Туризм Бразильського плоскогір'я

Екологічні проблеми Бразильського плоскогір'я

Усі глобальні проблеми (звичайно, умовно) можна поділити на політичні, економічні, демографічні, соціальні та екологічні. Зрозуміло, що будь-яка класифікація глобальних проблем не може бути вичерпною і абсолютно об'єктивною. Це пояснюється тим, що більшість проблем мають і політичні, і соціальні, і економічні корені і тісно взаємопов'язані. Так, зменшення витрат на гонку озброєнь дасть змогу розв'язати соціальні, екологічні та інші проблеми. Зменшення матеріало- та енергомісткості продукції сприятиме вирішенню не лише економічних, а й екологічних проблем.
Основною причиною виникнення екологічних проблем є нераціональне природокористування. До економічних проблем відносять енергетичну, сировинну та продовольчу.
Щодо Південної Америки, то швидка урбанізація супроводжується зростанням безробіття і неповною зайнятістю, що ускладнюється екологічною проблемою.
Мешканці сіл, що прибувають у міста, здебільшого не знаходять постійної роботи і таким чином поповнюють ряди так званого маргінального (зайвого) населення великих міст. Така група населення змушена мешкати в нетрях.
Слабо освоєні і досить рідко заселені Орінокська низовина, Гвіанське плоскогір'я, Амазонія. В Амазонії була побудована автомагістраль, яка перетнула Бразилію зі сходу на захід паралельно річці Амазонці. Було зроблено просіку через бразильські сельваси шириною 7 м. Будівництво цієї траси порушило природне середовище, яке може призвести до необоротної зміни унікальних амазонських ландшафтів. Знищення сельви може призвести до непоправного порушення екологічної рівноваги.
В Ла-Платській області ( в Пампі) майже не збереглися природні ландшафти. Тепер Пампа здебільшого розорена або витоптана худобою.
До приходу іспанських колонізаторів на островах Вогняної Землі мешкало кілька тисяч індіанських племен, таких як она, ягани та інші. Вони займалися полюванням, а колонізатори, освоюючи острови, майже знищили тубільців.
В останні роки на острови почали проникати американські і англійські бізнесмени, «освоюючи» пасовиська, лісові масиви та організовуючи розшуки корисних копалин.
Хижацьке ставлення до грунтово-рослинного покриву являється справжньою бідою Бразильського плоскогір'я. Араукорійові ліси з хорошою деревиною, які розміщенні відносно близько до океану чи на сплавних річках, виявилися зведеними на 60-70 %. Цінні види дерев зі східної гілеї поглинаються у вигляді полін топками потягів; для отримання деревного вугілля вирубано більшість високих дерев рідколісся; під плантації кави знищуються мішані ліси Парани. В результаті не лише зникають ліси, не лише зменшується родючість бідних гумусних латеритних ґрунтів, а й розвивається ерозія ґрунтів. Незакріплений верхній шар зноситься змивом під час злив, розвіюється в засуху вітром.
Екологічні та економічні проблеми тісно пов'язані. Вирішення однієї з них приводить до пом'якшення, або й усунення іншої. Для охорони навколишнього середовища створюють національні парки, заповідники (наприклад, Галапагоські (Черепашські) острови оголошенні національним заповідником для збереження унікальної фауни і флори). В економічному відношенні запроваджують раціональне природокористування.

← prev content next →