
Системою Galileo вже користуються в 38 тисячах агентствах Європи, Америки, Азії і Африки, оскільки робоче місце, обладнане системою Galileo, забезпечує можливість використання широкого спектру підсистем Galileo (Applications), пакетів спеціальних прикладних програм автоматизації трудомістких операцій на базі сучасної операційної системи Windows.
Користувачами системи Galileo є понад 52 000 туристичних агентств у 121 країні світу, представлені ресурси 425 авіакомпаній, 71 тисяча готелів, 25 міжнародних компаній з прокату автомобілів.

WORLDSPAN входить в четвірку ведучих в світі глобальних КСБ.
Вона вважається наймолодшою комп'ютерною системою бронювання, проте коріння системи іде дуже глибоко
Система Worldspan вважається такою, що найбільш динамічно розвивається із всіх систем глобального резервування у світі. Сьогодні передплатниками Worldspan є близько 700 агенств в Україні та СНД.
Сумарний об'єм бронювання складає близько 70 тис. сегментів в місяць. Із загального числа агентств, підключених в Worldspan, більше 60% працюють з телефонною версією системи - Dial Link. Це достатньо демократична система, оскільки не вимагає виконання жорстких об'ємів бронювання, проте вартість її достатньо висока, близько 800 у.о. за програмне забезпечення, плюс треба заплатити 14 у.о. за кожну годину роботи.
Worldspan — інформаційна система, що здійснює резервування головним чином на авіатранспорті (487 авіакомпаній), а також в готелях (39 тис. готелів і 216 готельних мереж), екскурсійних бюро, театрах і інших підприємствах культури, компаніях по здачі в оренду автомобілів (45 основних фірм прокату). Worldspan дозволяє також одержати всю необхідну довідкову інформацію, пов'язану з подорожами і туризмом. В даний час системою користуються більше 25 тис. туристських фірм по всьому світу.
Worldspan надає агентам можливість вибирати устаткування відповідно до їх
запитів. На сьогоднішній день Worldspan забезпечує надійний і стійкий зв'язок з базою даних компанії через два варіанти підключення. Перший варіант — це виділений канал зв'язку British Telecom, що припускає як умова підключення щомісячне бронювання 400 сегментів.
Worldspan завжди вносить безліч нововведень, забезпечуючи користувачів продукцєію та послугами, які відповідають ринковому попиту, створюючи надійні рішення, що надають можливість авіакомпаніям залишатися конкурентоспроможними.
КСБ SABRE була створена в 1964 р. авіакомпанією American Airlines, а в 1976 р. була створена підсистема бронювання готельних місць. Центр мережі знаходиться в Оклахомі (США). Мережа Sabre включає більше 114 тис. турагентов в більш ніж 27 тис. регіонах миру. Вона забезпечує резервування авіа- і залізничних квитків, місць в готелях і ін.[9,c.212]
В даний час КСБ SABRE використовується більш ніж 40 тис. агентств в 108 країнах світу. Найбільш значного поширення система набула в США. У Sabre представлено для бронювання 420 авіакомпаній.
На сьогоднішній день користувачам пропонуються для установки наступні варіанти системи:
* Planet Sabre,
* Turbo Sabre
* Sabre Net Platform.

Sabre була першою серед КСБ, що упровадила на початку 90-х років простий і наочний графічний інтерфейс і екранні шаблонні форми замість традиційної термінальної версії. До подібних дружніх програмних продуктів насамперед належить система Planet Sabre (інтегрована з Інтернет).
Turbo Sabre - потужна платформа, що дозволяє агентствам створювати свою власну середу, зручну для роботи і підтримуючу безліч додаткових засобів - програму «Конфіденційні тарифи», призначені для користувача бази даних, електронну пошту, зв'язок з Інтернетом.
Net Platform - система бронювання в мережі Інтернет, розрахована використання малими і середніми агентствами.
Чинниками, стримуючими входження Sabre на ринок, є спільна нерозвиненість сфери електронних послуг бронювання в країнах, і відсутність тієї, що практикується у всьому світі централізованої системи фінансових розрахунків агентств і провайдерів - BSP (Bank Settlement Plan).
Система FIDELIO — продукт німецької фірми Fidelio, яка є виробником автоматизованих систем для готельно-ресторанного бізнесу. Головний офіс знаходиться в Мюнхені.
Фірма Fidelio являєтся виробником таких систем як: Fidelio FO (Fidelio Front Office), Fidelio F&B (Fidelio Food & Beverage) і Fidelio ENG. Система Fidelio є складовою частиною глобальних комп'ютерних систем бронювання, таких, як AMADEUS, SABRE, GALILEO, WORLDSPAN, таким чином, всі готелі, представлені в Fidelio, автоматично завантажуються в ці глобальні компью'терні системи бронювання.
Комп'ютерна система Fidelio є однією з самих популярних систем для готельного господарства. Вона встановлена в таких готелях як Balchug Kempinsky, Sherraton, Holiday Inn, Marriott, Золоте кільце та інші.
Апаратні вимоги не дуже високі — цілком досить мати комп'ютери з процесорами 486 з частотою 120 Мгц і оперативну пам'ять від 16 Мб.
Вартість системи залежить від кількості номерів в готелі і від набору модулів системи. У суму входить установка, налаштування, підтримка системи, навчання користувачів.
Система FIDELIO FO проводить:
* бронювання і заселення гостей
* нарахування за мешкання і інші послуги, що надаються готелем
* акумуляція інформації про неоплаченних рахунки клі¬ентов, продажів, що поступають з різних крапок
* виставляння проміжних і остаточних рахунків для розрахунків з клієнтами
* облік інформації про безготівкові розрахунки
* здобуття фінансових і статистичних звітів.