Історія туризму та рекреації

Туризм в дореволюційній Росії і СРСР

Перші туристичні організації в Росії виникли на Кавказі.

У 1877 р. в Тіфлісі при Кавказькому суспільстві вперше виник альпійський клуб.
В кінці XIX ст. у Росії з'являються перші туристські фірми. Так, в 1885 р. в Петербурзі відкривається підприємство Леопольда Ліпсона. Фірма брала на себе зобов'язання ознайомити туристів під час подорожі зі всіма визначними пам'ятками в дорозі проходження.

В кінці XIX ст. серед росіян все більшу популярність одержує другий гірський район - Крим. До якого легко можна було добратися як по суші, так і морем. Крім того, Кримські гори притягали мандрівників доступністю своїх висот, близькістю теплого моря. До цього часу Крим став відомий і своїм лікувальним кліматом, сприятливим для людей із захворюваннями дихальної системи. Це і зробило його найбільш відвідуваним районом відпочинку в Росії.
У Ялті в кінці 80-х рр. виник «Кружок любителів природи, гірського спорту і кримських гір», що багато зробив для розвитку туризму і подорожей.

25 січня 1890 р. на його основі був утворений Кримський гірський клуб, на зборах якого вибрано правління з 15 чоловік. Таким чином в кінці XIX - початку XX ст. у Росії (за прикладом деяких європейських країн) були утворені перші організації пo туризму, які поклали початок по ознайомленню і вивченню Кавказьких і Кримських гір. І хоча їх діяльність не мала широкого розмаху, вони сприяли становленню туристської роботи.

У другій половині XIX в. у Росії з'являється ряд туристських і екскурсійних суспільств. Одним з них було Суспільство любителів природознавства, члени якого здійснювали екскурсії і подорожі з метою вивчення географії, геології, етнографії, флори і фауни.
Найбільш масовою туристкою організацією дореволюційної Росії був Російський туринг-клуб. Він був членом міжнародної туристкої організації, підтримував зв'язки із зарубіжними суспільствами і мав там своїх представників. З окремими туринг-клубами європейських країн були підписані угоди про взаємний прийом і обслуговування членів цих туристських організацій. Клуб видавав журнали «Російський турист», а також щорічник.

Поступово Російський туринг-клуб перетворився на Російська асоціація туристів, діяльність якого розповсюдилася через відділення і на багато регіонів Росії. Географія діяльності асоціації була достатньо широкою. Так, в 1903 р. його члени були зареєстровані в 174 російських містах, а також в Туреччині, Італії, Кореї, Японії.

Основними завданнями асоціації були проведення колективних поїздок, організація готелів в різних містах Росії для прийому туристів, видання журналів. Екскурсії організовувалися також і за кордон.
Таким чином, туристські і екскурсійні організації сприяли ширшому розвитку туристського руху в Росії, що носив не тільки розважальний, але і практичний характер. Проте цей рух не став масовим, а перша світова війна, що почалася, взагалі припинила всяку туристську діяльність.
Перші кругосвітні подорожі. 15 серпня 1894 р. рижанин Костянтин Костянтинович Ренгартен з дитинства захоплювався подорожами: побував в Західній Європі, Азії, Африці. Але заповітною мрією була кругосвітня подорож, на підготовку до якої пішло 10 років.


І ось, в чотири години ранку почав подорож, розраховану на чотири роки. Перша частина маршруту по європейській частині Росії пройшла через Двінськ, Вітебськ, Смоленськ, Оршу, Орел, Ростов-на-Дону, Тіфліс і в районі гори Арарат перетнула межу Росії.
71 день Ренгартен йшов по Персії на схід. Обійшовши з півдня Каспійське море і Копет-даг, він знову перетнув межу Російської імперії і через пустелі і оазиси Середньої Азії і Казахстану з караванами попрямував до Томська, звідти далі до Байкалу. Від озера Байкал почався один з важких етапів подорожі, велика частина якої проходила через пустелю Гобі. Як одну темну безрадісну ніч згадував пізніше мандрівник 36 днів, проведених в пустелі.
Пройшовши Північний Китай, Ренгартен на пароплаві відправився до Японії, після якої подорожував чотири місяці. Перепливши на пароплаві Тихий океан, він прибув в США, потім відправився до Франції і досяг найзахіднішої точки на півострові Бретань, звідти почав свій останній етап до Риги через Париж, Мюнхен, Дрезден, Берлін.
Тріумфальною аркою з квітів, зведеною на честь Ренгартен, зустріли мандрівників на російській межі.


Особливий слід в історії російського туризму залишив Анисим Петрович Панкратов – людина мирної професії, вартових подій майстер в Харбіні. Бажання подивитися світ змусило його залишити свої справи, сісти на велосипед і відправився 10 серпня 1911 р. у подорож навколо світу, яка закінчив 28 липня 1913 р. А. Панкратов проїхав по дорогам Європи, США, Японії і Китаю, подолавши близько 50 тис. км. За час перебування в дорозі було змінено 52 покришки, 36 камер, 9 ланцюгів, 8 педалей, 4 сідла, 2 регулюючі і велика кількість спиць.
Розвиток туризму в СРСР. У науковій літературі прийнято виділяти декілька етапів розвитку туризму в СРСР.

Перший (1917 – 1936рр.) – характеризується створенням соціально-економічних умов, зародженням і організаційним становленням екскурсійного і туристського руху. В умовах відновлення і реконструкції народного господарства, розгортання культурної революції створюються перші установи пролетарського туризму, покликані активізувати масовий відпочинок трудящих, задовольнити їх потреби у вивченні культурних цінностей і природи Батьківщини. В області міжнародного туризму ставиться завдання: надавати друзям СРСР і представникам прогресивного руху за кордоном можливість ознайомитися з ходом соціалістичного будівництва в СРСР, а також розширити об'єм поїздок радянських трудящих за рубіж.
Другий етап розвитку туризму (1936 – 1969рр) характеризується впровадженням нових організаційних форм управління. У квітні 1936 р. Президія ЦВК СРСР визнала недоцільні подальший розвиток туризму в рамках добровільного суспільства і ухвалив його ліквідовувати. Все майно СПТЕ (суспільства пролетарського туризму і екскурсій) передавалося ВТССПС, де створювалося туристський-екскурсійне управління (ТЕУ) ВТССПС, на яке покладалося керівництво туристськими маршрутами всесоюзного значення, а також вся діяльність в області туризму і екскурсій. У листопаді 1937 р. був затверджений Статут туристський-екскурсійного управління ВТССПС.