Релігійний туризм в Україні

Ресурсна база релігійного туризму в світі

В світі можна виділити наступні основні регіони паломницького туризму:
- православні республіки СНД: Росія, Україна, Білорусь, Молдова;
- зарубіжна Європа (католицизм, протестантизм);
- Північна Америка (християнство);
- Латинська Америка (християнство);
- Північна Африка (іслам);
- Східна і частково Західна Африка (іслам);
- Західна Азія (ісламу і анклави християнства і іудаїзму);
- Південна Азія (індуїзм, буддизм, сикхізм, джайнізм);
- Південно-Східна Азія (буддизм, іслам і анклави індуїзму);
- Східна Азія (буддизм, конфуціанство і синтоїзм);
- Середня Азія (Тибет), де домінують іслам і ламаїзм, релігія бон;
- Центральна Азія (буддизм і окремі анклави ісламу).
Найбільшим релігійним центром світу, по праву, вважається Єрусалим. Його особливе місце серед інших центрів паломництва обумовлене тим, що Єрусалим вважається святим серед представників відразу трьох релігій – іудаїзму, християнства і ісламу.
Для євреїв, що сповідують іудаїзм, немає певних місць в Єрусалимі, до яких вони здійснюють паломництво: священним вважається все місто. Але будь-який віруючий обов'язково помолиться біля Стіни Плачу. Ця традиція сходить до часу руйнування міста і храму євреїв римлянами в 70 р. н. е. Десятки тисяч євреїв були убиті, ті що залишилися в живих обернені в рабство, відправлені до вигнання, тим, хто уцілів під страхом смерті заборонялося повертатися в місто. Пізніше обраним дозволили здійснювати туди паломництво і оплакувати руїни.
Іудейські паломники, що приїжджають до Єрусалиму, обов'язково приходять в іншу обитель туги – Йад-вашем , Зал пам'яті про шість мільйонів убитих нацистами в роки холокоста.
Для християн Єрусалим пов'язаний із земним перебуванням Ісуса Хріста. Християнські паломники приїжджають до Єрусалиму, щоб пройти по його стопах. Найважливішим пунктом паломницької програми християн є храм Святого Гробу Господнього . Кожен віруючий прагне відвідати цей храм, поклонитися його реліквіям – Голгофі, Каменю Миропомазання (вапнякова плита, на якій тіло Ісуса після зняття з хреста було підготовлене до поховання), Гробниці Господньої (місце де була печера, що прийняла тіло Христа, зруйнована в 1009 р.).
Немало християнських місць розташовано на околицях Єрусалиму. У декількох кілометрах на південь знаходиться Віфлєєм – місце народження Христа . У самому центрі невеликого міста знаходиться, можливо, найстародавніша (VI ст.) християнська споруда в світі – храм Різдва Христова.
Місцем тяжіння мусульманських паломників є мечеть Омара в Єрусалимі – найстаріша з ісламських культових будівель, що дійшли до наших днів. В кінці VII ст. мусульмани, що захопили Єрусалим, побудували восьмикутну мечеть над тим місцем, звідки, за переказами, пророк Мухаммед – засновник ісламу, піднісся на небеса.
На відміну від Єрусалиму, де переплелися різні релігії, більшість центрів паломництва пов'язана з однією конфесією.
У християнському світі існує безліч святих місць в різних районах землі. Але найбільш шанобливі з них знаходяться в Європі (всього біля 6000 відвідуваних місць). У храмах європейських міст зберігаються численні реліквії, пов'язані із стражданнями останніх годин земного життя Ісуса Хріста. У Соборі Паризької Богоматері (Нотр Дам), зберігається терновий вінець, що покривав голову Христа. У Відні – спис, який, згідно звичаю, встромили в бік Христа після його смерті на хресті. Залишки святого хреста зберігаються в Римі. У Туріні (Італія) знаходиться знаменита плащаниця – шматок льняної тканини, в який Ісус був обернутий після смерті.
Собор в Сантьяго-де-Компостела один з трьох найбільших центрів паломництва в середні віки, рівний по значенню до Єрусалиму і Риму. Пілігрими стікалися сюди поклонитися святим мощам апостола Іакова.
Численні центри християнського паломництва пов'язані з культом Діви Марії. Один з них – Лоретто (провінція Анкона в центральній Італії), де знаходиться будинок, в якому жила Пресвята Діва. Це останній пункт паломництва, до якого щорічно стікаються мільйони паломників, особливо на Паску. З інших культових місць популярністю користуються ті, в яких людям являвся образ Діви Марії: Лурд (Франція), Фатіма (Португалія), Сан-Себастьян-де-Гарабандал (Іспанія), Гуадалупе (Мексика).
Об'єктами уваги з боку православних християн залишаються староруські міста Золотого кільця (Москва, Суздаль, Владимир, Ростов Великий, Переяславль-Залесській), Київ (Києво-Печерська лавра) , гірські монастирі Греції (Афон) .
У ісламі паломництву надається особливе значення. Кожен повнолітній мусульманин повинен прагнути до здійснення обряду «священного хаджу». Хадж – паломництво в Мекку (Саудівська Аравія) , місто, в якому народився Мухаммед. Лише прихильники ісламу мають право відвідувати найсвященніше з усіх міст. Тут знаходиться Кааба. Кааба є великим грубим кубом, складеним з сіро-зелених гранітних блоків. У одному з кутів Кааби знаходиться великий чорний камінь (метеоритного походження), який помістив там сам Мухаммед. Головна мета паломництва мусульман до Мекки полягає в тому, щоб 7 разів обійти навколо Кааби в напрямі проти годинникової стрілки, доторкнутися до чорного каменя і поцілувати його. Медіна (Саудівська Аравія) – друге за значенням священне місто мусульман, куди вони здійснюють паломництво (місце поховання Мухаммеда).
У буддизмі віруючі не здійснюють масових відвідин святих місць. Проте вони нерідко відправляються в індивідуальні подорожі, прагнучи досягти глибшої духовної досконалості. Засновник буддизму Гаутама жив і помер в долині Гангу, тут у буддистів є свої святі місця, особливо вшановується Варанасі (тут просвітлений Гаутама-Будда прочитав першу проповідь). Одне з культових місць в буддизмі – Город Лхаса на в Тибеті. Тут розташовані буддійський монастир і палац далай-лами – духовного глави буддистів. Палац Поталла – 13-поверхова будівля, зведена в XVII столітті . У внутрішніх покоях знаходяться 10000 святинь і 20000 статуй; вага виробів із золота і срібла, що зберігаються там, обчислюється тоннами.
Центрами поклоніння стали численні храми, в яких розміщуються статуї Будди в різних позах з різними ритуальними жестами рук, символізуючими різні аспекти його учення. Найбільший в світі буддійський монастир і збірка статуй Будди – храм Борободур (що означає "багато будд") знаходиться на о. Ява (Індонезія) . Популярністю користується японське місто Нара, в храмі якого знаходиться статуя Великого Будди – найбільша в країні. У місті Канді (Шрі-ланка) на березі штучного озера цінується обнесений ровом Храм Зуба, де як найбільший скарб зберігається один із зубів Будди.
У південній Азії розташовується обширний ареал індуїзму – релігії, що відрізняється різноманіттям і безліччю об'єктів поклоніння. Всі святі місця індуїзму знаходяться в Індії, їх кількість обчислюється десятками тисяч. Основні присвячені головним божествам пантеону індуїзму – Шиві, Крішну, Вішну. Святі місця індуїзму: Патна, Варанасі, Амарнат, Аллахабад, Мадурая.
Релігійний туризм може здійснюватися не тільки з паломницькими, але і з науковими теологічними цілями. Поїздки фахівців – теологів, як правило, нечисленні, але нерідко тривалі і розширюють географію релігійного туризму. Об'єктами вивчення можуть бути складні релігійно-філософські конфесії, зооморфізм, фетишизм, шаманство.
Потік релігійного туризму представлений також місіонерами і служителями церкви, що налагоджують деякі контакти.
В цілому, будь-яка церква заохочує релігійний туризм, що часто знаходить законодавчу підтримку у держави, наприклад, у вигляді охорони історичних пам'ятників, зниження податків, створення об'єктів інфраструктури (доріг, готелів). Немало громадських організацій і фондів надають різноманітну допомогу в організації релігійного туризму. Багато туристичних фірм спеціалізуються на паломництві.